Hlavní navigace

Přicházejí pozitivní zprávy pro eurozónu

1. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německé maloobchodní tržby nečekaně prudce rostly (3,1% meziměsíčně a 2,4% meziročně), což je sice pozitivní, ale problém je ve volatilitě tohoto ukazatele.

Pokud se vyšší tržby udrží bude to výrazně pozitivní pro celou eurozónu.

• V lednu klesla inflace v eurozóně na 2% z 2,2% předchozí měsíc, tedy k cíli ECB. Jádrová inflace byla 1,9% meziročně. Mírně kleslo také tempo německé maloobchodní inflace, ale zde jde již o předběžný údaj za únor. Podle našeho názoru nebude stačit mírný pokles tempa růstu maloobchodních cen na to, aby ECB dále snížila sazby. Ekonomika eurozóny je sice slabá, ale tato slabost je v souladu s tím co ECB očekávala. Pouze pokud by se vyhlídky ekonomiky zhoršovaly mohlo by dojít k dalšímu uvolnění měnové politiky.

• Španělský HDP klesl v minulém roce meziročně o 1,4% a očekává se, že v poklesu bude pokračovat i letos. Zlepšují se sice ukazatele vnější nerovnováhy (deficit běžného účtu je třetím měsícem v plusu), ale míra nezaměstnanosti se stále drží poblíž hrozivých 25%. Navíc jde zlepšování vnější bilance především na konto propadu domácí poptávky a ne zlepšení exportní výkonnosti, jak by bylo žádoucí.

• Francouzské spotřebitelské výdaje klesly v lednu více než se očekávalo. Jde především o důsledek propadu prodejů automobilů. Slabá domácí poptávka přispívá podstatně k celkové slabosti ekonomiky.

• Dnes budou zveřejněny údaje o vývoji polského HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku. My i trh očekáváme mezičtvrtletní pokles o 0,1%. Slabost ekonomiky, spolu s poklesem inflace a inflačních očekávání (jak potvrdila včerejší data centrální banky) potvrzují prostor pro pokles sazeb v březnu a to přes lepší než očekávaný vývoj průmyslové výroby a maloobchodních tržeb.

• Podle viceguvernéra maďarské centrální banky Kiralyho bylo snížení sazeb od srpna minulého roku nadměrné a odráží nezdravý optimismus části členů bankovní rady. Pokračuje tlak na oslabování forintu, v průběhu včerejška se přechodně přiblížil k 297. Oslabovala také koruna, která se dočasně dostala až na 25,70 k euru.

• Chicagský index nákupních manažerů nečekaně rostl na 56,8 z 55,6 v lednu. Vysoká se drží především produkce a nové objednávky, takže struktura indexu je zdravá a dává naděje na udržení dobrých čísel i dalších měsících. Dnes by mohl pozitivně překvapit také celostátní index nákupních manažerů ISM, což by dále potvrdilo poměrně dobrý stav americké ekonomiky.

Účto_tip_změny21

• Mezičtvrtletní růst HDP za čtvrté čtvrtletí v USA byl revidován z –0,1% na +0,1%, což je podstatně méně, než se čekalo. Trh však zklamání přešel bez větší pozornosti, protože jde především o historický údaj a čerstvá data jsou převážně pozitivní.

• Čínský index nákupních manažerů překvapivě mírně klesl z 50,4 na 50,1. Udržel se tak v pásmu expanze, ale jeho vývoje naznačuje, že by růst čínské ekonomiky mohl ztrácet tempo, což je samozřejmě hodně nepříjemné pro celou světovou ekonomiku. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).