Hlavní navigace

Názor k článku Při výpovědi v práci pečlivě pozorujte, co podepisujete od Flasi - Asi jste o tom přemýšel málo, nebo nemáte...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 16. 1. 2009 20:51

  Flasi (neregistrovaný)
  Asi jste o tom přemýšel málo, nebo nemáte po technice dostatečný přehled. Navíc se mi zdá, že vy hlavně řešíte riziko pro toho inženýra, že bude nějak postižen. Já mluvím o tom, že inženýr technik dělá rozhodnutí, která pokud budou špatná, tak mohou s mnohem větší pravděpodobností stát někoho život. A to "každý druhý". IT inženýrů, kteří mohou svou hrubou chybou způsobit, že nkdo zemře je minimum. Navíc velká část lidí píšících programy, které mohou svou chybou způsobit smrt jsou absolventi oborů jako kybernetika nebo řídící technika, takže možné je řadit i mezi IT i mezi techniky.
  Inženýr technik dělá projekty, schvaluje pracovní postupy a dohlíží na výrobu. IT inženýr dělá IT projekty, schvaluje IT politiku a dohlíží na síťový provoz. Můžeme se bavit, jestli je pracovních úrazů hodně, nebo málo, ale v technické sféře je jich prostě značně víc, než v IT.
  Pointa toho je, že práce technika je statisticky vzato zodpovědnější.

  Vaše druhá myšlenka mi opravdu uniká. Existují technici, kteří navrhují řešení, které nelze replikovat (např. vzduchotechnika konkrétní budovy). Existují ITíci, kteří navrhují řešení, které nelze replikovat (např. infrastruktura sítě v konkrétní budově/firmě).
  Existují technici, kteří navrhují řešení, které bude masově replikováno, a jejich práce se prodá milionům lidí (např. automobiloví konstruktéři). Existují ITci, kteří navrhují řešení, které se bude masově replikovat a které se prodá milonům lidí (např. programátoři píšící "krabicový" SW, kterých je mimochodem mezi programátory značná menšina).
  Kde je ten rozdíl mezi technikou a IT? Substituce má trhliny? Někdy má větší a někdy má menší - to platí úplně úplně stejně v technice i v IT.
  Ten příklad s architekty (a mohl to být jakýkoliv jiný příklad z techniky) byla jenom ilustrace toho, že to, že navrhnete něco co se pak produkuje masově (třeba typový dům) tak nevyděláte nutně víc, než někdo kdo navrhuje speciality, protože si kvůli konkurenci za projekt typového domu můžete říct jenom zlomek, kolik byste dostal za unikátní projekt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).