Hlavní navigace

Prezidentova úspěšná intervence ve prospěch koruny volá po slovní kontra-intervenci ČNB

19. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Český prezident Miloš Zeman byl vždy mediálně zajímavou postavou. Člověk by však nečekal, že se stane hlavní figurou pro český devizový trh, který bude skákat tak, jak se na pražském hradě píská.

I stalo se a českému prezidentovi se letos povedla již druhá parádní verbální intervence ve prospěch české koruny.

Jak se to stalo? Zjednodušeně řečeno český prezident, v jehož pravomoci je jmenovat celou bankovní radu ČNB, se včera nechal slyšet, že napříště bude do vedení centrální banky jmenovat jen takové lidi, kteří nebudou experimentovat (s politikou cíleného oslabování koruny) a budou podporovat vstup koruny do eurozóny. Nad to Miloš Zeman neopomněl dodat, že již příští rok jmenuje guvernéra ČNB. My pak dodáváme, že kromě guvernéra bude Miloš Zeman v tomto prezidentském období jmenovat ještě další tři členy bankovní rady.

S již jmenovaným Jiřím Rusnokem vymění celkem 5 ze sedmi stávajících členů bankovní rady, když ve funkci mohou Zemana přežít jen Vladimír Tomšík a Mojmír Hampl.Výroky Miloše Zemana by jistě vystačily na zahájení hezké akademické debaty, kde by se mohly prolínat názory na nezávislost centrálních bank a politiku cíleného oslabování měny (či kvantitativního uvolňování). Pokud nás však zajímá čistě praktická stránka věci, tak se Zemanovi povedla velmi pěkná verbální intervence ve prospěch koruny. A vzhledem k tomu, že intervenční úroveň EUR/CZK 27,0 je již blízko a eurozóna naopak daleko, tak tu máme nejsilnější korunu za rok a čtvrt, z čehož někdo může mít radost (importéři) a někdo naopak starost.

Například ČNB. A zde stojí za zmínku citace z posledního zápisu z jednání ČNB, kde stojí, že centrální banka bude mimo jiné při monitorování deflačních tlaků sledovat i kurz koruny.

Jinak řečeno verbální kontra-intervence na sebe nemusí dlouho čekat…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).