Hlavní navigace

Prezident EK Barroso chce bankovní unii

13. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prezident EK Barroso představil plán bankovní unie, okamžitě však narazil na odpor Německa, které nechce, aby ECB regulovala všechny banky, ale jenom ty největší.

• Bankovní unie je dle nás krok správným směrem, ale zatím se to nedá považovat za definitivní – chybí např. plán společné ochrany vkladů atd. Uvidíme.

• Německý ústavní soud včera s drobnými výhradami rozhodl o ústavnosti ESM a fiskálního paktu. Německo tak může přistoupit k ratifikaci smlouvy. Výhrady se týkají objemu (jakékoliv zvýšení nad 190 mld. EUR, což je podíl Německa, musí být Německem schváleno) i toku informací (německý parlament musí mít plné informace o tom, co ESM dělá, což může místy odporovat klauzule o „důvěrnosti“ ve Smlouvě o ESM). Protože na ratifikaci Smlouvy o ESM závisí plán ECB z minulého týdne, rozhodnutí podpořilo EUR. To, společně s dalšími věcmi (viz. níže) dostalo euro až na 1,29 k dolaru. 

• Dnes může dolar oslabit dále pokud přijde FED po ukončení zasedání FOMC s dalším kolem kvantitativního uvolňování. My si myslíme, že FED takto před volbami spíše naznačí, že je připraven něco udělat, ale že k oznámení a skutečnému spuštění programu ještě nedojde.

školení účto Kučerová

• Průmyslová produkce v EMU vzrostla v červenci o 0,6% m/m, což překonalo očekávání. Zní to dobře, ale meziročně je to stále více než 2% pokles a vzhledem k vývoji PMI se nedá čekat žádné dramatické zlepšení.

• Nizozemské volby bez skandálu – vyhrály euro-optimisté kolem dosavadního premiéra Rutteho. Obavy, že Nizozemci zvolí okrajové strany jako Socialisti nebo Stranu slobody, se tak nepotvrdily.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).