Hlavní navigace

Překvapivě příznivý výsledek průmyslu ukazuje závislost ekonomiky na automobilkách

6. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Průmysl v listopadu přidal 7 % meziročně a vrátil se tak k růstu po překvapivém říjnovém poklesu. Výrazně přitom překonal i očekávání trhu.

Průmysl v loňském listopadu přidal 7 % meziročně a vrátil se tak k růstu po překvapivém říjnovém poklesu o 1,7 %. Výrazně přitom překonal i očekávání trhu, který předpokládal jeho nárůst jen o 4,7 %. Tempu výroby pomohl vyšší počet pracovních dní vůči listopadu 2015 a zároveň lepší výsledek toho nejdůležitějšího odvětví.

Oproti říjnu, kdy automobilový průmysl zpomalil zřejmě kvůli úpravě továrny v Kvasinách, zaznamenaly automobilky výrazný růst produkce. V listopadu vyrobily 142 tisíc aut, což je nejvyšší číslo za celý loňský rok (a druhá nejvyšší produkce v historii po prosinci 2015). To odpovídá i meziročnímu zvýšení výstupu automobilového průmyslu o 15 %.

Chemický průmysl pravděpodobně také vykázal slušné výsledky, protože rafinerie v Kralupech a Litvínově konečně naběhly na plný provoz po sérii odstávek.

skoleni_4_3

Příznivé je, že hodnota nových zakázek vzrostla o 11 %, a to díky růstu domácích i zahraničních objednávek. Nedávné indikátory PMI z průmyslu navíc odhalily, že dobrá kondice odvětví by měla pokračovat. V roce 2017 podle našich odhadů růst průmyslu dále zrychlí i díky zvýšení investiční aktivity v české ekonomice.

Za celý loňský rok očekáváme růst průmyslu o 3,7 %, letos o 4,3 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).