Hlavní navigace

Překvapení nepřišlo, inflace stále nad nulou. Nezaměstnanost příliš nerostla.

9. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

meziroční inflace nepřinesla očekávaný propad. Meziročně zůstala nad nulou, byť o nejtěsnější možnou mez. Ceny rostly o 0,1 %.

Česko se tak nedostalo do deflace, jak se všeobecně očekávalo. Nutnost dalších zásahů do ekonomiky tak mírně klesla. Přesto to ale neznamená velké vítězství. Další měsíce budou stejně nevyzpytatelné jako leden, a tak se může stát, že ceny poklesnou v únoru. Hodnota jedné desetiny je velmi těsná.

skoleni_8_6

Pokles cen přišel ve všech očekávaných oblastech. Znamená to hlavně v sekci potravin, kde ceny klesaly o 1,5 %. A také v dopravě, kde ceny meziročně klesly o 4,6 %. Tyto dvě oblasti tlačily největší mírou celkovou inflaci dolů. Doprava se v současnosti ve znamení klesajících cen pohonných hmot, které padají pod třicet korun na litr. Díky poklesu cen u benzinových pump nemusí zdražovat další služby navázané na dopravu. Ať jde o přepravu, spedici, nebo i další služby, které jsou závislé na transportu zboží. Mírně rostly naopak ceny v sekci bydlení. Prakticky tato oblast cen zařídila, že Česko nespadlo do deflace.

Nezaměstnanost zůstala na velmi dobré úrovni a příliš nerostla. Vzhledem k tomu, že leden vždy bývá špatný měsíc, co se trhu práce týče, je hodnota 7,7 % velmi dobrá. Každý rok totiž v prosinci končí mnoha lidem smlouvy na dobu určitou, a proto v lednu přichází velký nárůst počtu nezaměstnaných. Letos ale byl o něco menší než obvykle. S růstem nezaměstnaných ale přišla i jedna pozitivní zpráva. Počet volných míst rostl. Dostal se přes 60 tisíc, což je velmi dobrá hodnota, téměř dvojnásobná oproti stavu v lednu 2013. Rozhodně tak pokračuje pozitivní trend. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).