Hlavní navigace

Předvolební návrhy favorita voleb v Polsku působí těžkou hlavu investorům

22. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Předvolební návrhy strany, která je favoritem voleb, dělají investorům těžkou hlavu. Není náhodou, že navrhované změny připomínají maďarský scénář premiéra Viktora Orbána.

Polské volby jsou zajímavé hned z několika důvodů. Současná proevropská vláda svůj mandát pravděpodobně neobhájí, a to i přes velice příznivý ekonomický vývoj během své osmileté vlády. Nejsilnější opoziční strana a favorit voleb, Právo a spravedlnost (PiS), se netají svým euroskeptickým pohledem a zamýšlenými výraznými změnami v hospodářské politice.

Právě předvolební návrhy působí těžkou hlavu investorům, především akcie bank negativně reagovaly na možné zavedení speciální bankovní daně a palčivé způsoby řešení hypoték ve švýcarských francích. Není náhodou, že navrhované změny připomínají maďarský scénář premiéra Viktora Orbána. I kdyby se PiS podařilo sestavit jednobarevnou vládu, střet s realitou nakonec může vést k obroušení některých hran, navzdory silným předvolebním prohlášením. Koaliční vláda s některou z menších stran může přinést podobný efekt, který mohou investoři po předchozí panice dokonce ocenit. Nesmíme totiž zapomínat, že velkou část předvolebních návrhů již investoři strávili a realita nemusí být nakonec tak horká, jak se uvaří.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).