Hlavní navigace

Předvolební návrhy favorita voleb v Polsku působí těžkou hlavu investorům

Předvolební návrhy strany, která je favoritem voleb, dělají investorům těžkou hlavu. Není náhodou, že navrhované změny připomínají maďarský scénář premiéra Viktora Orbána.
Pavel Kopeček
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Polské volby jsou zajímavé hned z několika důvodů. Současná proevropská vláda svůj mandát pravděpodobně neobhájí, a to i přes velice příznivý ekonomický vývoj během své osmileté vlády. Nejsilnější opoziční strana a favorit voleb, Právo a spravedlnost (PiS), se netají svým euroskeptickým pohledem a zamýšlenými výraznými změnami v hospodářské politice.

Právě předvolební návrhy působí těžkou hlavu investorům, především akcie bank negativně reagovaly na možné zavedení speciální bankovní daně a palčivé způsoby řešení hypoték ve švýcarských francích. Není náhodou, že navrhované změny připomínají maďarský scénář premiéra Viktora Orbána. I kdyby se PiS podařilo sestavit jednobarevnou vládu, střet s realitou nakonec může vést k obroušení některých hran, navzdory silným předvolebním prohlášením. Koaliční vláda s některou z menších stran může přinést podobný efekt, který mohou investoři po předchozí panice dokonce ocenit. Nesmíme totiž zapomínat, že velkou část předvolebních návrhů již investoři strávili a realita nemusí být nakonec tak horká, jak se uvaří.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).