Hlavní navigace

Předstihové indikátory z Evropy budou i nadále naznačovat pozvolný růst

3. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pozitivní obrázek z dat USA kontrastuje s vývojem v eurozóně. Zde pozorujeme pouze slabý růst a velmi utlumené inflační tlaky. Proto očekáváme, že ECB na svém zasedání za týden sníží depozitní sazbu o 20 bb na –0.5 %.

Zprávy a události

V americkém soukromém sektoru vzniklo v lednu podle agentury ADP 214 tis. nových pracovních míst. Trhy očekávaly vznik pouze 190 tis. nových míst. ISM index z okolí New Yorku klesl v únoru na 53,6 bodu z lednových 54,6 bodu.

Index průmyslových cen v eurozóně v lednu v souladu s očekáváním propadl o 1 % m/m. V meziročním vyjádření je index o 2,9 % níže.

Kurz USD/EUR v klidu před daty z trhu práce

V průběhu včerejšího obchodování společná evropská měna ztratila přibližně třetinu procenta. Nicméně v pozdních odpoledních hodinách své ztráty zvrátila a dnes ráno otevírá na 1,0862 USD/EUR, což je jen těsně pod úrovněmi ze včerejšího rána. Včerejšek sice nepřinesl tvrdá data ani z jednoho břehu Atlantiku, ale „Béžová kniha“ představila příznivý příběh pro americkou ekonomiku. Ve většině sledovaných obvodů podle ní pokračuje rozvoj ekonomické aktivity podpořený spotřebou domácností, která těží ze zlepšujících se podmínek na trhu práce. Tvoří se nová pracovní místa a některé oblasti hlásí i nárůst mezd. Výroba stagnuje. To ale není překvapení vzhledem ke zpomalování v energetickém sektoru. Tento pozitivní obrázek kontrastuje s vývojem v eurozóně. Zde pozorujeme pouze slabý růst a velmi utlumené inflační tlaky. Proto očekáváme, že ECB na svém zasedání za týden sníží depozitní sazbu o 20 bb na –0.5 %. Včerejší vystoupení člena výkonné rady ECB B. Coeura nám moc nového neodhalilo. Coeure připustil, že záporné sazby nesvědčí bankovnímu sektoru, nicméně nečinnost ECB by podle něj měla ještě horší následky.

Ačkoliv dnešní kalendář ekonomických událostí je na první pohled dlouhý, nabízí většinou pouze potvrzení již dříve zveřejněných údajů. V Německu a ve Francii by se měl potvrdit pokles PMI jak ve službách, tak kompozitního indikátoru. Tyto hodnoty jsou však stále v souladu s pokračujícím oživením evropské ekonomiky. Indexy ve službách zůstávají silnější než v průmyslu, což odpovídá tomu, že v eurozóně očekáváme oživení tažené soukromou spotřebou, zatímco výroba bude vykazovat horší výsledky kvůli slabší zahraniční poptávce.

Kurz eura proti dolaru by tak měl zažít další klidnější den. Zítra bude situace zajímavější, když budou uveřejněny statistky z amerického trhu práce, které by podle odhadu SG měly ukázat na tamní příznivou situaci. To by pak mělo za následek posílení americké měny.      

Koruna další den nad závazkem

znovu obchodovala na slabších úrovních okolo 27,05 CZK/EUR, což je dobrá zpráva pro centrální banku, která tak nemusí vynakládat žádnou snahu na obranu svého kurzového závazku. Žádné výrazné výkyvy jsme nezaznamenali ani v kurzech regionálních protějšků koruny. Maďarskému forintu se nedaří posílit pod úroveň 310 HUF/EUR, což pravděpodobně souvisí s opakovaným prohlášením centrální banky, že je připravena nadále uvolňovat měnovou politiku. Zastavilo se i posilování polského zlotého, který od konce ledna posílil o přibližně 3,4 %. Kurz zlotého se v současnosti pohybuje blízko úrovně 4,33 PLN/EUR.

skoleni_13_10

Včerejšek žádné nové údaje ze středoevropských trhů nepřinesl. Ani dnešní kalendář není příliš zajímavý. Zveřejněny budou maďarské maloobchodní tržby za leden, které by měly zpomalit svůj růstu na 3,8 % y/y po prosincových 4,5 %. Potvrzen by měl být i tamní prosincový přebytek obchodní bilance ve výši 643 mil. EUR. Dnes se tedy dá očekávat klidné obchodování bez výraznějších trendů.

Česká swapová výnosová křivka včera nepatrně vzrostla na svém dlouhém konci.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).