Hlavní navigace

Předstihové indikátory ukazují pokračující zvyšování aktivity

Jan Vejmělek

Zveřejněný březnový konjunkturální průzkum ukázal na pokračující zlepšování nálady českých spotřebitelů i podnikatelské sféry.

Souhrnný indikátor důvěry v celé české ekonomice se v březnu zvýšil oproti únoru o 1,4 bodu a výše je i v meziročním srovnání. Pokračuje zlepšování nálady mezi průmyslníky i poskytovateli služeb, na druhé straně přetrvává pesimismus ve stavebním sektoru (nálada mezi stavebníky se v březnu dokonce snížila). Průzkum ČSÚ mezi domácnostmi ukázal, že se pro nadcházejících 12 měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci snížily. Domácnosti se stále obávají růstu cen, avšak v porovnání s minulým měsícem již o něco méně.Na konjukturální průzkum by měla navázat i statika PMI indexu průmyslové aktivity za březen, která bude zveřejněna zítra.

Očekáváme jeho mírné snížení z únorových 56,5 bodu na 55,9 bodu. Tržní konsensus je nepatrně optimističtější, když ukazuje na 56,0 bodu. Nic to ale nemění na faktu, že PMI potvrdí již jedenáctý měsíc v řadě se zvyšující aktivitu v průmyslovém sektoru. Na zlepšující se kondici ekonomiky by pak měl ukázat i výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března, který bude publikován v úterý.Úterní zveřejnění sektorového členění národních účtů za Q4 13 by překvapit nemělo. Z měsíčních statistik bude zajímavá páteční publikace únorových maloobchodních tržeb. Ty totiž zaznamenají podle našeho odhadu v reálném vyjádření meziroční vzestup o 7,0 % y/y po lednových 6,4 % y/y.

Trh naopak předpokládá mírné snížení dynamiky na 6,0 % y/y. Lednový výsledek byl nečekaně silný, kdy patrné byly jak vyšší prodeje automobilů, tak ostatního zboží, což zřejmě souviselo s výrazným poklesem meziroční dynamiky spotřebitelských cen a stabilizací na trhu práce. Domníváme se, že tyto trendy budou pokračovat, i když v meziměsíčním pohledu očekáváme mírný pokles a tedy korekci předchozích silných měsíců.

Našli jste v článku chybu?