Hlavní navigace

Předstihové indikátory ukazují na pokračující zvyšování aktivity

Jan Vejmělek

Zveřejněný březnový konjunkturální průzkum ukázal na pokračující zlepšování nálady českých spotřebitelů i podnikatelské sféry.

Souhrnný indikátor důvěry v celé české ekonomice se v březnu zvýšil oproti únoru o 1,4 bodu a výše je i v meziročním srovnání. Pokračuje zlepšování nálady mezi průmyslníky i poskytovateli služeb, na druhé straně přetrvává pesimismus ve stavebním sektoru (nálada mezi stavebníky se v březnu dokonce snížila). Průzkum ČSÚ mezi domácnostmi ukázal, že se pro nadcházejících 12 měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci snížily. Domácnosti se stále obávají růstu cen, avšak v porovnání s minulým měsícem již o něco méně.

Středoevropským měnám s výjimkou české koruny se tento týden dařilo. Zmírnění napětí na finančních trzích vyplývající z konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se snižovalo, když se západoevropské země nehrnuly do eskalace situace. Dále pomohl Mezinárodní měnový fond příslibem finanční pomoci Ukrajině. Maďarský forint pak v závěru týdne podpořila zpráva, že ratingová agentura S&P sice ponechala rating Maďarska na stupni BB, tedy dvě úrovně pod investičním stupněm, vylepšila však výhled z negativního na stabilní. Forint si tak v celotýdenním hodnocení připsal více než procento a půl, když posílil na třítýdenní maximum, zisk polského zlotého byl zhruba poloviční.

Pozitivní náladu v regionu příliš nereflektovala česká koruna, proti které působí aktuálně probíhající dividendová sezóna. Prim ale samozřejmě hraje intervenční režim ČNB, který eliminuje spekulativní toky na tuzemském devizovém trhu. Kurz koruny proti euru se tak po celý tento týden držel v desetihaléřovém pásmu mezi 27,36 až 27,46 CZK/EUR.

cestovko

Na konjukturální průzkum by měla navázat i statika PMI indexu průmyslové aktivity za březen, která bude zveřejněna v pondělí. Očekáváme jeho mírné snížení z únorových 56,5 bodu na 55,9 bodu. Tržní konsensus je nepatrně optimističtější, když ukazuje na 56,0 bodu. Nic to ale nemění na faktu, že PMI potvrdí již jedenáctý měsíc v řadě se zvyšující aktivitu v průmyslovém sektoru. Na zlepšující se kondici ekonomiky by pak měl ukázat i výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci března, který bude publikován v úterý.Úterní zveřejnění sektorového členění národních účtů za Q4 15 by překvapit nemělo.

Z měsíčních statistik bude zajímavá páteční publikace únorových maloobchodních tržeb. Ty totiž zaznamenají podle našeho odhadu v reálném vyjádření meziroční vzestup o 7,0 % y/y po lednových 6,4 % y/y. Trh naopak předpokládá mírné snížení dynamiky na 6,0 % y/y. Lednový výsledek byl nečekaně silný, kdy patrné byly jak vyšší prodeje automobilů, tak ostatního zboží, což zřejmě souviselo s výrazným poklesem meziroční dynamiky spotřebitelských cen a stabilizací na trhu práce. Domníváme se, že tyto trendy budou pokračovat, i když v meziměsíčním pohledu očekáváme mírný pokles a tedy korekci předchozích silných měsíců.

Našli jste v článku chybu?