Hlavní navigace

Předstihové indikátory potvrdí dobrou kondici evropské ekonomiky

20. 2. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Tento týden budou hrát hlavní roli data z Evropy. Německý statistický úřad by měl potvrdit, že hlavním tahounem tamní ekonomiky je domácí spotřeba.

Předstihové indikátory by zase měly ukázat, že německá ekonomika, ale ani hospodářství eurozóny jako celku, neztratily na začátku roku svou velmi slušnou dynamiku z posledního čtvrtletí předešlého roku. Setkání euroskupiny by se mělo věnovat hlavně Řecku. Nicméně neočekáváme, že evropští politici dosáhnou alespoň dočasného řešení. Zápis ze zasedání Fedu prozradí, jestli američtí centrální bankéři vedli diskuzi o utlumování reinvestic aktiv, která Fed nakoupil v rámci programu QE.

Důvěra v evropskou ekonomiku se udrží vysoko

Týden nabitý předstihovými indikátory zahájí spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta sice v lednu mírně klesla, ale pro únor ekonomové SG počítají s její stabilizací. Důvěra domácností se nachází na relativně vysokých hodnotách, nicméně v průběhu roku můžeme počítat s jejím snižováním. Růst hrubého disponibilního příjmu zpomalí, protože velkou část z rostoucích mezd ukousne zvedající se inflace. Zaměstnanost se také nebude zvyšovat tak rychle jako loni.

Dnešní zasedání Euroskupiny se bude zabývat zejména situací v Řecku. Evropští politici by měli uzavřít třetí záchranný balíček, nicméně na zasedání v tomto týdnu se to velmi pravděpodobně ještě nepovede. Ekonomové SG se však domnívají, že k pokroku by mělo dojít do začátku března, když se v Evropě naplno rozjede volební cyklus.

Únorové PMI z eurozóny potvrdí solidní start ekonomik zemí platících eurem do nového roku. Námi očekáváné mírně zhoršení indikátoru z francouzského sektoru služeb by mělo vykompenzovat zlepšení ve stejné oblasti v Německu. Mírné zhoršení PMI z průmyslu v obou těchto zemích by zase měla vyrovnat silnější čísla z Itálie a Španělska. Kompozitní PMI za celou eurozónu by tak podle odhadu ekonomů SG neměl doznat změny.

Německý Ifo index se podle ekonomů SG v únoru znovu mírně snížil. Nicméně i tak se nachází vysoko nad dlouhodobými průměry a naznačuje, že zrychlení německé ekonomiky na konci roku se přelévá i do začátku toho letošního.

Prodeje stávajících nemovitostí se v prosinci nečekaně propadly. Statistika nedokončených prodejů na nemovitostním trhu naznačuje, že k výrazné změně objemů prodejů stávajících nemovitostí na začátku letošního roku nedošlo.

Podrobná data o německém hospodářském růstu odhalí, že zvýšení HDP v posledním čtvrtletí loňského roku šlo na vrub zejména domácí poptávky. Slušný růst zaznamenala jak soukromá spotřeba, tak vládní výdaje. Navíc se objevují náznaky oživení investiční aktivity. Ta je vidět jak v kapitálových investicích, tak ve stavebnictví. Oproti třetímu čtvrtletí jsme byli ke konci roku také svědky zrychlení obratu zahraničního obchodu.

Slušný růst v posledním čtvrtletí zaznamenala také Francie a indikátory důvěry publikované institutem INSEE by měly potvrdit, že i na začátku letošního roku se bude francouzský HDP dále zvyšovat. I přes námi očekávané mírné snížení důvěry v oblasti průmyslu se oba hlavní sledované indikátory nachází výrazně nad svými dlouhodobými průměry.

Konec týdne by měl ukázat, že propad prodejů nových domů v USA byl pouze jednorázovým zaváháním. Podle ekonomů SG by se tato statistika měla zvýšit o 8,2 % m/m a ukázat tak, že nemovitostní trh v USA zůstává silný.

Minulý týden nahrál zvyšování sazeb v USA

Euro v první polovině minulého týdne ztrácelo, když se jeho kurz proti euru dostal až na 1,052 USD/EUR. Ztráty však smazalo v druhé polovině týdne, když se posunulo zpět na 1,066 USD/EUR.

Údaje o růstu HDP v eurozóně jako celku i data za jednotlivé země ukázala na slušnou dynamiku v posledním čtvrtletí loňského roku. Předstihové indikátory navíc naznačují, že slušné tempo hospodářského růstu se přelévá i do začátku letošního roku.

Uplynulý týden podpořil také očekávání ohledně zvyšování sazeb ze strany amerického Fedu. Spekulace podpořila ve svém vystoupení prezidentka Fedu Janet Yellen. Ta ve svém vystoupení před Kongresem prohlásila, že nechce s dalším zvyšováním sazeb zbytečně otálet. Za pravdu ji dala také statistika spotřebitelských cen, která vykázala nečekaně silný růst. Slušnou dynamiku vykázaly i maloobchodní tržby. Jedinou kaňkou tak byla data z průmyslu, nicméně zpracovatelský sektor si udržel očekávaný růst, což zklamání z dat z průmyslu snižuje.

Důvěra v českou ekonomiku se drží vysoko

Polská míra nezaměstnanosti se podle našeho odhadu v lednu vyhoupla o půl procentního bodu nahoru. Za jejím zvýšením však stojí pouze sezónní faktory. Od března naopak očekáváme její snižování. Na dobrou kondici polského trhu práce ukazuje rostoucí počet volných pracovních míst. Těch je v polské ekonomice o 38,3 % více než v loňském roce.

České indikátory důvěry by měly potvrdit, že pomalý růst HDP z druhé poloviny loňského roku je pouze dočasná slabost. Zejména spotřebitelská důvěra zůstává vysoká a naznačuje tak, že spotřeba domácností pomůže celkovému růstu HDP. Vysoko se nachází i důvěra v průmyslu a mírné zlepšení zaznamenává i situace ve stavebnictví. Velmi vysoko se nachází i důvěra v obchodě a ve službách.

Český HDP rostl ve druhé polovině roku nečekaně pomalu

Navzdory slušné růstové dynamice v sousedních zemích český HDP za poslední čtvrtletí zklamal. Pomalý růst české ekonomiky je navíc překvapující v kontextu dobrého výkonu ostatních ekonomických indikátorů (průmysl, maloobchod i stavebnictví) a příznivému vývoji vpředhledících indikátorů. Očekáváme proto, že se jedná pouze o dočasnou slabost a že na začátku letošního roku růst HDP zrychlí.

Zpomalení ekonomického růstu se však neprojevuje v inflaci. Ta dosahuje slušných hodnot, k čemuž přispívají i zvyšující se dovozní ceny. Přestřelování inflačního cíle láká spekulativní kapitál, který předpokládá, že konec kurzového závazku je již na dosah a sází na následné posílení koruny. To se projevuje v rostoucí intervenční aktivitě ČNB. Odhadujeme, že v první polovině února ČNB musela vynaložit na obranu kurzového závazku 4,5 mld. EUR, což představuje druhý nejvyšší objem od začátku intervenčního režimu.

skoleni_4_3

Polská data minulý týden ukázala, že vstup českých severních sousedů do nového roka byl velmi dobrý a naznačuje tak, že v Polsku bude pokračovat silný ekonomický růst z loňského posledního čtvrtletí.

Kurz koruny byl i minulý týden přilepený k hladině kurzového závazku. Polský zlotý i přes zveřejnění povzbudivých dat v průběhu týdne ztratil 0,8 % a v pátek odpoledne se obchodoval za 4,33 PLN/EUR. Maďarský forint sice v pátek posiloval, nicméně své zisky ztratil a jeho kurz se na konci týdne pohyboval blízko hladiny, na které v pondělí zahajoval na 308,5 HUF/EUR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).