Hlavní navigace

Názory k článku Předplacené platební karty čeká v Česku revoluce

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2014 6:42

  Klient banky. (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Předplacené karty jsem hodně používal v USA, Po návratu domů mi přes ně firma posílala výplatu, bylo to levnější než mezinárodní převod. Jediný problém byl, že karta neměla čip, Američani jsou pořád jen na podpisových proužcích. Proč ne, smysl mají. Možná bych je rozdal po rodině místo kapesného. Jedinou věcí je, zda to banky nezabijí cenou. V US přijdete do shopu, koupíte si mlíko, máslo, salám, pečivo a přihodíte předplacenou Visu. Pro ně je to spotřeba a stojí to drobné. Trošku s bojím, že v našem poplatkovém Česku na tom budou chtít hlavně vydělat.

  A jak psal autor, je těžké najít důvod, proč by u nás měly být. Jsem ve Vzduch bance, čtyři účty, čtyři karty pro ženu, matku a dvě dcery, obálky na spoření a za vše platím nulu. Vlastně myslím ne, asi dvě stovky za ty další dvě karty. Dokavaď tu nebyla, šel bych do toho, teď už asi ne.

 • 15. 10. 2014 7:08

  bob (neregistrovaný) 194.228.18.---

  Předplacenou kartu nepotřebuju. Všechny argumenty PRO si dokážu zařídit už teď. V nabídce je milion různých účtu zadara. Stačí založit Airbank, fio, Zuno, mbank, ... nechat si vydat kartu a pak už jen "nabíjet" opět samozřejmě zadara tím že na ten účet dám příslušnou částku. Když budu chtít nabít pětikilčo pošlu si na účet pětikilčo. Limity, platby přes net, stav účtu, SMS všechno si většinou nastavím pohodlně přes net.

  Předplacená karta může mít jediné plus a to že jde velice jednoduše darovat - někomu v rodině, zaměstnanci, jako různé odměny apod. Ale pokud řeším sám sebe NIC nového to nepřináší.

 • 15. 10. 2014 7:29

  Držitel karty. (neregistrovaný) ---.opera-mini.net

  +1. Také obtížně nacházím použitelnost předplacené karty. Platby na internetu? Snížím na nulu limity. Cestování s paranoiou? Další účet v nulbance, třeba v Zuno, Air, Fio, mBank , Eque, kde převedu jen potřebný obnos. Děti? Podúčet v Air Bank. A milý Mastercarde a Viso, zadarmo. Nula. Asi se tu fakt máme dobře. No konečně :)

 • 16. 10. 2014 7:04

  thr

  V podstatě máte pravdu, až na řekněme "důraz"... Ono totiž to "jediné plus" ve skutečnosti dělá velmi slušnou cílovou skupinu a na rozdíl od mnoha jiných "geniálních obchodních nápadů" tohle uspět může zcela reálně.
  Mě by se například podobná karta z fleku vyloženě hodila pro syna (15 let) a ani náhodou nejsem nějakou výjimkou.
  Je spíš otázkou, za jaké ceny a poplatky se to objeví, popravdě první vlaštovka v podobě karty Blesk je pro mne spíš zklamáním, ale na hodnocení je brzy, určitě to není poslední nabídka.

 • 30. 10. 2017 12:26

  Exit exekutor (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Předplacené karty, neboli také ANONYMNÍ karty, jsou dobré jako dárek, nebo jako výukový nástroj pro hospodaření s penězi pro děti a mladé. Nicméně největší smysl a užitek mají tyto předplacené ANONYMNÍ karty pro lidi, kteří mají exekuce. Díky těmto kartám mohou existovat. Platit, nakupovat, žít.
  A těch lidí, co mají exekuci, je v ČR více jak 40% a stále se toto % zvedá. Vinu nese stát, který nechává lidi předlužovat a následně masakrovat exekutorama. Dluhy se musejí platiti - o tom žádná, jen by to chtělo trochu logického myšlení a brát a posuzovat každý případ samostatně. Jde o to, že exekutor chce peníze za každou cenu. Obstaví člověku účet, zablokují mzdu, vyberou majetek v bytě... člověku takzvaně svážou ruce za záda, a hlavu mu ponoří do kýblu sraček... takový to člověk, i kdyby chtěl své závazky platit... tak nemůže a v těch sračkách se utopí. Jak má takový to člověk platit exekuce, když nemá ani na jídlo, na nájem ani na základní věci.
  Díky bohu za to, že jsou zde skulinky a možnosti jak peníze alespoň částečně ochránit.

 • 15. 10. 2014 7:47

  Firemní karty. (neregistrovaný) 88.131.62.---

  Taky přispěju. Pracuji v nadnárodní firmě, hodně cestuji. V tom článku to je napsáno přesně, vždy jsem dostal zálohu v eurech nebo dolarech a vypustili mě. Všechno se platilo cash. Pak jsem si pořídil kreditku Citi Life, tehdy ještě dávala 2000 měsíčně. Z hotovosti jsem přešel na platbu kartou a pánové, to bývával vejvar :-) Každý měsíc 2000 v kapse, platil jsem opravdu hodně. Hotely, zálohy, taxǐky, letenky business class, rauty. Jak přišla mBank, zkoušel jsem přejít na výběry z bankomatů, ale ty kurzy byly mimo. Na 2000 dolarů tisícovka korun pryč na kurzu. Pak přišla Zuno, zapnul jsem si balíček za pět pětek a vybíral zadarmo. Firemní penízky na soukromém účtu, bonusy z kreditky, optimální cash flow. Účetní spokojená, źe to nemusí řešit, jen musely sedět doklady.

  Pak ale do firmy přišel agent z American Express, nám rozdali služební a přitom soukromé kreditky a máme po ptákách. Jedinou výhodou je cestovní pojištění. Já teď ale musím mít seznam míst, kde se dá s kartou platit. V US to jde, ale Evropa katastrofa. A teď paradoxně volám: zlatá hotovost.

 • 16. 10. 2014 8:06

  Pavel (neregistrovaný) 88.103.95.---

  To buďte ještě za AmEx rád. Nám firmy napochodovali z Diners Club a jaké pak bylo překvapení, že například v Holandsku nejen, že nejde touto kartou nikde platit, ale dokonce tam není ani jeden bankomat, který by ji akceptoval (třebaže podle lživých informací od nich jich tam mělo být hafo). AmEx se dá použít aspoň někde.

 • 15. 10. 2014 9:30

  FrantaVomacka (neregistrovaný) ---.t-mobile.cz

  a pokud se to nezabije nějakými nesmyslnými poplatky jak už tady někdo zmiňoval (a to riziko tu bohužel je a velké anžto jsme v ČR) a bude to ideálně za 0 tak to bude paráda a hned do toho jdu. Aktuálně totiž řeším "bankování pro dítě" (věk rozmezí 12-14). Chtěl bych aby mělo s sebou nějaké peníze pro běžné platby a zároveň se minimalizovalo riziko ztráty atd. Zřizovat spec dětský účet se mi nechce - dítě ho nepotřebuje a stejně na něm nemůže dělat žádné aktivní transakce, vydání další karty ke svému účtu byt za 0 a k tomu správa limitů případná blokace atd se mi také nechce podstupovat - už takhle mám karet dost a takhle to je velmi snadné, zvlášť když to bude anonymní. Koupím, nabiju, používám. Nechci použivat, tak vybiju a zahodím.Jsem moc zvědavý jaké budou finální podmínky.

 • 15. 10. 2014 12:00

  Patrik Chrz

  Přestě to "zabití cenou" očekávám. Předplacenky to u nás mají těžké, právě proto, že jsou zde účty, které jsou zcela zdarma i s kartou (mBank, FIO, Zuno, Air Bank, Sberbank bez podmínek a Poštovka, Equa, Citi, GE, Česká spořitelna, Raifka s podmínkami), některé umí i velmi pokročilou správu limitů (nejdále je v tomto mBank, ale ostatní banky ji začínají pomalu dotahovat), takže i několik set korun ročně za předplacenku je prostě moc. Když se k tomu přidá i to, že některé předplacenky si účtují i poplatky za transakce (nejen výběr z bankomatu, ale překvapivě i platba v obchodě) a někdy mají docela brutální kurzy, není toho mnoho, čím mohou zaujmout.

  Cílových skupin moc není.
  1. osoby, které nemohou mít účet - takových u nás moc není. Neexistuje finanční bariéra (je zde řada účtů zdarma), pouze právní (cizinci u kterých mají některé banky problém, případně lidé v exekuci a dále pak děti). Je otázkou, jeslti děti nezbytně musí mít účet, jestli nějaké "základy hospodaření" se lépe neučí na "skutečných penězích" a při obratech, jaké děti zpravidla mají, lépe než účet poslouží obyčejná dětská pokladnička.

  2. firmy - ano, dokážu si představit např. party montérů, které jezdí za prací do okolních států a potřebují s sebou mít peníze, ať už "na svačinu", nebo na více či méně očekávané výdaje (materiál, pokuty,...). Je určitě jednodušší dát jim s sebou předplacenou kartu, než kartu vydanou na jméno majitele firmy, případně zařízovat vydávání karet na jednotlivé pracovníky, když tito se mohou nepravidelně střídat a je zde pravděpodobná vysoká fluktuace. Dá se to řešit i hotovostí, ale s pomocí karty lze lépe zamezit různým ztrátám či zpronevěrám, případně na dálku zajistit vyšší částku (např. odtah auta může stát i desítky tisíc korun).

  V případě 1. jsou naprosto rozhodující poplatky, i pár stokorun je moc, poplatky za použití vůbec nepřipadají v úvahu. V případě 2. si dokážu představit zajímavost takové karty i s poplatky, ale kolik takových karet se u nás prodá? Stovky? Tisíce? To je málo, zoufale málo. Navíc pokud bude karta vedená v cizí měně, tak každý rok ještě účtovat kurzové zisky a ztráty, zvláště kdyby těch karet měla firma víc,...

  Co se týče té "neprůstřelnosti" a ochraně před zneužitím. I na kartě s nulovým zůstatkem je možné jít do mínusu (místo blokace provede obchodník přímé zaúčtování) a pokud bude karta spojena s nějakým kontaktem (jako že některé předplacenky toto vyžadují), může škodu banka vymáhat po tomto kontaktu. Ostatně tuto zkušenost máme i u předplacených karet pro mobilní telefony - http://mobil.idnes.cz/exekuce-predplacena-karta-09i-/mobilni-operatori.aspx?c=A131216_104407_mobilni-operatori_apo
  Je to i důvod, proč taková karta nebude zajímavá pro paranoiky, případně ty, kdo se snaží ukrýt své finance před exekutorem. Pokud bude registrovaná na nějakou konkrétní osobu, je možné, že i sem exekutoři či státní orgány dosáhnout.

 • 15. 10. 2014 10:16

  H O T O V O S T (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  Pokud předplacené karty budou jedním z nástrojů "konečného řešení" problémů s hotovostí, tedy nástrojem státu pro zrušení anonymní hotovosti a totální velkobratrské kontroly nad celým životem společnosti, pak se máme nač těšit.

  Zrušením hotovosti zcela jistě nedojde k potlačení poptávky po drogách, prostitutkách, po obyčejném pocitu anonymity a soukromí (např. při nákupu v lékárně či sexshopu), po dvacetiprocentní slevě od instalatéra či jiného řemeslníka, atd...

  Výsledkem bude jediné: lidé si najdou alternativní prostředek směny (prostředkem uchování hodnoty již státní fiat "peníze" nejsou dávno). Těžko říct, zda to budu bitcoiny, zlaté či stříbrné mince, nebo prostě hotovost státu, který fyzickou měnu zatím nezrušil (např. švýcarské franky). Každopádně lidi a trh si cestu najdou a centrální banka konečně přijde o svůj amorální monopol na ty jediné legální peníze.

 • 15. 10. 2014 11:21

  tdvorak (neregistrovaný) 91.230.2.---

  V článku jsou karty popisovány jako dobrá alternativa pro přistěhovalce, bez dokladů a bez víza. Proč by takový člověk měl mít vůbec zájem o vlastnictví karty? Předpokládám, že má o mnoho důležitější starosti, než nějakou kartu (jako kde vzít peníze v první řadě).

  Ostatně, v mnoha vyspělých státech je hotovost stále velmi populární i mezi běžnou populací: http://qz.com/262595/why-germans-pay-cash-for-almost-everything/

 • 15. 10. 2014 12:18

  Intri (neregistrovaný) ---.digicube.fr

  K tomut článku navážu na právě zveřejněnou aktualitu o anonymitě předplacené karty. Aktualita má název "První česká předplacená karta jde do prodeje, je zcela anonymní".

  Následně se v aktualitě dozvíte, že: "Karta je přivázána k českému nebo slovenskému mobinímu číslu, to je vyžadováno i k aktivaci PINu nebo vyššího limitu. Na mobilní číslo se rovněž zasílají bezpečnostní SMS MasterCard Secure Code pří online transakcích."

  Takže s tou anonymitou to asi nebude zase tak žhavé a určitě by mi soudnost nedovolila použít v nadpisu aktuality slovo "zcela". Anonymní může být maximálně v případě, že si někde v trafice koupíte kreditovou SIMku a tu v kombinaci s kartou použijete. Pokud si kvůli tomu další číslo (a s ním dost pravděpodobně i celý mobil, abyste nemuseli přehazovat SIMky) pořizovat nechcete, nemůže být o žádné anonymitě řeč. Zvlášť ve státě, kde si orgány (např. ČNB) můžou dělat cokoli ilegálního a vůbec nic se neděje.

 • 15. 10. 2014 12:20

  Intri (neregistrovaný) ---.digicube.fr

  Oprava: název aktuality se změnil na "Blesk peněženka. První masová česká předplacenka jde do prodeje, je zcela anonymní".

 • 15. 10. 2014 14:25

  dalich .

  Je to přesně tak, jak popisujete. Anonymní je jen do stanoveného limitu. To už není výmysl bank, ale legislativy kvůli praní špinavých peněz. Kdo chce anonymitu, koupí si v trafice SIM karty (nevyžadují žádné ID), nakoupí předplacenky a do limitu 10 000 Kč si může svobodně utrácet.

  Např. předplacenka Skrill je na tom podobně, ale poté, co jsem poštou poslal ověřené dokumenty mám maximální limity, které ani nejsem schopen využít. 100% anonymní je jen hotovost.

  Ad aktualita, psal jsem ji na koleně, takźe jsem ji průběźné aktualizoval. Recenze bude později, snad zítra.

 • 15. 10. 2014 14:39

  Lubik (neregistrovaný) 195.39.4.---

  „Anonymní je jen do stanoveného limitu“, já jsem to pochopil tak, že si kartu koupím a aktivuji ji tak, že ze „svého“ čísla zavolám na určené číslo (karta se mně s tím číslem sváže) a potom ji teprve nabiji.

 • 15. 10. 2014 12:21

  Patrik Chrz

  ...a taky to vyžaduje zcela anonymní mobil, tedy koupený za hotové (ať už v prodejně nebo bazaru) a pozor na kamery v některých prodejnách :). A v tomto mobilu nesmíte nikdy použít jinou SIM kartu, která by s vámi byla nějak spojena :D

 • 15. 10. 2014 12:37

  Intri (neregistrovaný) 176.10.100.---

  Když si kartu svážete s číslem, které je jasně přiřazeno k vašemu jménu, stačí pro zjištění vaší identitiy jeden dotaz na operátora. A takovou situaci opravdu nepovažuju za anonymitu.

  Ale vy jste docela znám tím, že ochranu svých osobních údajů neřešíte a je vám fuk, komu je dáte (hlavně, že vám za to dá nějakou slevu nebo něco zdarma), takže pro vás to relevantní rozhodně není.:) Tím vás rozhodně nekritizuju, jen poznamenávám, že v této věci asi budeme mít odlišné názory.

  Plus je taky hloupost tvrdit v nadpisu aktuality, že je karta zcela anonymní, když je zjevně anonymní jen při splnění dost konkrétních podmínek. Ale když dneska budeme na šéfredaktora Chvátala hodní, uznáme, že čistě jen z té karty vás opravdu nikdo neidentifikuje.

 • 15. 10. 2014 13:10

  Lubik (neregistrovaný) 195.39.4.---

  : 125 Kč, jednorázově
  •Platnost karty: 2 roky
  •Maximální roční limit: 55 000 Kč
  •Maximální denní limit: 20 000 Kč
  •Z bankomatů lze denně vybrat max. 3500 Kč, měsíčně max. 12 500 Kč, poplatek je 30 Kč.
  •Kartu lze dobíjet na všech terminálech Sazky, maximální částka pro dobití je 10 000 Kč
  •Poplatek za dobití na Sazka terminálu nebo bankovním převodem: 25 Kč
  •Poplatek za dobití z jiné platební karty: 1,5 % z dobíjené částky (min. 25 Kč)
  •Kontrola zůstatku v bankomatu: 10 Kč
  •Kontrola zůstatku přes SMS: 5 Kč

 • 15. 10. 2014 13:23

  odpověď (neregistrovaný) ---.113.241.180.static.b2b.upcbusiness.cz

  "Když si kartu svážete s číslem, které je jasně přiřazeno k vašemu jménu."
  A proč bych to dělal, pokud toužím po anonymitě a nejsem pako,tak to prostě svážu s přeplacenkou, která je anonymní.
  Jinak samozřejmě přeplacená platební karta v ČR je zajímavý produkt, ale v praxi extrémně málo využitelný.

 • 15. 10. 2014 16:21

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Podceňujete techniku a statistické metody.

  Za prvé operátor ví, kde ten mobil je a kde byl v jakémkoli čase, kdy byl mobil zapnutý.

  Čím déle mobil a kartu budete používat, tím s větší jistotou se dá daný mobil a karta srovnat s jinými kartami a mobily a dát do souvislosti s neanonymním mobilem a kartou, kterou používáte osobně. Je to jen otázkou času a dostatku dat, kdy lze jakoukoli anonymní kartu i mobil přiřadit fakticky jistě k určitému majiteli.

  Takže kdybych byl NSA, tak autorizaci mobilem nadšeně podporuji, a to klidně anonymními kartami.

  Ostatně na statistických průkazech a experimentech je založena celé věda a vědecké dokazování. Statistika se rozvinula do velmi vychytaného oboru, a třeba zjišťování v big datech je v poslední době docela šlágr. Oprávněně.

  Laik si nedokáže ani představit, jak obrovské informace lze určit z dat už jen na základě samostné fluktuce a kolísání základních statistických parametrů a odchylek od statistických rozložneí, natož při použití samotných údajů v datech. To běžnému člověku naprosto nevysvětlíte.

 • 15. 10. 2014 15:20

  Martin Novák (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  V článku a diskusi jste úplně zapomněli na možnost získat předplacenou kartu s penězi jako formu půjčky!

  Například na Slovensku to děsně letí a různé nebankovní společnosti po tom ihned skočily, protože na Slovensku je zakázáno předávat půjčku osobně v hotovosti.

  Takže dotyčný půjčující předá předplacenou kartu a je to.

 • 15. 10. 2014 18:21

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Ano, tuto připomínku jsem hodnotil také jako skvělou, nicméně v našem právním prostředí asi takový význam mít nebude. Podle starého OZ byla půjčka reálným kontraktem, a proto naopak peníze musely být předány v hotovosti (na půjčku se také nevztahoval limit pro hotovostní platby). S NOZ zápolím jako mnozí jiní, a proto si nečiním nároku na správnost, ale ust. § 2390 o zápůjčce interpretuji tak, že může být poskytnuta jak hotovostně, tak i bezhotovostně. Takže v tomto ohledu uváděné karty u nás mít takový význam nebudou, ale samozřejmě i takto lze půjčit peníze.

 • 24. 10. 2014 7:43

  Ramez (neregistrovaný) 194.228.62.---

  Když je karta podle článku anonymní, tak co se stane, když mi jí někdo ukradne. Předpokládám, že o peníze příjdu. Narozdíl od peněz, které jsou na účtu zdarma (mBank, FIO, ...) Tam příjdu pouze o kartu.

 • 4. 2. 2016 9:31

  Honza (neregistrovaný) ---.183.broadband3.iol.cz
  8. 7. 2016 10:29 redakčně smazáno, důvod: ***SPAM***
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).