Hlavní navigace

Předkrizové úrovně bude dosaženo koncem roku

31. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ministerstvo financí zveřejnilo počátkem týdne aktualizaci své makroekonomické prognózy. Růstový výhled pro letošní rok byl zlepšen o celý procentní bod na 2,7 %, když ještě v dubnu prognóza ukazovala na růst o pouhých 1,7 %

I když se jedná o významnou vzestupnou revizi, z drtivé části za ní stojí podle ministerstva mnohem lepší výkonnost české ekonomiky během prvního čtvrtletí. My se s tímto závěrem plně ztotožňujeme. Komerční banka vydala aktualizovanou prognózu v úterý a i my jsme letošní očekávaný růst reálného HDP zrevidovali o jeden procentní bod výše na 2,9 %. Díky měnové a fiskální expanzi pak předpokládáme pro rok 2015 další zrychlení hospodářského růstu, a to na 3,3 %. Předkrizové úrovně bychom na základě naší prognózy mohli dosáhnout již koncem letošního roku.

Navzdory zrychlení hospodářského růstu zůstane inflace nízká, což bude po dvou letech poklesu znamenat růst reálných mezd, a to téměř o dvě procenta. Pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši pouhých 0,4 %, bude tak nejnižší od roku 2003. V příštím roce by se měla pohybovat kolem jednoho procenta. ČNB by tak měla držet intervenční režim minimálně po celou první polovinu příštího roku. S nízkou inflací se pak zvyšuje pravděpodobnost, že se v nastavení měnové politiky nic nezmění dokonce po celý rok 2015.

skoleni_27_5

A jak vidí makroekonomický obrázek centrální banka? To se dozvíme již dnes. Bankovní rada ČNB se totiž sejde k projednání měnové politiky na základě čerstvé makroekonomické prognózy z dílny analytiků ČNB.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).