Hlavní navigace

Názor k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od ViR - Jestli on stát do toho nekafrá proto, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 26. 2. 2019 13:26

    ViR

    Jestli on stát do toho nekafrá proto, že k tomu "našetřenému z vlastního" ne tak úplně málo přihodil (23 % k první tisícovce uspořené každý měsíc a 15 % slevy na dani u druhé a třetí, stejně jako u toho, co případně přidá zaměstnavatel až do 50 tis. ročně). A tím že uhradí "předdůchodcům" to zdravotní pojištění, tak přihazuje další tisícovku měsíčně? Cílem těch "dotací" není, aby si na stáří odkládali jen ti co mají dostatek peněz a "umí" to s nimi. Ti si poradí. Ale hlavně aby si odkládali ti, které to spoření může bolet, nebo s penězi neumí moc dobře zacházet. A ten předdůchod, se kterým původní penzijní připojištění nepočítalo, byl vytvořen jako možná alternativa k předčasnému důchodu hlavně pro ty, kteří mají našetřeno právě v těch fondech a jinde nic moc či vůbec nic.

    Jen holt tvůrci podcenili ten fakt, že navázat to na průměrnou mzdu nebyl úplně nejlepší nápad, protože ji významně ovlivňují "příjmy bohatých". Medián by byl vhodnější. V poslední době je totiž meziroční růst potřebné ušetřené sumy vyšší, než se dá uspořit s maximální úložkou (1000 Kč), k níž je státní příspěvek (230 Kč). Takže je zpravidla nutno buď průběžně nebo jednorázově "dosypat" ještě další peníze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).