Hlavní navigace

Názor k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od ViR - U mne převod peněz a doby pojištění ze...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 26. 2. 2019 11:15

    ViR

    U mne převod peněz a doby pojištění ze starého PP do nového DPS proběhl "brutto" a výnosy ze starého i nového se mi společně daní až při vyplácení předdůchodu (žádná hrůza, je to 26 Kč sražené daně z "penze" 9500 Kč měsíčně, čili v té "penzi" je obsažen výnos cca 173 Kč).

    I když to nemám nastudované, očekával bych, že s příspěvky zaměstnavatele se bude nakládat analogicky a ty z PP budou bez zdanění při převedení přidány "do šuplíčku" k těm z DPS. Leč pravidla jsou taková, že u jednorázového vyrovnání (a odstupného) se příspěvky zaměstnavatele dodaní 15% srážkovou daní vždy. Takže na Vašem místě bych si to ověřil u příslušné penzijní společnosti, a pokud z toho dodanění při jednorázové výplatě opravdu není úniku (jako že mám za to, že není), tak bych to směřoval na výplatu maximální možné částky po dobu 24 měsíců. (U Allinaz jsem měl možnost zvolit buď konkrétní částku, a z ní vyšla doba vyplácení, která musela být nejméně dva roky, nebo dobu vyplácení a z ní by vyšla částka, která musela být nejméně 30% průměrné mzdy.

    Mimochodem, je humorné, že k převodu PP na DPS do vyváženého fondu u mne náhodou došlo zrovna v době výrazného přechodného poklesu hodnoty fondu, takže bylo za převedené peníze nakoupeno poměrně velké množství jednotek fondu, které se během měsíce zhodnotily o 2x větší čásku, než byl celý výnos z předchozího PP za šest let spoření. (A po tom měsíci, v souvislosti s předdůchodem, bylo vše převedeno do fondu konzervativního, který má jen malé výkyvy, takže se ten výnos v podstatě zafixoval.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).