Hlavní navigace

Názor k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od ViR - Ano, člověk občas musí zhodnotit či přehodnotit priority....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 25. 2. 2019 14:25

    ViR

    Ano, člověk občas musí zhodnotit či přehodnotit priority. Léta jsem se "štval jako blbec", aby bylo lépe. Ale to asi už bylo. V minulém roce mi zemřelo pět poměrně blízkých příbuzných. Mezi nimi sestra, která si užila pouhé necelé dva roky důchodu (byla dětská lékařka, takže ještě přesluhovala, protože pediatři prostě nejsou) a sestřenice, kterou jsme jako dítě vozili v kočárku, a které ještě nebylo 55 let a důchodu se ani nedožila. Pracovala léta v zemědělství, dřela jako zvíře a za celý život byla na dovolené asi tak 2x. V tomhle prostě není spravedlnost.

    Došel jsem k závěru, že je třeba v mých letech zvolnit, a víc se starat o mámu, dokud ji ještě mám a mohu pro ni něco udělat (otec zemřel již v roce 1997) a trochu myslet i sám na sebe a své zdraví, než mi z toho všeho "hrábne". A i na nějakou tu zálibu snad dojde.

    Vyřízení předůchodu trvalo téměř pět neskutečných měsíců (měl jsem penzijní připojištění, které bylo nutno vypovědět a převést peníze a "dobu" do doplňkového penzijního spoření). Ale mám jistotu, že když zrovna nebudu mít zakázku, nebo když přijdu o částečný úvazek který mám, tak že pořád budu mít na jídlo a na bydlení. (Ano, bydlím levně, protože ve vlastním. I to je "spoření na důchod".) Úspory "v penězích" jsem naštěstí také měl. Dnes nemusím brát vyloženě špatnou práci od "zpovykaných" zákazníků, kteří občas nevědí co chtějí, případně chtějí, aniž to tuší, vyložené hlouposti. Dříve bych ji vzal jen ze strachu, že bych nemusel mít na živobytí. Člověk se zklidní, a po půlce života zase může vnímat že "brabeneček leze, kytky smrdí, ptáci řvou jak šílený, a lidi na ulici se legračně motovidlují", a mít z toho všeho radost. Takže asi tak, a o tom to je.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).