Hlavní navigace

Názor k článku Předdůchody v roce 2019. Na penzi z vlastních úspor potřebujete statisíce korun od ViR - Tak si to ověřte :-). A nezapomínejte, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 25. 2. 2019 13:30

  ViR

  Tak si to ověřte :-). A nezapomínejte, že předdůchodce ŽIJE ZE SVÝCH ÚSPOR a za ten nevelký benefit, který případně při splnění podnímek od státu dostane, po dobu předdůchodu (většinou) nečerpá předčasný důchod (pokud ano, tak už žádný benefit nemá, ale předdůchod stejně musí čerpat nejméně dva roky).

  V mém případě by nyní vyměřený státní předčasný důchod činil podle důchodové kalkulačky (a pečlivě spočtených a dob pojištění a krácení) 13128 Kč měsíčně, takže úspora státu je za dva roky předdůchodu cca 315 tis. Kč. To základní zdravotní pojištění by stát za "předčasného důchodce" platil stejně.

  Přitom pracuji (byť méně) a všechny odvody i daně dále platím, čili na budoucí řádný důchod stále přispívám. A jelikož chci pracovat a nedostávám od státu žádnou "sociální dávku" je normální, že jako každý zájemce o práci, v případě že bych ji ztratil, mohu požádat o zprostředkování ÚP a chovat se podle jím stanovených podmínek.

  A pokud by se týkalo podpory, nezapomínejme, že v sociálním pojištění zaměstansnců i OSVČ je zahrnut "příspěvek na politiku zaměstnanosti" což je přesně to, z čeho se platí podpora pro nezaměstnané. Jde tedy o "pojistný" vztah a není rozhodné, že pojištěnec, kterému vznikl nárok na plnění, má nějaké vlastní úspory, z nichž žije.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).