Hlavní navigace

Přebytek zahraničního obchodu velmi dobře zapadá do meziročního zlepšování zahraničněobchod­ního salda

Autor: Isifa.com
Radomír Jáč

Únorový přebytek zahraničního obchodu na úrovni 22 miliard korun velmi dobře zapadá do obrázku pokračujícího meziročního zlepšování zahraničněobchodního salda.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Růst obchodního přebytku je tažen především obchodem se stroji a dopravními prostředky, kde se přebytek zvyšuje a letos v únoru dosáhl 46,5 miliardy korun.

K meziročnímu zlepšování celkového salda napomáhá také levnější ropa, díky čemuž klesá schodek u obchodu s minerálními palivy.

Celkově letos v únoru vzrostly exporty meziročně o 5,0 % a dovozy o 3,5 %. Jedná se o nevýrazný růst: brzdou zde jistě byla takřka stagnující průmyslová aktivita na globální úrovni, jež byla v prvních dvou měsících letošního roku pozorována. Březnové průzkumy z USA a Číny ale naznačují, že se karta snad začíná obracet, což by v dalších měsících mělo vést k oživení tempa růstu obratu zahraničního obchodu České republiky.

Pohled na mapu ukazuje, že v únoru vzrostly vývozy do eurozóny o 6,4 %, což je v rámci celkového vývoje exportů v tomto měsíci nadprůměrně dobrý výsledek. Vývozy do Číny naopak hlásí meziroční pokles o 4,5 % a vývozy do Ruska se propadly bezmála o 13 %. V případě Číny zřejmě sehrály negativní roli kalendářní faktory, konkrétně oslavy příchodu nového roku. V případě Ruska se pak projevuje recese tamní ekonomiky a vliv vzájemných obchodních sankcí.

Průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu v čele s indikátorem PMI i nadále vykreslují pozitivní obrázek. Pro české exportéry, průmyslové výrobce a ekonomiku jako celek ale bude důležité, aby se po slabším vstupu do letošního roku skutečně restartovala průmyslová aktivita na globální úrovni a spolu s ní došlo k nárůstu aktivity v celosvětovém obchodu. Pro českou ekonomiku, jež je učebnicovým příkladem malé otevřené ekonomiky, závislé na exportech, je oživení globálního hospodářského růstu faktorem velmi důležitým.