Hlavní navigace

Přebytek zahraničního obchodu velmi dobře zapadá do meziročního zlepšování zahraničněobchod­ního salda

6. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Únorový přebytek zahraničního obchodu na úrovni 22 miliard korun velmi dobře zapadá do obrázku pokračujícího meziročního zlepšování zahraničněobchodního salda.

Růst obchodního přebytku je tažen především obchodem se stroji a dopravními prostředky, kde se přebytek zvyšuje a letos v únoru dosáhl 46,5 miliardy korun.

K meziročnímu zlepšování celkového salda napomáhá také levnější ropa, díky čemuž klesá schodek u obchodu s minerálními palivy.

Celkově letos v únoru vzrostly exporty meziročně o 5,0 % a dovozy o 3,5 %. Jedná se o nevýrazný růst: brzdou zde jistě byla takřka stagnující průmyslová aktivita na globální úrovni, jež byla v prvních dvou měsících letošního roku pozorována. Březnové průzkumy z USA a Číny ale naznačují, že se karta snad začíná obracet, což by v dalších měsících mělo vést k oživení tempa růstu obratu zahraničního obchodu České republiky.

skoleni_13_10

Pohled na mapu ukazuje, že v únoru vzrostly vývozy do eurozóny o 6,4 %, což je v rámci celkového vývoje exportů v tomto měsíci nadprůměrně dobrý výsledek. Vývozy do Číny naopak hlásí meziroční pokles o 4,5 % a vývozy do Ruska se propadly bezmála o 13 %. V případě Číny zřejmě sehrály negativní roli kalendářní faktory, konkrétně oslavy příchodu nového roku. V případě Ruska se pak projevuje recese tamní ekonomiky a vliv vzájemných obchodních sankcí.

Průzkumy sentimentu v tuzemském průmyslu v čele s indikátorem PMI i nadále vykreslují pozitivní obrázek. Pro české exportéry, průmyslové výrobce a ekonomiku jako celek ale bude důležité, aby se po slabším vstupu do letošního roku skutečně restartovala průmyslová aktivita na globální úrovni a spolu s ní došlo k nárůstu aktivity v celosvětovém obchodu. Pro českou ekonomiku, jež je učebnicovým příkladem malé otevřené ekonomiky, závislé na exportech, je oživení globálního hospodářského růstu faktorem velmi důležitým.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).