Hlavní navigace

Přebytek zahraničního obchodu na historickém maximu

Jiří Škop

Přebytek zahraničního obchodu dosáhl nového historického maxima podle přeshraniční statisticky i dle národního pojetí. Dle přeshraniční statistiky se přebytek v březnu vyšplhal na 49,1 mld. CZK (meziroční zlepšení o 16,9 mld.), dle národního pojetí pak dosáhl 23,8 mld. CZK (8,9 mld. meziročně více). Obě statistiky tak překonaly naše velmi optimistické odhady.

Na druhou stranu vyšší přebytek oproti našemu odhadu nastal hlavně díky nižším dovozům. Dle přeshraniční statistiky se exporty v březnu zvýšily o 0,2 % (čekali jsme stagnaci), ale importy se propadly o výrazných 3,1 %. Na straně importů by se ovšem mělo jednat pouze o dočasný výpadek, jelikož domácí poptávka sílí. Domácnosti začínají více utrácet díky nízké inflaci, konci fiskální konsolidace a pomalu se lepšícímu trhu práce.

Firmy vzhledem k oživení na naších exportních trzích a dobré finanční situaci zase začínají více investovat. Nakonec investiční aktivitě bude postupně pomáhat i fiskální expanze. Vzhledem k vysoké dovozní náročnosti fixních investic a relativně vysoké u spotřeby se nedá očekávat, že by dynamika dovozů měla za exporty nějak výrazněji zaostávat. Letos očekáváme růst vývozů v průměru o 15,7 %, dovozy by měly přidat 16,6 %. Přebytek bilance dle přeshraniční statistiky by se i tak měl zvýšit z 350,5 mld. CZK na 378,5 mld.

Našli jste v článku chybu?