Hlavní navigace

Přebytek běžného účtu za říjen mírně zaostal za očekáváním finančních trhů

14. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Platební bilance České republiky vykázala v říjnu mírný přebytek běžného účtu: ten mírně zaostal za očekáváním trhu, vliv zde mohlo mít zaúčtování nových stíhaček Jas-Gripen do statistiky dovozů.

Důležité je, že od počátku letošního roku vykázal běžný účet přebytek bezmála 52 miliard korun a přebytek více než 50 miliard korun, tedy více než 1% HDP, by měl být vykázán i za celý rok 2015.

Vývoj běžného účtu platební bilance je příznivý napříč středoevropským regionem, nicméně je patrné, že středoevropské měny z nejrůznějších příčin nejsou schopny zužitkovat příznivý vývoj běžného účtu ke svému posílení.

Přebytek běžného účtu za říjen (3,1 miliardy korun) mírně zaostal za očekáváním finančních trhů, což může jít na vrub mj. i zaúčtování pronájmu stíhacích letounů pro armádu. Nicméně: přebytek běžného účtu je zde nejen na měsíční, ale zejména na kumulativní bázi. Za celý letošní rok by se měl přebytek přehoupnout přes 1 % HDP a dosáhnout tak zhruba dvojnásobnou úroveň v porovnání s rokem 2014, kdy činil 0,6 % HDP.

Tip do článku - účto fakturace duben

Vývoj platební bilance vykresluje příznivý obrázek napříč středoevropským regionem. Vývoj běžného účtu platební bilance byl v letošním roce sám o sobě dobrou zprávou pro všechny tři středoevropské měny, tedy pro korunu, forint a zlotý. To, že tyto měny mají letos problém posílit je dáno buď politikou tamních centrálních bank (ČNB stojí koruně v cestě při pokusech posílit pod úroveň 27 za euro, maďarská centrální banka letos snížila svou hlavní sazbu na úroveň 1,35 % a dále změkčuje svou měnovou politiku cestou nekonvenčních opatření), polský zlotý je pak obětí vnitropolitických nejistot spojených se změnami, jež v Polsku přinesly letošní rezidentské a parlamentní volby.

Přesto, při pohledu na vývoj běžného účtu lze konstatovat, že středoevropský region je v tomto ohledu zdravý. Regionálních měny by tak měly být lépe odolné vůči případným nejistotám na globálních finančních trzích a také by mohly bez větších otřesů vstřebat blížící se zpřísnění měnové politiky v USA, tedy zvýšení úrokových sazeb FEDu, k němuž americká centrální banka s veškerou pravděpodobností přistoupí tuto středu. Ještě jednou tak lze konstatovat, že regionální měny mohou být v nejbližší době obětí spíše domácích faktorů a nejistot, což v prvé řadě platí o polském zlotém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).