Hlavní navigace

Pražská burza zažila zhoršený sentiment

14. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak se vyvíjela situace na akciových trzích? Na to nám odpoví analytici Milan Vaníček a David Nový z J&T Banky

Komentář trhu

Pražská burza na páteční zhoršený sentiment reagovala spíše poklesem aktivity než prodejními objednávkami. Index PX v páteční seanci odepsal 0,2 % a za celý týden ztratil 1 %. Obavy investorů zvýšila v rámci bankovního sektoru J.P.Morgan, která reportovala ztrátu z obchodování 2 mld. USD a nepomohly ani výsledky Credit Agricole, které klesl čistý zisk díky expozici v Řecku o 75 %. Mírné uklidnění přinesla španělská vláda, která na povinné navýšení rezerv španělských bank o 30 mld. poskytne bankám pomoc 15 mld. EUR. 

Erste Group klesla o 1,3 % na 407,1 Kč, nicméně Komerční banka dokázala posílit o 1,1 % na 3 370 Kč. Těžební sektor pak trpěl slabší průmyslovou výrobou a maloobchodními tržbami v Číně, NWR odepsalo 0,8 % a uzavřelo na 118 Kč. Cena ČEZu mírně vrostla na 718 Kč (+0,4 %), po čtvrtečních výsledcích přišly snížené cílové ceny od BNP, ING a Deutsche Bank, popořadě na 800, 850 a 900 Kč, doporučení však analytické domy ponechaly na dvakrát koupit a jednou neutral. Evropské trhy pak do plusu v závěru obchodování přetočil lepší index spotřebitelské důvěry Univerzity Michigan.

VIG: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 40 EUR.

Dnes (14. května) se akcie Vienna Insurance Group poprvé obchodují bez nároku na dividendu ve výši 1,1 EUR na akcii (3,6 % hrubý dividendový výnos). Výplatní termín dividendy je rovněž dnes.

skoleni_8_6

Komentář k americkému obchodování

Americké akcie v pátek zažily smíšenou seanci, když se indexy v průběhu obchodní seance přehupovaly mezi zeleným a červeným „teritoriem“. Wall Street rozšířila pokles na dva týdny v řadě z důvodů obav o fiskální zdraví v Evropě díky politickým výsledkům voleb ve Francii a Řecku. Situaci na trzích také zhoršily obavy o možné pomoci španělským bankám a otázka růstu americké ekonomiky. Celkově za týden Dow Jones klesl o 1,7 %, S&P spadl o 1,1 % a Nasdaq odepsal 0,8 %. 

V předobchodní fázi akciové futures klesly v průměru o 0,7 % jako důsledek zveřejnění ztráty banky JP Morgan, která odhalila ztráty 2 mld. USD. Nervozitu na trzích zmírnila data spotřebitelského sentimentu Michigan University na úrovni 77,8 bodu v porovnání s očekáváním na úrovni 76 bodu. Nejvíce odepsal sektor financí díky již zmíněné ztrátě JP Morgan. Citigroup poklesla o 4,2 %, Bank of America ztratila 2 % a Morgan Stanley 4,2 %.  Dařilo se výrobci čipů Nvidia Corp po zveřejnění čtvrtletních výsledků, když akcie posílily o 6,4 % na 13,21 USD. Výsledková sezóna je pomalu u konce, přičemž ze 453 společností v indexu S&P 500 je nad očekávání analytiků 66,2 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).