Hlavní navigace

Pražská burza zažila včera zajímavé obchodování. Koho investoři vyprodávali?

17. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ačkoli se akcie Erste Group dostaly nucených výprodejů a klesly až pod 360 Kč, lepší nálada na evropských trzích jim pomohla k rychlému návratu.

Komentář trhu

Pražská burza zažila včera v dopoledních hodinách poměrně zajímavé obchodování. Pod vlnu nucených výprodejů se dostaly zejména akcie Erste Group, které klesly až pod hladinu 360 Kč. Zlepšená nálada na evropských trzích v průběhu dne však pomohla Erste k rychlému návratu a titul uzavřel silnější o 1,9 % (378 Kč). Své denní ztráty vyrovnala také Komerční banka, která zakončila beze změny na 3 300 Kč. Naopak největší ztráty na BCPP si připsalo NWR po reportovaných výsledcích hospodaření za 1Q. Investory pozitivně překvapil čistý zisk 6 mil. EUR oproti očekávané ztrátě. Důvodem jsou především kurzové zisky a úspora nákladů. Negativně lze naopak vnímat informaci, že společnost prozatím pozastavila projekt Debiensko. Titul odevzdal 2,7 % (109,5 Kč).  V úterý večer oznámil svá čísla také KIT Digital. Ta byla víceméně v souladu s předběžnými výsledky, Společnost opět navyšuje kapitál emisí nových akcií a výhled na rok 2012 byl snížen přibližně na 250 mil. USD, pozitivní cash-flow by pak společnost měla generovat nejpozději ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. I přes tyto negativní zprávy akcie posílily o 8,2 % na 92,95 Kč, jelikož investoři zřejmě očekávali ještě větší pohromu. ČEZ se při slušném objemu obchodoval v úzkém pásmu 703–705 Kč.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 163 Kč

Společnost NWR pořádala konferenční hovor k výsledkům za 1Q12. Nejdiskutovanějším bodem byl polský projekt Debiensko.

FIN21

  • NWR přezkoumá projekt, tak aby přinesl očekávané IRR. Jsou problémy s vyšší hladinou vody a růstem nákladů od polských dodavatelů
  • NWR zmrazilo CAPEX Debienska na 5 mil. EUR v 2012 (původně 40–50 mil. EUR); v 1Q12 2 mil. EUR
  • Délka trvání tohoto přezkoumání není jasná, pravděpodobně mě­síce

Jak růst nákladů na polský projekt Debiensko, tak zastavení těchto operací bychom vnímaly negativně. Informace zazněly na konferenčním hovoru včera během obchodní seance, neočekáváme výraznější dopad na dnešní obchodování.

Komentář k americkému obchodování

Zámořským trhům nepomohl vzhůru ani záznam ze zasedání Fedu, ani lepší makrodata. Jeden z členů se vyjádřil pro okamžité QE3, někteří další jsou pro uvolňování pouze v případě, kdy dojde ke zpomalení oživení největší světové ekonomiky. Wall Street nakonec uzavřela seanci na denních minimech (DJIA –0,26 %;  S&P500 –0,44 %; Nasdaq –0,68 %). Samotný úvod obchodování se přitom nesl v pozitivním duchu díky lepším číslům z nemovitostního trhu a silnější průmyslové výrobě v USA. Hlavní roli však hrály opět zprávy z Evropy. Negativně zapůsobila na trhy zpráva z řad ECB, že centrální banka neplánuje aktuálně použít další podpůrná opatření. ECB navíc dává ruce pryč od některých řeckých bank, pomoc ve výši 18 mld. Euro se má dostavit od EFSF. Trhy tak pokračují ve volatilním obchodování díky nejistotě ohledně budoucnosti Řecka. Nedařilo se především finančnímu sektoru (-1 %) a s oslabujícími komoditami sektoru základních materiálů (-0,95 %). Akcie Applu tížily technologický sektor, když se titul dostal na dvouměsíční minimum pod hranici 550 USD. Stříbro oslabuje již deset dnů v řadě, o moc lépe na tom není ani zlato. Investoři tak hledají bezpečný přístav v americkém dolaru.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).