Hlavní navigace

Pražská burza včera pokračovala v negativním sentimentu

18. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podívejte se na ranní přehled od analytiků J&T Banky

Komentář k trhu

Pražská burza včera pokračovala v negativním sentimentu, avšak za nižších objemů než ve středu. Investoři vnímali negativně zprávu, dle které ECB zastavila dodávky likvidity do některých řeckých bank, dokud bude hodnota jejich kapitálu záporná. Zneklid­ňující jsou také informace  o mohutném výběru eur z řeckých bank, ale také zestátnění španělské Bankie.

 Pro španělské banky bude také negativní zprávou snížení jejich ratingu agenturou Moody’s. Erste Group v úvodu obchodování odolávala zhoršenému sentimentu zejména díky zavřené vídeňské burze, nakonec však propadla na 361,1 Kč (-4,4 %). Komerční banka neudržela počáteční růst a skončila slabší o 0,15 % na 3295 Kč. ČEZ se obchodoval ve stejném pásmu jako ve středu, tedy mezi 703 a 705 Kč. KITD prudce korigoval předchozí růst na Nasdaqu, klesl o 16,3 % na 77 Kč.

Americké obchodní seance mají pořád trpkou chuť, když indexy již pátý den v řadě zažívají červenou rally. Širší index S&P 500 je na 5-měsíčním minimu s takřka 6,1% poklesem za měsíc květen. Negativní náladu „podpořila“ výrazně horší data z ekonomiky, když předstihové ukazatele v dubnu poklesly poprvé za sedm měsíců a průzkum Philadelphia Fed zaznamenal –8,5 bodu v porovnání s očekáváním 10 bodů. Navíc týdenní žádosti o dávky v nezaměstnanosti mírně vzrostly, což potvrzuje problém nezaměstnanosti v USA. Reakce na špatná čísla přišla okamžitě především na zlatě +2,26% a stříbře +3,31%, které reagovaly na středeční zápis FOMC o možném stimulu ekonomiky v případě zhoršení makroekonomic­kých dat. 

Technologický Nasdaq táhl na nová minima gigant Apple, který ztratil 2,92% na 530,12 dolarech, a také společnost Qualcomm Inc, která odepsala 3,3% na57,16 dolarech. Největší procentuální pokles (-6,09%) zaznamenal Dollar Tree, přičemž důvodem poklesu bylo snížení výhledu zisku na 2Q. Naopak dařilo se akciím společností Wal-Mart (+4,21%) poté, co největší světový prodejce ohlásil lepší než očekávaný čtvrtletní zisk. Sears Holdings vyšplhal na 53,31 USD (+3,05%) poté, co společnost uvedla, že plánuje redukovat svůj podíl v kanadské Sears Canada s cílem zlepšit podnikání v USA.Komentár k americkému trhu

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).