Hlavní navigace

Pražská burza v průběhu úterního obchodování zavřela v červených číslech

4. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si analýzu obchodování na pražské burze od analytiků J&T Banky

Komentář trhu

Index PX tak navázal na pondělní pokles a zakončil slabší o 0,3 % na závěrečné hodnotě 965,2 bodu. Nejaktivnější obchodování panovalo u akcií Komerční banky (KB), titul dosáhl objemu přes 400 mil. Kč. Akcie KB nadále zůstávají pod prodejním tlakem investorů a sérii poklesů protáhly na páté obchodování v řadě. 

KB odepsala 1,4 % na závěrečnou cenu 3 629 Kč a to i navzdory tomu, že k rozhodnému dni na dividendu 160 Kč zbývá cca 14 dní. Stojaté vody obchodování posledních dní rozvířily akcie CETV. Po pondělním růstu v US obchodování o téměř 20 % akcie dohánějí růst a přesvědčivě zavírají v kladných číslech. Za tímto raketovým růstem stojí nové nákupní doporučení od Bank of America / Merril Lynch s cílovou cenou 16 USD a doporučením koupit. Pozitivní náhled na společnost se opírá o názor ohledně zapojení největšího akcionáře Time Warner do řešení dluhových problémů CETV a navýšení podílu ve společnosti. Titul uzavřel na hodnotě 146,5 Kč tj. růstem o 5,2 % v nadprůměrném objemu obchodů 104 mil. Kč.

CME: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč).

Podle agentury Bloomberg využil předseda představenstva CME Ronald Lauder akciové opce a koupil dne 2.4.2012 16tisíc akcií společnosti CME. Ronald Lauder přímo a nepřímo kontroluje cca 3 mil. ks akcií CME, což je 4,7 % společnosti. Zprávy o nákupu akcií jejími vlastníky, managementem bývají pro trh většinou pozitivním signálem. Ačkoli se jedná o malý objem, hodnotíme zprávu jako mírně pozitivní.

Komentář k americkému trhu

Americké akcie klesaly, den po růstu indexu S&P 500 rekordní úrovně od roku 2008, poté co záznam se zasedání FEDu, tzv. “minutes“ aktuálně shodil ze stolu úvahy o dalším kole kvantitativního uvolňování (QE3). 

FIN21

Očekávání trhu nebylo naplněno ani údajem z ekonomiky, objednávky v průmyslu rostly pouze  1,3 %, při očekávání 1,5 %.  Zhrzené naděje z QE3 se nejvíce projevily na zlatě, které skokově ztrácelo půdu pod nohama a pád se zastavil až na 1 640 USD za unci, stejně tak EUR začalo ztrácet své pozice proti USD. Nepříjemnost potkala RIM, když se objevila žaloba za údajně „ukradené patenty“, což po horších výsledcích znamenalo další propad ceny o téměř 10 %. 

Akcie CETV po předchozím 20 %  růstu včera beze zpráv ztrácely. Klesající ceny komodit sundaly v indexu S&P 500 dolů akcie sektorů „energy“ a základních materiálů a klesající cena ropy povzbudila naopak akcie aerolinek, když US Airways Group rostlo až 4 %, Delta 3 % a United 2 %. V růstové trajektorii až na 632 USD pokračovaly akcie Applu, když analytik Topeky dal cílovou cenu na 1 001 USD a analytik Pipe Jaffray zvýšil cílovou cenu na 910 USD. Indexy smazaly pouze půlku svých ztrát a DJIA skončil na  13 197 bodech slabší o 0,5 %, S&P 500 na 1 413,3 b. a –0,40%, Nasdaq 3 113,6 b.- 0,2%.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).