Hlavní navigace

Pražská burza uzavírala v plusu. Držely ji akcie Erste Group

23. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak se mají trhy? Čtěte odpověď z pera analytiků J&T Banky Davida Nového a Milana Vaníčka.

Komentář k trhu

Pražská burza po jednodenním propadu opět rostla, index PX v závěru týdne posílil o 1 %, podobně jako německý DAX, který zareagoval zejména na indexy německého Institutu Ifo, podle kterých se lehce zlepšily, jak současné podmínky, tak očekávání podniků.

Index PX byl tažený zejména Erste Group (+2,8 %, 405, Kč), která získala  další zvýšené doporučení tentokrát od JP Morgan s cílovou cenou 25 EUR (původní cíl 23 EUR).

Komerční banka při příznivém sentimentu přidala pouze 0,3 % (3 420 Kč). NWR se po zvýšené cílové ceně od Morgan Stanley (197,4 Kč) posunulo zpět na 127,4 Kč (+1,5 %).

Prodejce z Telefónicy je zdá se pryč, titul tak drží hladinu 380 Kč.

ČEZ si polepšil až v závěrečné aukci (+1,1 %, 730 Kč).

Černého Petra si vytáhly akcie KITDu, po té co bylo zahájeno vyšetřování, zda-li nebyly porušeny americké zákony v případě oznámení zpráv z posledních dvou měsíců, které měly za následek nadměrné kurzové  pohyby, akcie oslabily na 138,8 Kč (-3,2 %).

Investoři budou o víkendu sledovat zejména volby ve Francii, a zda MMF potvrdí více jak 400 mld. USD přislíbených do záchranného systému.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy rostly po dvou dnech poklesů, když indexy posilovaly již v před obchodní fázi díky lepším datum z německé ekonomiky. Index podnikatelského klimatu Ifo pro německý průmysl a obchod zaznamenal v dubnu zlepšení a roste od listopadu, přičemž v dubnu nečekaně stoupl o 0,1 na 109,9 bodů.

CHP22

Makroekonomický kalendář v USA byl v pátek prázdný, nicméně na pořadu dne byla řada firemním výsledků.  Společnost Microsoft, která je největším světovým výrobcem softwaru vzrostla o 4,6 % díky lepším prodejům osobních počítačů. Dařilo se také společnosti General Electric, které výsledky překonaly odhady analytiků. Zisk na akcii dosáhl 34 centů. Mezi „vítězi“ americké seance patřili také McDonald´s (+0,7 %) a Schlumberger (+4,2 %), která provozuje podpůrné služby pro ropné stanice.

Naopak propad zaznamenal výrobce disků SanDisk a to až 13,4 %, po snížení prognózy prodejů. Podporou pro trhy bylo prohlášení mezinárodního měnového fondu o tom, že se se zeměmi dohodl na zvýšení svého kapitálu o 430 mld. USD a tak jeho celková finanční kapacita přesáhne hodnotu jednoho bilionu dolarů. Zlato posílilo velice mírně (+0,1 %) a severoamerická ropa přidala 1,1 % na úroveň 103,9 USD/barel.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).