Hlavní navigace

Pražská burza těžila především z růstu finančních titulů

18. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pražská burza těžila především z finančních titulů. Nejvýraznější růst zaznamenaly akcie Erste Bank, posilovala také Komerční banka.

Komentář k trhu

Pražská burza těžila především z růstu finančních titulů a připsala si zisky. Index PX se po pondělním oslabení vrátil k růstu a posílil o 0,7 % na závěrečnou hodnotu 907,8 bodů. Nejvýraznější růst zaznamenaly především akcie Erste Bank. Erste byla solidně poptávána, téměř do závěru obchodování posilovala a obchodovala se až za ceny 391,7 Kč, avšak v samotném závěru obchodování korigovala růst a končí na ceně 386,2 Kč tj. +2,0 %. Rostly také akcie Komerční banky, ale průběh obchodování byl trochu jiný. Titul po úvodním poklesu prošel stabilizací a postupně posiloval. Akcie KB zakončily obchodování růstem o 1,8 % na závěrečné hodnotě 3 415 Kč. Stabilní obchodování v posledních dnech předvádějí především akcie ČEZ. ČEZ si  v průměrném objemu 468 mil. Kč připsal růst o 0,5 % na závěrečnou cenu 736,5 Kč. Závěrečnou cenou 736,5 Kč dokázaly akcie smazat dividendový pokles. Akcie se 27.6. obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu a zavřely na ceně 736 Kč. k růstu na zpět na tuto úroveň stačilo pouze 12 obchodních dní.

Telefónica CR: Neutrální/Negativní. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč

Na českém trhu pokračuje snaha o vznik virtuálních telekomunikačních operátorů, čemuž by měla přispět i nová vyhláška ministerstva průmyslu platná od 1.7., která stanovuje podmínky, za kterých ČTÚ může říci, že se stávající operátoři chovají jako monopol společně. Právě určení monopolu je nutné k možností nařízení zvýšit v tomto oboru větší konkurenci, tedy vpuštění např. virtuálního operátora. Názory na efektivnost vyhlášky se liší. Nicméně případný výstup o analýze trhu, který by měl určit stav, bude nejdříve hotov na začátku příštího roku. Jen upozorňujeme, že i výsledek tzv. digitální dividendy by měl být znám do konce roku, a tím by mohl být současný stav na trhu významně ovlivněn. Vnímáme lehce negativně pro současné operátory včetně TEF pokračující snahy o vpuštění dalšího operátora na trh. Nicméně nadále se domníváme, že pokud by k dané události mělo dojít, bude to pravděpodobně nejdříve až ke konci příštího roku (pokud vůbec).

skoleni_8_6

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba plánuje v nové energetické koncepci znevýhodnit export elektřiny přenesením části poplatků za přenos na výrobce. Návrh by mělo ministerstvo předložit do konce srpna. Informace o možném znevýhodnění exportu elektřiny, již ministerstvo prezentovalo. Nicméně zatím není jasné, jak bude novela přesně vypadat. Zprávu považujeme za neutrální.

Komentář k americkému obchodování

Včerejší americké obchodování ovlivňovalo očekávání projevu šéfa FEDu Bena Bernankeho o měnové politice a také makrodat. Bernanke sice řekl, že ho znepokojuje nezaměstnanost, nicméně pouze zopakoval již několikrát známou rétoriku, že „pokud to bude třeba, FED bude reagovat“, což znamenalo pro trhy značné zklamání a v reakci na tyto slova se ponořily do ztrát. Zlato ztrácelo až –1,1 %, index S&P 500 se ze zisků 0,5 %, otočil do ztráty –0,6 %. Nicméně zřejmě nižší inflační data, když  index spotřebitelských cen, skončil meziměsíčně beze změny, podpořil očekávání trhu na další akci. Akciové trhy se opět obrátily k růstu, aby na konci obchodování uzavřely téměř na denních maximech. Z indexu S&P 500 nejvíce rostl Walt Disney, když ho Bank of America doporučila k nákupu s cílovou cenou 58 USD, akcie dosáhly svých historických maxim na 49,9 USD. Akcie výrobce hraček Mattel přidávaly až 11,2 %, když výsledky společnosti překonaly očekávání trhu, poté co se mu povedlo prodávat za vyšší ceny. Po uzavření trhu reportovaly výsledky technologické společnosti Intel a Yahoo, které shodně překonaly odhady v zisku, ale v tržbách ukázaly horší čísla, než bylo očekávání trhu. Závěr indexů: Dow Jones 12 805,5 b.+0,6 %, S&P 500 1 363,7 b.+0,7 %, Nasdaq 2 910,0 b. +0,5 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).