Hlavní navigace

Pražská burza silně roste, KIT Digital padá kvůli odchodu z burzy Nasdaq

18. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Hlavní akciové indexy dnes rostou zhruba o 0,5 %, hlavně kvůli optimismu, že se američtí politici brzy dohodnou o podobě rozpočtu na příští rok. V západní Evropě mírně posiluje většina sektorů.

Hlavní akciové indexy dnes rostou zhruba o 0,5 %, hlavně kvůli optimismu, že se američtí politici brzy dohodnou o podobě rozpočtu na příští rok. V západní Evropě mírně posiluje většina sektorů, daří se například těžebním akciím poté, co Čína stanovila cíl ekonomického růstu v příštím roce na 7,5 %. Hodinu po otevření posilují také americké burzy, když nejvíce posilují banky a technologické akcie.

skoleni_8_6

Pražská burza dnes roste téměř o 2 % a překonala tak všechny okolní trhy. Hlavní zásluhu na tom má prudký růst akcií Erste Bank (+4,5 %), dobrá nálada v sektoru pak podpořila také akcie uhelné společnosti NWR (+3,8 %). Z velkých emisí se dařilo ještě akciím ČEZ a Komerční banky, větší ztráty si připsalo jen několik menších emisí, nejvíce Orco (-2,6 %).

Živo dnes bylo na trhu Start, byť se na něm obchodují akcie jediné firmy, technologické společnosti KIT Digital. Firma dnes odpoledne oznámila, že už nebude usilovat o obnovení obchodování na svém primárním trhu a naopak se z amerického Nasdaqu dobrovolně stáhne. To vyvolalo na pražském trhu další vlnu prodejní paniky a akcie KIT propadly o 30 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).