Hlavní navigace

Pražská burza prohloubila denní ztráty

4. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní přehled od Milana Vaníčka a Davida Nového z J&T Banky

Index PX:  859 bodů (-0.7% d/d); objem:  861 mil. Kč

Komentář trhu

Pražská burza při páteční seanci prohloubila denní ztráty, když index PX odevzdal 0,7 %, v porovnání s mohutnými výprodeji na evropských trzích si však vedla ještě dobře, když se ztráty většiny evropských indexů pohybovaly kolem 2 %. Záporný směr určily zejména průmyslová data nákupních manažerů PMI v Číně, která ukázala na stagnaci sektoru, pokles odvětví pak reportovaly i Evropské země a definitivně negativní nádech trhům přinesla data týkající zaměstnanosti v USA, kde počet vytvořených pracovních míst byl oproti očekávání poloviční. 

Komerční banka (+0,2 %, 3 106 Kč) si však dokázala udržet plusové hodnoty podobně jako ostatní defenzivní tituly. ČEZ oslabil až v závěru seance (-0,5 %, 731 Kč). Za to Erste Group propadla o 2,1 % na 356 Kč a NWR, které dopoledne kleslo, až na 85 Kč zakončilo na 89,5 Kč (-4,2 %). KITD, obdržel dalších pět žalob od amerických právních společností a uzavřel na 62,3 Kč se ztrátou 13,2 %.

Unipetrol: Neutrální/nega­tivní. DD: Revize. Cílová cena: Revize.

Unipetrol dováží od poloviny května ropu pouze ropovodem IKL. Dodávky ropovodem Družba byly zastaveny, protože se Unipetrol nedohodl na ceně. IKL, který plně kryje potřeby Unipetrolu bude společnosti využívat ještě nejméně v červnu. Dodávky ropy Družbou budou obnoveny, jakmile se Unipetrol dohodne na ceně. Unipetrol preferuje dodávky Družbou, protože jsou levnější. Vzhledem k vyšším nákladům je zpráva negativní, nicméně není pro trh novinkou.

Komentář k americkému obchodování

Americké akciové trhy zakončily zkrácený týden v hlubokých ztrátách, všechny tři hlavní indexy navíc prolomily 200denní klouzavý průměr, což může být negativní jev pro další vývoj. Důvodem silného prodejního tlaku byla slabá makrodata ze všech částí světa. Průmyslová výroba poklesla v Číně, Evropě i USA, americká ekonomika navíc v květnu vytvořila nejméně pracovních míst za poslední rok. 

Dow Jones vymazal veškeré zisky tohoto roku (-2,2 %), index S&P500 ztratil 2,5 %, Nasdaq téměř 3 %. Výnos amerických 10letých vládních dluhopisů se poprvé v historii dostal pod 1,5 %, zlato v reakci na slabá data vystřelilo o 4 % na 1 625 USD. Investoři tak spekulují nad QE ze strany Fedu, dle Morgan Stanley se zvýšila šance z 50 na 80 %. Největší prodejní tlak se soustředil na bankovní sektor, nedařilo se ani energetickým titulům, když ropa a plyn ztrácely okolo 4 %. Raketový růst naopak zaznamenali těžaři zlata (Randgold +10 %, Goldcorp +9 %, Barrick +7 %). V tomto týdnu se dá na trzích očekávat zvýšená nervozita spolu s blížícími se volbami v Řecku (17. 6. 2012) a eskalujícími problémy ve Španělsku.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).