Hlavní navigace

Pražská burza porazila západoevropské indexy

 Autor: Shutterstock
Pražská burza dnes překonala většinu západoevropských indexů, když si index PX připsal 0,6 %. Hlavními tahouny byly všechny tři banky.
Miroslav Frayer 13. 3. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na úvod týdne se evropským akciím vcelku daří, když index Stoxx 600 posiluje o zhruba čtvrt procenta. Jednoznačným vítězem jsou akcie těžařských společností, které profitují z rostoucích cen komodit, a to zejména kovů. S odstupem pak následují akcie prodejců se zbytným zbožím, které si připisují necelé půl procento. Dvěma oslabujícími sektory jsou utility a telekomunikace, které v závěru dnešního dne odevzdávají 0,3 %, respektive 0,6 %.

Ve Spojených státech je na začátku seance patrná pouze mírná obchodní aktivita, když pohyby všech sektorů se pohybují do 0,4 %. V kladné nule se drží informační technologie a realitní developeři, ostatní odvětví v čele s farmaciemi klesají. Neochota pouštět se do razantnějšího obchodování souvisí s nadcházejícím zasedáním americké centrální banky. Zvýšení sazeb je očekáváno s 94% pravděpodobností, a tak důležité bude především i to, jakou trajektorii úrokových sazeb naznačí Janet Yellen do budoucna.

Pražská burza dnes překonala většinu západoevropských indexů, když si index PX připsal 0,6 %. Hlavními tahouny byly všechny tři banky, z nichž se nejvíce dařilo Erste (+1,7 %), jejíž akcie vystoupaly na nejvyšší úroveň od července 2011. Domácí Moneta a Komerční banka si připsaly poloviční zisky. Vůbec nejvíce se dařilo akciím sázkařské Fortuny, které vzrostly o 2,5 %. Naopak zisky z minulého týdne zkorigovaly akcie mediální CME (-1,2 %). Obchodní aktivita byla podprůměrná, když zobchodovaný objem dosáhl zhruba dvou třetin průměrného ročního objemu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).