Hlavní navigace

Pražská burza: ospalé tempo a znaky vyčkávání

27. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Obchodování na pražské burze bylo včera v ospalém tempu, se znaky vyčkávání. Index PX přesto dokázal přerušit po dvou dnech pokles a zakončit v kladných číslech.

Komentář k trhu

Obchodování na pražské burze bylo včera v ospalém tempu, se znaky vyčkávání. Index PX přesto dokázal přerušit po dvou dnech pokles a zakončit v kladných číslech. PX přidal 0,65% na závěrečnou hodnotu 884,10 bodů. Výraznější aktivitu zaznamenaly díky předposlednímu dni obchodování s nárokem na dividendu akcie ČEZ. Titul byl především v dopoledním průběhu obchodování podporován nákupními příkazy a ty dotlačily akcie až na cenu 746 Kč. Postupně se však objevovaly prodejní pokyny, které zřejmě realizovaly rychlé zisky, a titul postupně vyklesával. Ještě v průběhu obchodování se z valné hromady objevila očekávaná zpráva o schválení dividendy 45 Kč na akcii. Akcie ČEZ uzavřely na ceně 739,50 Kč, tj. růstem o 1,02 %. Přešlapování na místě a vyčkávání na to, co se bude dál dít, bylo nejvíce patrné u akcií Erste Bank. Titul pokračoval nadále v poklesu a odepsal 0,34% na závěrečnou cenu 350,40 Kč. Přestože se jedná o atraktivní cenu, zejména pro dlouhodobé investory, jediné, co se dá s jistotou predikovat, je nadále vysoká volatilita titulu.        

Komerční banka: Neutrální/negativní. DD: Koupit. Cílová cena: 4 304 Kč

Agentura Moody’s snížila rating finanční síly Komerční banky z “C/a3” na “C-/baa1” s negativním výhledem. Mezi důvody Moody’s uvádí snížení ratingu mateřské společnosti Societe Generale, ke kterému došlo v průběhu minulého týdne, a očekávané zpomalení tuzemské ekonomiky v návaznosti na slábnoucí poptávku v západní Evropě. Z pohledu Komerční banky by neměl mít tento krok výraznější negativní dopad, jelikož banka má dostatek volné likvidity a není tak závislá na externím financování na finančních trzích. Zároveň se po snížení ratingu Societe Generale dal podobný krok očekávat i u dceřiných společností.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

Dnes je podlesní den obchodování s právem na dividendu ze zisku roku 2011. Podle očekávání schválili včera akcionáři na valné hromadě dividendu ve výši 45 Kč na akcii. Hrubý dividendový výnos je 6,1 % a výplata začne 1. srpna.

ČEZ oznámil, že se dohodl s Evropskou komisí na ukončení vyšetřování, které se táhne od roku 2009, formou tzv. narovnání. ČEZ se zavázal prodat jednu uhelnou elektrárnu. Společnost by mohla prodat elektrárny Chvaletice, Počerady, které jsou dlouhodobě určené k prodeji, nebo elektrárnu Dětmarovice, nebo kombinaci Tisové a Mělníka 3. Nebyla dána žádná indikace týkající se ceny, nebo termínu prodeje. Vedení ČEZu předpokládá, že by o možném prodeji mohlo být jasno na konci léta. Tento krok je součástí strategie společnosti zaměřit se na pánevní elektrárny, jadernou energii (dostavbu Temelína) a obnovitelné zdroje v zahraničí.

skoleni_8_6

KIT Digital: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

KIT Digital oznámil, že uzavřel dříve oznámenou akvizici australské společnosti Hyro Limited. Akcionáři Hyro schválili transakci na včerejší valné hromadě. KITD zaplatí za akvizici 2 mil. AUD v hotovosti a vydáním 1,84 mil. kusů akcií. Cílem je posílení pozice na trzích v Asii a Pacifiku jak z pohledu klientské báze, tak z pohledu kvalifikovaných zaměstnanců, které může využít také na jiných projektech. Hyro Limited dosáhla v minulém roce tržby okolo 20 mil. USD. Vzhledem k předchozímu oznámení transakce je tato zpráva z pohledu obchodování s akciemi KITD neutrální.

Komentář k americkému trhu

Obchodování v zámoří probíhalo v znamení pozitivních dát z nemovitostního trhu a umazalo tak část pondělní červené seance. Důvodem byly data cen rezidenčních nemovitostí (S&P/Case Shiller), které vzrostly o 0,7 %, což je nejvíce za poslední rok. Naopak zklamáním byla spotřebitelská důvěra na úrovni 62 bodu, nicméně v porovnání s očekáváním (63 bodu) byl výsledek bez překvapení. Zisky nebyly výrazné, když investoři vyčkávají před summitem Evropské unie v Paříži, nicméně na trh pronikají první zprávy, které ovlivňují volatilitu obchodování. Jednou z nich bylo vyjádření německé kancléřky Merkelové, která řekla, že „dokud bude žít, eurozóna nebude mít společné ručení za dluhy“, což trhy znervóznilo, když v zápěstí německá vládní koalice přinesla návrh změny v zákoně o ESM tak, aby mohly být prostředky směrovány přímo na záchranu bank, přičemž trhy chytly druhý dech. Uzavírání krátkých pozic (short-covering) nedokázalo zastavit ani snížení ratingu Německa ratingovou agenturou Egan Jones na stupeň A+ z předchozího AA-. JPMorgan Chase & Co vzrostl o 1,1 % na 35,7 USD/akcii, poté co banku zařadila konkurenční Goldman Sachs na „Buy list“, přičemž Morgan Stanley si vysloužila snížené doporučení z koupit na neutrální a překvapivě přidala 0,2 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).