Hlavní navigace

Pražská burza oslabila. Nejvíce kvůli Erste Bank

1. 8. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Index PX včera odepsal 1,63 % na závěrečnou hodnotu 891,30 bodů. Největší měrou se na celkovém oslabení burzy promítl výrazný pokles akcií Erste Bank.

Komentář k trhu

Index PX včera odepsal 1,63 % na závěrečnou hodnotu 891,30 bodů. Největší měrou se na celkovém oslabení burzy promítl výrazný pokles akcií Erste Bank. Erste reportovala výsledky hospodaření za 2Q, přičemž oznámená čísla odpovídala tržnímu odhadu. Akcie však reagovaly poměrně silným výprodejem na zhoršení celoročního výhledu společnosti. Erste tak obchodování zakončila slabší o 4,37% na závěrečnou hodnotu 367,40 Kč a postarala se tak o nejvýraznější stopu úterního obchodování. Oslabením zakončily také akcie KB, které tak reagovaly na pokles ve finančním sektoru. KB uzavřela slabší o 100 Kč na závěrečné ceně 3500 Kč tj.-2,8 %. Kvůli oslabení v samotném závěru skončily v červených číslech také akcie ČEZ. Přestože se titul téměř celé obchodování pohyboval nad metou 700 Kč, nedokázal tuto hodnotu nakonec uhájit. ČEZ odepsal 1,21 % na závěrečnou hodnotu 693 Kč.  

Komerční banka: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 4 304 Kč

Komerční banka (KB), podle dnes zveřejněných výsledků hospodaření za 2Q 2012, dosáhla čistého zisku 4 115 mil. Kč (+96 % r/r) a překonala tak naše odhady (3 687 mil. Kč). Rozdíl oproti očekávání byl ve výrazně nižších opravných položkách k rizikovým úvěrům a nižších nákladech na rozdělení podílů ze zisku v rámci penzijního fondu (-80 mil. Kč oproti odhadu –250 mil. Kč). Na provozní úrovni byl výsledek v souladu s naší projekcí a mírně pod tržním konsensem. Meziroční růst provozního zisku je ovlivněn jednorázovým dopadem prodeje Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a naopak negativním dopadem realizované ztráty z prodeje zbývajících řeckých a portugalských dluhopisů. Celkový efekt obou položek je přibližně +450 mil. Kč, takže bez tohoto efektu by provozní zisk víceméně stagnoval. Pozitivní je, že i přes výrazné zpomalení ekonomiky pokračuje růst jak na straně úvěrů (+8 % r/r), tak na straně klientských vkladů (+6,5 % r/r). Příznivý vývoj rizikových nákladů byl podpořen především korporátním segmentem, kde se bance podařilo vymoci některé dříve odepsané pohledávky.

Celkově vnímáme výsledky pozitivně. Hlavní výnosové a nákladové položky na provozní úrovni nepřinesly žádné překvapení a příznivý je vývoj nesplácených úvěrů a rizikových nákladů, kam se prozatím příliš neprojevuje zpomalující česká ekonomika.

CME: Negativní/neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč)

Společnost Central European Media Enterprises dnes zveřejnila hosp. výsledky za 2Q12. Tržby činily 211,2 mil. USD, což je v souladu s naším odhadem (211,5 mil.), ale cca 3 % pod očekáváním trhu (216,8 mil.). Tržby meziročně v USD klesly o 15 %, což je dáno především nepříznivým vývojem měnových kurzů, ale i obnoveným poklesem reklamních trhů. Tržby klesly v hlavním segmentu televizní reklamy, zatímco růst pokračoval v menších segmentech tvorby filmu (MediaPro) a internetu (New Media). Zisk před odpisy EBITDA klesl meziročně o 25 % na 47,1 mil. USD, což je nad naším očekáváním (44,2 mil. USD), avšak 7 % pod očekáváním trhu (50,7 mil.). Rychlejší pokles zisku než tržeb je dán tlakem na marži (ta klesla z 25,1 % na 22,3 %) při klesajícím reklamním trhu.

Pozitivní překvapení přinesla finanční úroveň, kde CME realizovala zisk z přecenění finančních derivátů ve výši 47 mil. USD, což výrazně kompenzovalo úrokové náklady a přecenění dluhu. Spolu s vrácením daně tak společnost celkově vykázala čistý zisk ve výši 4 mil. USD, což výrazně předčilo naše očekávání (-19,5 mil.) i očekávání trhu (-17,3 mil.). Podotýkáme však, že přecenění derivátů, které vedlo k čistému zisku, je ne-cashové povahy a nemá tak efekt na hovotostní situaci společnosti. Vzhledem k provozním výsledkům pod očekáváním trhu hodnotíme výsledky mírně negativně.

skoleni_8_6

Ředitel společnosti A. Sarbu uvedl, že společnost se v druhé polovině roku bude soustředit především na tvorbu volného cash flow a zvýšení tržeb z jiných segmentů než reklamy. Očekáváme, že významné bude vyjádření managementu k výhledu na celý rok dnes na konferenčním hovoru v 15:00.

Komentář k americkému trhu

Zámořská seance probíhala v úterý smíšeně, když vyčkávání investorů před klíčovým výstupem z dvoudenního jednání FEDu poslala indexy do mírně červených čísel po dřívějších ziscích. Aktivita na trzích byla podprůměrná na úrovni 6,5 mld. zobchodovaných akcií, přičemž průměr za dosavadní rok činí 6,74 mld. akcií. Výraznější pohyb jsme neviděli ani po makroekonomických výsledcích v podobě osobní spotřeby, průzkumu výroby chicagského FEDu a také spotřebitelské důvěry, která v červenci překvapivě vzrostla na 65,9 ve srovnání s očekáváním 61,5 bodu, přičemž červnový výsledek byl revidován nahoru na 62,7 bodu. Zlepšil se i průzkum výroby chicagského FEDu, který zaznamenal růst o 0,8 bodu na červencových 53,7 bodu. Vývoj v premarketu vypadal slibně, když indexové futures přidávaly takřka 0,2 %, nicméně zprávy od německého ministra financí Schäubla o tom, že neprobíhají žádná jednání o bankovní licenci pro ESM, poslali trhy o 0,5 % na jih. Euro překvapivě zůstalo takřka bez reakce a do konce seance se obchodovalo nad úrovní 1,23 EUR/USD.  Z korporátní sféry se dařilo akciím Pfizer Inc, které posílily o 1,4 % díky vyššímu než očekávanému výsledku čtvrtletního zisku a zvýšení prognózy pro rok 2012. Tahounem technologického indexu Nasdaq byl gigant Apple poté, co analytici spekulují o „splitu“ akcií a následném zařazení do indexu Dow Jones Industrial Average.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).