Hlavní navigace

Pražská burza odolala zhoršenému sentimentu

24. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ve včerejší seanci navzdory zhoršenému sentimentu pražská burza odepsala pouhých 0,5 %, což se projevilo na aktivitě investorů.

Komentář k trhu

Pražská burza odolala zhoršenému sentimentu na globálních trzích a ve včerejší seanci si odepsala pouhých 0,5 %, což se projevilo v aktivitě investorů, když zobchodovaný objem klesl na polovinu denního průměru. Evropské trhy nicméně odepsaly více jak 2 % poté, co investoři rychle vybírali dvoudenní zisky. Trhy znepokojila zpráva, dle které Eurogroup žádá po každé zemi vytvořit plán, jenž by zamezil nákaze po vystoupení Řecka. Euro k dolaru prolomilo úroveň 1,26, výrazně oslabily komodity včetně zlata, přičemž nejslabším sektorem je těžební. Také NWR v Praze předvedlo druhý nejslabší výkon, když si odepsalo 2,9 % (102 Kč), hůře si vedlo jen CME, které reagovalo na silný prodejní tlak v USA. ČEZ uhájil úroveň 721 Kč, Erste Group jen odevzdala úterní závěrečný růst ve Vídni a na BCPP ztratila jen 0,3 % (371,5 Kč). Telefónica po úterním útoku kupců s nevýrazným objemem odepsala 1,5 % (376 Kč). VIG po slušných výsledcích posílil o 1,5 % na 740,1 Kč.

Pegas: Pozitivní. DD: Koupit. Cílová cena: 526 Kč

Pegas Nonwovens reportoval dnes ráno výsledky za 1Q12. Oznámená čísla jsou lepší na tržbách a provozním ziku, mírně zaostal za projekcemi čistý zisk. Vedení společnosti podle očekávání potvrdilo pro tento rok, kdy čeká růst EBITDA v intervalu 5–15 % (+8,7 % náš odhad). Meziroční růst čtvrtletních výsledků je způsoben zavedením nové výrobní linky do provozu. Růst polymerů na začátku roku 20120 bude negativně ovlivňovat hospodářské výsledky 2Q12. Pegas Nonwovens reportoval výsledky, které jsou mírně nad odhady trhu hlavně na úrovni výnosů a provozního zisku, potvrdil rovněž roční projekce. Výsledky hodnotíme jako pozitivní.

Tržby oznámila společnost ve výši 44,3 mil. EUR (+8,0 % r/r) a jsou mírně lepší než konsensus i náš odhad (+2,0 % a +3,1 %). Za meziročním růstem můžeme vidět vyšší objem produkce vzhledem k nové výrobní lince, která byla uvedena do provozu na podzim loňského roku. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 9,5 mil. EUR (+15,0 % r/r). Je také nad očekáváními (+3,9 % proti konsensu a +1,4 % ve srovnání s naší projekcí). Reportovaná EBITDA znamená 25,1 % celoročního cíle společnosti, pokud uvažujeme meziroční růst na spodní hranici očekávaného růstu. EBIT za 1Q12 dosáhl 6,4 mil. EUR (+4,3 % r/r) rovněž mírně nad tržním odhadem (+2,1 %) a ve shodě s naším očekáváním Na finanční úrovni zaznamenal Pegas pozitivní vliv díky posilování koruny vůči euru v 1Q12. Zisk z kurzových a ostatních finančních operací je ve výši 4,2 mil. EUR (po 1,5 mil. EUR v 1Q11). Čistý zisk meziročně vzrostl o 36,4 % na 8,7 mil. EUR právě díky finančním položkám.

Komentář k americkému obchodování

Americké trhy opět začaly svojí seanci negativně, když špatnou náladu navodily spekulace o odchodu Řecka z eurozóny a také výrazně horší výhled na výnosy výrobce počítačů Dell. Ten se sesypal až o – 18% na 12,3USD. Trhům krátce pomohla lepší data z realitní sféry, prodeje nových domů vzrostly více než se čekalo. Proti směru trhu se vydal Ford Motor, který získal od agentury Moody’s  rating na investičním stupni a potomek zakladatele firmy, výkonný ředitel Bill Ford, mohl požádat o navrácení modrého oválného loga společnosti, které sloužilo jako kolaterál úvěru. V půli obchodování se výrazně otočila situace v sektoru těžařů zlata, když tituly ABX, GG, GOLD, NEM, AUY, otočily svůj vývoj ze ztrát kolem 2,5 % do zisků v průměru okolo 5 %. Zřejmě úvahy evropských představitelů o větší roli ECB v řešení dluhové situace Evropy obnovily představu zlata a také podceněných „zlatých akcií“ jako investiční jistoty. Zbytek trhu těžaře brzy následoval a v mohutném finiši dovedl indexy S&P 500 a NASDAQ do zisku. Zlato i přes silný růst v závěru skončilo v červených číslech, stejně jako ropa i stříbro. V cestě komoditám stál posilující dolar, který vůči EUR přidal 1 % . První obchodní den také posiloval Facebook (+2,82 %). Indexy závěr: DJI  12 496 b. –0,05 % , S&P 500 1 319 b. +0,16 %, Nasdaq 2 850 b. +0,39 %.


Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).