Hlavní navigace

Pražská burza následovala negativní sentiment

13. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pražská burza včera skončila v červených číslech. Index PX zakončil slabší o 1,1% na závěrečné hodnotě 896,90 bodů. Největší objem dosáhly tradičně akcie ČEZ

Index PX:  897 bodů (-1.1% d/d); objem: 1 005 mil. Kč

Komentář k trhu

Titul byl v hledáčku kupců především v dopoledním průběhu obchodování, když dokázal navázat na pozitivní vývoj z minulých dní a obchodoval se za ceny až 725 Kč. Postupně však na titul dolehla prodejní nálada a akcie skončily lehce slabší (poklesem o 0,07 %) na závěrečné ceně 722,50 Kč. Prodejní tlak byl asi nejvíce patrný u finančních titulů. Negativní vývoj nadále pokračuje u akcií KB, které celý týden nepřetržitě oslabují. Akcie KB odepsaly 1,7 % na cenu 3352 Kč a prodloužily tak nelichotivou bilanci poklesů. Pokles akcií Erste Bank o 2,51 % byl ovlivněn především výrazně pozitivním závěrem středečního obchodování, když titul zakončil na ceně 383,10 Kč. Erste uzavřela na ceně 373,50 Kč a vzhledem k výrazně volatilnímu obchodování, které vládne v posledních dnech, se titul poměrně solidně „drží“.

PMČR: Pozitivní/neutrální. DD: Revize. Cílová cena: Revize.

Podle MF Dnes preferuje ministr financí M. Kalousek nižší daň pro dražší typy cigaret. Ministr argumentoval, že zvyšování daní naplánované na roky 2013 a 2014 by nemělo ohrozit producenty cigaret s výrobou v České republice a konkrétně jmenoval závod Philip Morris v Kutné Hoře. Krabička dražších cigaret, z nichž Philip Morris realizuje nejvyšší marže, by tak měla podražit 2 Kč, zatímco krabička levnějších cigaret o 5 Kč. Snahu ministra výrazně neovlivňovat domácí závod vnímáme pozitivně, nicméně zvýšení ceny cigaret se z většiny přenáší na poptávající a nikoli na producenta. Zprávu tak hodnotíme pozitivně až neutrálně.

skoleni_8_6

Komentář k americkému trhu

Americké akcie v průběhu čtvrtečního obchodování oslabily, přičemž širší index Standard & Poors 500 rozšířil červenou rally na šest dní v řadě, což je nejvíce od května. Dow Jones Industrial Average poklesl o 31,26 bodu, čili 0,3% na 12 573,27 bodů poté, co na trhu sílily obavy o výsledkovou sezónu a zpomalení globálního ekonomického růstu. Objem zobchodovaných papírů byl 6,5 miliardy akcií, což je o 3,3 % níže než tříměsíční průměr. Obrat na trzích nepřinesla ani data ministerstva práce, která ukázala nižší žádosti o podporu v nezaměstnanosti na úrovni 350 tis. v porovnání s očekáváním analytiků 370 tis. Naopak dobré výsledky zaměstnanosti paradoxně „podpořily“ akcie v propadu po středečním FOMC, když většina představitelů nepodpořila možnost dalšího kvantitativního uvolňování. Investoři se taktéž soustředí na výsledky čínského hrubého domácího produktu za 2Q, které budou zveřejněné ve 04:00 SEČ, přičemž růst může poklesnout pod 8 % poprvé od roku 2009. Co se týče korporátních zpráv, dařilo se akciím 

Procter & Gamble Co a Merck & Co, které přidaly víc než 3,7%, zatímco S&P index stavitelů domů vyskočil o 2,4%. Ztráty zaznamenaly především banky na čele s Bank of America Corp. a Morgan Stanley s poklesem nejméně 1,9%. Supervalu Inc odepsal 49 % poté, co třetí největší americký řetězec s potravinami uvedl, že přezkoumá strategické alternativy pro podnikání a pozastaví dividendu.

Autor článku

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).