Hlavní navigace

Pražská burza následovala evropské trhy, odpoledne se však trend otočil a index PX zavřel silnější o 0,3 %

2. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Výsledková sezona na pražské burze je v plném proudu. Včera před zahájením obchodování reportovaly svá čísla hned dvě společnosti v rámci SPADu

Index PX: 894 bodů (+0.3% d/d); objem: 997 mil. Kč

Z technických důvodů dnes posíláme bez obvyklé pdf přílohy.

Komentář trhu

Výsledková sezona na pražské burze je v plném proudu.  Včera před zahájením obchodování reportovaly svá čísla hned dvě společnosti v rámci SPADu. Pražská burza v první půlce dne následovala evropské trhy a posouvala se lehce níže, odpoledne se však trend otočil a index PX nakonec zavřel silnější o 0,3 % na 894 bodech. Výsledky CETV pozitivně překvapily čistým ziskem a i přesto, že to bylo způsobeno jen účetním přeceněním derivátů a provozní úroveň mírně zaostala za odhady, akcie posílily o 4,2 % na 109 Kč. Po výsledcích se dařilo také Komerční bance, která zavřela o 2,1% výše. Erste Group naopak pokračuje v poklesu (-139 %, 362,5 Kč). Mírně v průběhu dne ztrácel také ČEZ, nakonec však otočil do plusu (+0,3 %). Zobchodovaný objem dosáhl 997 mil. Kč.

CME: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD (304 Kč).

Management CME na včerejším konferenčním hovoru poskytl několik informací k procesu oddlužování a k výhledu na letošní rok. Za klíčové považujeme tyto informace:

  • Televizní reklamní trh v zemích CME poklesl ve 2Q meziročně o 8 % a zrychlil tak svůj propad z prvního kvartálu. Management CME očekává, že meziroční pokles bude v druhé polovině roku pokračovat, propad by však neměl zrychlovat.
  • Navzdory poklesu sledovanosti se CME podařilo udržet meziročně tržní podíly na klíčových trzích – především v ČR (66 %) a v Rumunsku (58 %). V ostatních zemích tržní podíl mírně poklesl či rovněž stagnoval.
  • Management potvrdil cíl dosáhnout kladného volného cash flow za celý rok 2012.
  • CME vzhledem ke zhoršení výsledků snížila výhled na zisk EBITDA za r. 2012 na 150 – 160 mil. USD z předchozích 170 – 175 mil. USD. Snížení je podle nás logické vzhledem k vývoji za první polovinu roku a náš odhad je spíše konzervativní, tj. okolo 150 mil.
  • CME plánuje pokračovat ve snižování zadlužení ve výši 120 mil. USD (tj. o částku zatím nevyčerpanou ze 300 mil. USD dostupných od Time Warneru). Management pouze uvedl, že by snížení dluhu financoval emisí akcií, avšak bez konkretizace jakou formou a kdy. Domníváme se, že při současných tržních cenách je veřejná emise nepravděpodobná a že v blízké budoucnosti další oddlužování není na programu. Odprodej aktiv společnost neplánuje.

Domníváme se, že snížení výhledu bylo vzhledem k výsledkům za 2Q12 očekávané a že naopak mírně pozitivní je udržení tržního podílu na klíčových trzích. Celkově hodnotíme konferenční hovor neutrálně.

ČNB: úrokové sazby (2T repo)

oček.J&T: 0,5 %, oček.trh: 0,50 %, Předchozí: 0,5 %                          

Tip do článku - účto fakturace duben

Komentář k americkému obchodování

Úvod do obchodování některých amerických akcií poznamenal výrazný propad či růst bez jakýchkoliv zpráv, což je dáváno za vinu automatizovaným obchodním systémům. Akcie Goodyear Tire Rubber rostly o 10 %, Manitowoc o 14 %, China Cord Blood dokonce o 150 %. Naopak padaly akcie jako Molycorp –18 % či Corelogic –11 %. A to vše za místy až několikanásobně velkých objemů. Problematickým zřejmě byly systémy „market makera“ Knight capital,  který spolu s NYSE začal vyšetřovat, co se stalo. Zasažené tituly se v průběhu dne postupně vrátily do standartního obchodování. Trh včera čekala také slušná dávka ekonomických dat. Začala zaměstnanost v soukromém sektoru (ADP), kde lepší reportovaná čísla trh příliš nepotěšila, jelikož snižují pravděpodobnost monetárního zásahu FEDu. 

Oproti tomu aktivita v průmyslu byla nižší než očekávání a výdaje ve stavebnictví stagnovaly. Rozhodnutí FOMC ponechat sazby na úrovni 0,25% mělo na trhy pouze krátkodobý negativní efekt, všichni již vyhlíží zítřek a šéfa ECB Draghiho. Z jednotlivých akcí bylo zajímavé sledovat pohyb CETV po výsledcích když navázala na růst z Prahy (až +6,52% ), nicméně část zisků opět ztratila a skončila silnější pouze o 1,19 %. Na včerejší růst po výsledcích navázal US Steel +4,65 %, rostly také akcie ze segmentu energií, které spolu s materiály jediné skončily v indexu S&P 500 v zisku. Závěr obchodování byl přece jen negativní a všechny hlavní indexy skončily v záporu. DJI –0,25 %, S&P –0,29 %, Nasdaq –0,66 %.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).