Hlavní navigace

Pražská burza na vývoj v západní Evropě nenavázala

20. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropské burzy již čtvrtý den v řadě rostou. Index Stoxx 600 dnes přidává 0,6 % a vylepšuje tak svoje 7leté maximum.

Od začátku roku si polepšil o čtyři procenta. Hlavním důvodem převládající optimistické nálady na trzích jsou spekulace na zasedání ECB, která by měla tento týden oznámit svůj program kvantitativního uvolňování. Z makroekonomických dat pak bylo zveřejněno jen jedno číslo, a to německý ZEW index, který předčil očekávání a přispěl optimismu na trhu. Největší zájem investorů je o finanční tituly, které dnes posilují o více jak 1 %, zisky do jednoho procenta si odnášejí i těžaři a zpracovatelé základních surovin. Naopak jediným ztrácejícím sektorem jsou informační technologie (-0,5 %).

skoleni_27_5

Americké indexy po prodlouženém víkendu na začátku seance ztrácejí. Index S&P 500 klesá o zhruba půl procenta, když padají všechny hlavní sektory. Mezi nejhůře se vyvíjejícími se nacházejí prodejci luxusního zboží nebo farmaceutické společnosti. Nepříznivou zprávou byla pro trhy i nižší předpověď zisků pro letošní rok největšího výrobce zdravotnických potřeb Johnson & Johnson. Zklamáním byly i výsledky Morgan Stanley.

Pražská burza v dnešní seanci zaznamenala mírný pokles, když index PX odepsal 0,2 %. Nejhůře se dařilo akciím společnosti Stock Spirits (-6,5 %), která ráno varovala před výsledky hospodaření za loňský rok. V poklesu pokračovaly akcie Komerční banky (-0,3 %) a jednu desetinu procenta odepsaly i akcie pojišťovny VIG. Naproti tomu druhý rakouský finanční titul, Erste, si z dnešního obchodování odnáší jednoprocentní zisk.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).