Hlavní navigace

Pražská burza během dne odmazala úvodní zisky

12. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Podívejte se na Ranní přehled od analytiků z J&T Banky

Index PX:  880 bodů (-0.7% d/d); objem:  534 mil. Kč

Komentář trhu

Index PX nakonec odepsal 0,7 %.  2% zisky ztratily také evropské trhy, když  nákupní euforie, kterou na trhy vnesla především neoficiální žádost Španělska o finanční pomoc pro bankovní sektor (Eurozona byla  ochotna dotovat až 100 mld. EUR), brzy vyprchala. Pochybnosti jsou především o technickém provedení a potenciální nadřazenosti vládního dluhu, ale i o celkové potřebné částce, kterou ukáže až probíhající audit. Řada bank reagovala na tuto skutečnost 4% růstem, většina však celé své zisky odevzdala a výjimkou nebyla ani Erste Group, která z 381 Kč klesá na 363,6 Kč (-0,4 %). Komerční banka větší pohyby nepředvedla a zakončila na 3 355 Kč (-0,2 %). ČEZ ztrácel zejména v závěru obchodování (-1,2 %, 736 Kč). NWR a ostatní těžaře podpořil, neočekávaně vysoký růst importu a exportu v Číně, nicméně i zde došlo k redukci ceny ze 104 Kč na 100,5 Kč (-1,5 %). Slušné zisky si připsal KITD (+6,5 %, 64,4 Kč). Titul podpořily zprávy o navýšení podílu dvou akcionářů, kteří se také snaží vyměnit vedení.

Fortuna: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 146 Kč.

Prozatímní šéf Fortuny Wilf Walsh zdůraznil v rozhovoru budoucnost v on-line sázení. Fortuna je připravena využít příležitosti vstupu na jiné trhy, pokud se naskytne šance, ale v současnosti se soustředí zejména na loterie v Česku a on-line sázení v Polsku. Budoucnost v internetovém sázení se shoduje s očekáváními, zprávy považujeme ze neutrální.

KIT Digital: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Wellington Management reportoval, že již nevlastní žádné akcie KIT Digitalu. Doposud bylo uváděno, že fond vlastní přibližně 12 % akcií. Z reportu není zřejmé, zda akcie držel fond pro své klienty nebo na vlastní knihu. Wellington v minulosti nikdy aktivně neuplatňoval své akcionářské práva a aktivně nezasahoval do dění ve společnosti. Prodej tohoto podílu mohl být příčinou prodejního tlaku v uplynulých týdnech, na druhou stranu proti těmto prodejům stály fondy, které oznámily ve stejném období zvýšení svých podílů (Costa Brava, JEC II). Bez znalosti dalších podrobností zprávu vnímáme neutrálně.

CME: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 16 USD.

Akcie CME včera na pražské burze uzavřely na svém historickém minimu 107,90 Kč.

Inflace – květen

Inflace v květnu podle očekávání zpomalila na 3,2% z 3,5% v dubnu a dostala se na nejnižší úroveň v letošním roce. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2%. Plně podle očekávání hlavním faktorem růstu zůstaly vyšší ceny potravin (+0,8% m/m; příspěvek k celkovému m/m růst 0,2 p.b.). Vedle potravin vzrostly ještě ceny cigaret a tabákových výrobků (+1,0%). Naopak díky globálnímu propadu cen ropy, klesly ceny pohonných hmot (-1,1%) a ukončily sérii 7 měsíců nepřetržitého růstu. Ostatní změny cen nebyly výrazné. Inflace v březnu dosáhla svého maxima (3,8%) a 2 měsíce v řadě výrazně zpomaluje. Za poklesem meziroční inflace stojí především odeznění předchozího výrazného růstu cen potravin a v květnu i cen pohonných hmot, oba vlivy by měly působit i v následujícím období.

Do podzimu by se inflace měla držet kolem 3,0–3,3% a na konci roku zpomalit i pod 3%, když odezní část efektu zvyšování DPH. Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,4%. Zpomalování meziroční inflace a její struktura – energie u bydlení (příspěvek 1,6 p. b.), potraviny (příspěvek 0,8 p. b.) a pohonné hmoty ( příspěvek 0,3 p.b.) – bude v kombinaci se slabostí domácí poptávky zvyšovat šance na pokles úrokových sazeb na následujících zasedání ČNB (28. června, 2. srpna).

skoleni_27_5

Komentář k americkému trhu

Zámořské trhy se v úvodu nového týdne ponořily do červených čísel v obavách o budoucnost eurozóny. Pomoc pro španělské banky ve výši až 100 mld. EUR lze vnímat spíše jako dílčí krok, po kterém by ovšem měly následovat další směrem ke strukturálním změnám ve fungování EU. O víkendu se navíc konají volby v Řecku, což může přimět investory k uzamykání zisků z minulého týdne. Nervozitu na trzích umocňují také rostoucí výnosy španělských 10letých vládních dluhopisů, které se vyšplhaly během dne až nad 6,5 %.

Úvodní optimismus tak trhům vydržel pouze první hodinu, hlavní indexy nakonec uzavřely pondělní seanci bez podpory makrodat na denních minimech (DJIA –1,14 %; S&P500 –1,26 %; Nasdaq –1,70 %). Silný prodejní tlak byl k vidění také na ropě (WTI –1,7 %; Brent –3 %), euro se vůči dolaru sesunulo z úrovní 1,2640 zpět pod 1,25 USD/EUR. V zelených číslech se udrželo pouze zlato (+0,35 %; 1597 USD). Z jednotlivých titulů stojí za zmínku propad akcií CETV (5,06 USD; –7,3 %) na Nasdaqu, překvapivý růst pak zaznamenal KITD (3,42 USD; +9 %). Za blue chips si největší ztráty připsaly Bank of America (-3,70 %) a Hewlett-Packard (-4,1 %).

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).