Hlavní navigace

Prázdný kalendář předpovídá klidný den

4. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Týden na světových trzích začíná velmi klidně. Včerejší revize PMI ukázala velmi mírné zlepšení nálady průmyslu ve Francii a americké předstihové indikátory posílily optimismus ohledně zvyšování úrokových sazeb v prosinci.

I domácí čísla potěšila. Dnes budou na obou stranách Atlantiku zveřejněny pouze druhořadé indikátory a v regionu je kalendář úplně prázdný. Přílišný ruch na trzích tak nelze čekat.

Druhořadé indikátory drama nepřinesou

Dnešní kalendář nabízí pouze méně zajímavá data, které nemají sílu pohnout kurzem hlavních měnových párů. Šance na výraznější pohyb tak existují v případě nečekaných zpráv. Takovými zprávami mohou být například novinky ve vývoji okolo Deutsche Bank.

Důvěra v eurozóně roste

Včerejšek přinesl příznivé údaje ze Spojených států. Předstihový indikátor ISM z průmyslu vzrostl ze 49,4 bodu na 54,5 bodu. Za jeho zlepšením stojí zejména větší počet nových zakázek v sektoru. Zvýšila se však i produkce a mírně posílil i subindex sledující zaměstnanost. Revize průmyslových PMI přinesla mírné zlepšení ve Francii. V Německu a za celou eurozónu zůstala čísla beze změny. I nadále odpovídají pozvolnému růstu HDP.

Britská premiérka včera představila plány ohledně vystoupení země z EU. Proces by měl oficiálně začít v březnu příštího roku. Theresa May prohlásila, že Velká Británie převezme zpět kontrolu nad imigrací. To na druhé straně znamená, že Britové nebudou mít plný přístup na jednotný evropský trh.

Nálada v českém průmyslu se vylepšuje

Dnešní kalendář událostí v regionu je v podstatě prázdný. Své dvoudenní zasedání zahájí polská centrální banka. Na jeho konci by však polská měnová politika měla zůstat beze změny.

Včerejšek přinesl dvě příznivá čísla z české ekonomiky. PMI z domácího průmyslu se odlepil od hranice 50 bodů, která odděluje pásmo kontrakce a expanze. Průmyslu pomáhají nové domácí zakázky, zatímco zakázky ze zahraničí si zachovávají stabilní objem. Roste i zaměstnanost v průmyslu. Nicméně s hledáním další pracovní síly budou mít zaměstnavatelé problémy, protože při současné nízké nezaměstnanosti se nové posily shánějí špatně. To má pozitivní vliv na růst mezd. Lepší nálada v průmyslu by se měla na podzim projevit i v jeho výstupu. Očekáváme, že produkce znovu ožije a celkově v letošním roce přidá 5 %. Zlepšení PMI zaznamenaly i Polsko a Maďarsko.

Letošní dobrý výkon domácí ekonomiky provázený vyšší zaměstnaností i mzdami se projevuje i ve státním hospodaření, které za první tři čtvrtletí vykazuje přebytek 82,3 mld. CZK. Roste výběr daní z fyzických osob i právnických osob a vyšší spotřeba zvedá i výběr nepřímých daní. Naopak na výdajové straně vidíme pokles investic. V něm se odráží malá připravenost investičních projektů hlavně v infrastruktuře. Trpí tím zejména stavebnictví, které tento rok zaznamenává dvouciferný pokles. Včerejší čísla jen potvrdila náš předpoklad, že by rozpočet na konci roku mohl uzavřít s vyrovnaným hospodařením, čímž by překonal i náš optimistický předpoklad. Poměr veřejného dluhu k HDP by pak podle našeho odhadu měl klesnout z 40,3 % na 38,6 %.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).