Hlavní navigace

Schodek rozpočtu je nejnižší od roku 2008

Jan Vejmělek

Euro i koruna zažívají klidné obchodování. Česko mohou těšit i dobré výsledky indexu PMI, růstu výroby, nových zakázek i zaměstnanosti. Hospodaření státu je oproti loňsku o 40 mld. lepší.

Doba čtení: 4 minuty

Zprávy a události

ISM index průmyslové aktivity z USA za červen stoupl na 50,9 z květnových 49,0 bodu. Překonal tak tržní očekávání ve výši 50,5 bodu.

 Květnové výdaje v americkém stavebním sektoru se zvedly o 0,5 % m/m a o pouhou desetinu zaostaly za očekáváním trhu. Dubnový výsledek byl ovšem revidován z původních +0,4 % m/m na pouhých +0,1 % m/m.

PMI index aktivity v průmyslovém sektoru eurozóny zaznamenal v červnu zlepšení na 48,8 bodu z květnových 48,3 bodu. Lehce tak byl vylepšen dříve zveřejněný rychlý odhad ve výši 48,7 bodu. 

Meziroční inflace v eurozóně v červnu podle očekávání zrychlila na 1,6 % y/y z květnových 1,4 % y/y. 

Míra nezaměstnanosti v eurozóně stoupla v květnu na nové historické maximum 12,1 % z dubnových revidovaných 12,0 %. Trh čekal vzestup na 12,3 % z původně udávaných 12,2 % za duben.

Český PMI index průmyslové aktivity v červnu vzrostl na 51,0 bodu z květnových 50,1 bodu. Tržní konsensus ukazoval pouze na minimální lepšení na 50,2 bodu.

Český státní rozpočet vykázal ke konci června deficit 31,5 mld. CZK, což představuje meziroční zlepšení o více než 40 mld. CZK.

Euro na úvod týdne drželo své silné pozice

Společné evropské měně se první prázdninový den celkem dařilo. Zatímco asijskou seanci euro začínalo atakem hladiny 1,300, v průběhu evropského obchodování se kurz krátce přehoupl přes 1,3050 USD/EUR. Celkově tak byl kurzový vývoj klidný. Blížící se čtvrteční svátek v USA a očekávaná páteční report z amerického trhu práce za červen vedou k nižší aktivitě hráčů na trhu.

Včera zveřejněné evropské indikátory nedopadly vůbec špatně. I když červnové PMI indexy skončily již 23. měsíc pod úrovní 50 bodů, tedy v pásmu snižující se aktivity, přesto byl výsledek za eurozónu jako celek nejlepší za posledních 16 měsíců. Čísla naznačují stabilizaci, a to při pohledu na produkci i nové objednávky. Objevují se první náznaky, že ve třetím čtvrtletí by mohlo být zaznamenáno mírné oživení. Vzestup zaznamenala i inflace v eurozóně, a to z dubnových 1,4 % na 1,6 %. Nicméně jádrová inflace stagnovala na dubnových 1,2 % y/y. To však není důvodem pro centrální banku, aby se začala bát výraznějších deflačních tlaků. Bohužel dále roste míra nezaměstnanosti. V květnu se dostala na nové historické maximum 12,1 %. Trh práce odráží dosavadní recesní vývoj v evropském hospodářství.

Americký ISM index průmyslové aktivity se v červnu vrátil do růstového teritoria. Po květnovém nečekaném poklesu na 49,0 bodu byl za červenec zaznamenán vzestup na 50,9 bodu, což překonalo tržní konsnesus. Příznivě dopadl i dílčí subindex nových objednávek, který se vyšplhal na 51,9 bodu z květnových 48,7 bodu. Pokles bohužel zaznamenal subindex zaměstnanosti, a to na 48,7 bodu z předchozích 50,1 bodu. Pozitivní reakce na americkém dolaru se tedy po těchto amerických datech příliš dlouho neudržela a v samotném závěru včerejší americké seance se kurz stabilizoval těsně nad 1,3050 USD/EUR.

Z fundamentálního pohledu bude dnešní den nezajímavý. Jediným indikátorem, který budou hráči na trhu sledovat, budou americké podnikové objednávky za květen. Tento vpředhledící indikátor by měl potvrdit postupně se zvyšující poptávku po americké průmyslové produkci. Na posílení dolaru pod 1,3000 USD/EUR to však patrně nebude stačit.

Koruna v úvodu týdne v klidu v důsledku nižší likvidity

První prázdninový týden zahájila česká koruna poklidným obchodováním. Kvůli pátečnímu svátku u nás a čtvrtečnímu v USA bude po celý týden převládat nižší obchodní aktivita. To se projevilo i na včerejším klidném kurzovém vývoji. Kurz po celý den osciloval v úzkém pásmu kolem hladiny 26,10 CZK/EUR. Výraznější trend se neprosazoval ani na okolních regionálních měnách – polský zlotý pouze nepatrně ztrácel, naopak maďarský forint si lehce polepšil.

Včera zveřejněné tuzemské ekonomické indikátory rozhodně nezklamaly, spíše naopak. Červnový PMI index průmyslové aktivity výrazně překonal tržní očekávání ve výši 50,2 bodu, když se vyšplhal na 51,0 bodu, což představuje nejvyšší úroveň od března 2012. Květnový výsledek činil 50,1 bodu. Průměr za celé druhé čtvrtletí dosahuje 50,2 bodu. Dna ve výši 47,1 bodu bylo dosaženo v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Příslibem pro další měsíce je fakt, že v červnu rostla nejenom výroba, ale i nové zakázky a zaměstnanost. Další pozitivní zprávu přinesl výsledek hospodaření státního rozpočtu ke konci června. Vykázaný schodek ve výši 31,5 mld. CZK je nejnižší od roku 2008, v meziročním vyjádření se hospodaření zlepšilo o více než 40 mld. CZK. Za meziročně vyššími příjmy o 9 % stály zejména vyšší příjmy z DPH (o 13,1 %) a vyšší objem peněžních prostředků z EU (74,9 mld. CZK oproti loňským 32,9 mld. CZK za stejné období roku).

dan_z_prijmu

Dnešní den na současném charakteru obchodování zřejmě nic nezmění. Z domova se totiž žádných nových fundamentálních zpráv nedočkáme, relativně chudý je i světový ekonomický kalendář. Mělo by tak převládat technické obchodování. Bez výraznějšího impulsu by kurz neměl opustit pásmo mezi 25,70 až 26,15 CZK/EUR.

Klid včera panoval i na sazbách. Prázdninová nálada se projevila v minimální obchodní aktivitě. IRS výnosová křivka se pouze nepatrně posunula výše, když reflektovala vyšší výnosy v eurozóně.

Našli jste v článku chybu?