Hlavní navigace

Pravděpodobnost neřízeného bankrotu Řecka roste

3. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Premiér Řecka bude na referendu trvat, je v politických kleštích.

Je s podivem, že se včera akciovým trhům nakonec podařilo zavřít v plusu. Americký Fed nepřinesl nic nového a z řeckého referenda jde dál všem včetně samotných Řekům hlava kolem. V tisku se sice objevují názory, že premiér Papandreu má celou věc dobře promyšlenou a hraje pouze ostrou taktickou hru. Bohužel, zatím nikdo nebyl schopen pořádně vysvětlit, v čem genialita oné taktiky spočívá. Jisté je, že než referendum proběhne, neměli by Řekové dostat ze záchranných fondů Unie a z MMF ani euro.

To může být problém, protože podle původních odhadů Řekům měly dojít peníze v polovině listopadu a referendum bude nejdříve 4.-5. prosince. Navíc v tuto chvíli skutečně není jasné, jak referendum může dopadnout. A. Merkelová a N. Sarkozy tlačí na řeckého premiéra, aby referendum přímo spojil s otázkou setrvání Řeků v eurozóně. Pak by byla vyšší šance, že se Řekové vyjádří pozitivně (dvě třetiny chtějí dál euro). Existuje ale i tak nebezpečí, že se bez aktivnější záchranné politiky ECB může v předvečer referenda v Řecku naplno rozjet bankovní run.

CHP23

Současně řecký premiér ztrácí půdu pod nohama ve vlastní straně a v tuto chvíli není jasné, zda vláda vůbec přežije páteční hlasování o důvěře. Premiér Papandreu proto asi dnes na summitu G20 nebude chtít couvat ze svých pozic, aby šance na pád vlády ještě nezvýšil. Na druhou stranu by pád vlády ale mohl být lepším řešením než referendum. Mohl by otevřít dveře velké koalici a zrušení referenda (opozice je zásadně proti). I když by příprava voleb nakonec trvala déle než příprava referenda, mohla by Unie a MMF vyjednávat jako v případě Portugalska nové podmínky již před volbami.

Ať už bude běh událostí jakýkoliv, riziko neřízeného bankrotu Řecka je v tuto chvíli poměrně vysoké. Po včerejší schůzce je vidět, že A. Merkelová ani N. Sarkozy nejsou připraveni dělat ústupky a Řekům dochází peníze nepříjemně rychle.

Mobilní aplikace – nepřetržité informace o českých trzích

Měšec.cz vám zdarma nabízí jedinečnou mobilní aplikaci, díky které můžete mít neustálý přehled o stavu svých investic. Najdete v ní kurzy českých i zahraničních akcí, komodit, fondů i forex.

Dostupná na Apple Store.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).