Hlavní navigace

Pravděpodobnost intervencí centrální banky se zvýšila

Martin Lobotka

Úrokové sazby jsou beze změny, ale pravděpodobnost intervencí je vyšší. Proč tomu tak je?

 Intervence: v souladu s tím, co jsme psali v Makroskopu, ČNB řekla, že pravděpodobnost intervencí se zvýšila, protože rizika poslední prognózy jsou na proti-inflační straně. Zde má ČNB na mysli zejména nižší než očekávanou domácí inflaci (v květnu 1,3%, za 04–05/13 průměr 1,5% vs. očekávaní ČNB 1,6%) a také zřejmě slabší headline HDP za 1Q13. Možná svou roli sehrálo i nedávné utažení měnových podmínek skrze růst delších výnosů, i když to zatím trvá krátce. 

• Dle nás se pravděpodobnost intervencí také zvýšila – čistě mechanicky. Inflace je o něco níž se očekávalo, tudíž o něco blíž je hrozba deflace, kdy intervence proti koruně dávají smysl. Růst dlouhých sazeb je v podstatě utažení měnové politiky bez zásahu ČNB, což také zvyšuje pravděpodobnost, že ČNB bude muset takovému vývoji čelit skrze uměle slabší měnu. 

Myslíme si však, že pravděpodobnost intervencí je stále výrazně pod 50% – pokud bychom si měli tipnout, viděli bychom to na zhruba 15% (s takovou pravděpodobností vidíme inflaci pod 0%). Stále si tak myslíme, že k nim nakonec nedojde. Dle nás se ekonomika vymanila ve 2Q13 z recese, končí fiskální restrikce (zde i v EMU), v příštím roce bychom měli vidět růst kolem 1,4%. ČNB sice také vidí znaky oživení, nicméně se domnívá, že bude neinflační. Dle nás se však postupné zvednutí ekonomiky projeví i v cenách – vzhledem k tomu, že marže byly hodně stlačeny a že si myslíme, že za propadem poptávky (a tudíž za nízkou poptávkovou inflací) v minulých kvartálech byla spíše špatná očekávání než skutečný propad reálných příjmů, oživení poptávky přijde a přinese růst poptávkové inflace k nule začátkem 2014. 

Kačka na chvíli přeskočila 26, potkala však bariéru offerů, tudíž se vrátila ke 25,90. Klíčovým do dalších měsíců bude sledovat inflaci – pokud se dostane pod 1%, riziko zásahu ČNB výrazně vzroste. 

Našli jste v článku chybu?