Hlavní navigace

Praha prošla proměnou, ale v Česku stále najdete #czghetta

Arsen Lazarevič

Praha prodělala v posledních 20 letech obrovský vývoj, některé čtvrti se drasticky změnily. Co ale pro jedno město může být vítězství, pro jiné město může znamenat katastrofu.

Doba čtení: 6 minut

Když jsem se před několika lety procházel chodbami jednoho činžovního domu na Palmovce při cestě za kamarádem, stal jsem se svědkem zajímavého „úkazu“. Zastavil jsem se na schodech, abych sledoval jak dva lidé v oblecích zazvonili na byt, načež jim otevřela postarší, snědší žena: Dobrý den, pracujeme pro pojišťovací společnost a zároveň odkupujeme nájemní smlouvy. Neuvažovala jste o prodeji nájemní smlouvy?, spustil muž v obleku. Vy chcete koupit náš byt? Jasně, tu smlouvu vám prodáváme za 3 miliony korun. Chceme si koupit někde jinde rodinný domeček, usmála se žena, načež si mladicí vzali od paní kontakt, zapsali si něco do papíru a vydali se po schodech nahoru.

Deregulace nájemného společně s privatizací bytového fondu městských částí způsobily na některých místech obrovské sociální změny. Tyto změny můžou nadále vést k prohlubování rozdílů mezi regiony. Zatímco v současné době v Praze nezaměstnanost podle ČSÚ dosahuje 5,39 %, v některých městech, především na severu Čech, je nezaměstnanost i více než 15%. V Praze jsou kvůli vysoké alokaci vysokých příjmových skupin také značně vyšší průměrné mzdy, které dosahují 32 879 Kč. Kriminalita každým rokem průměrně v Praze klesá, zatímco v některých městech, především blízko hranic, kriminalita naopak výrazně roste, převážně kvůli imigraci sociálně vyloučených skupin.

Praha se změnila

Příkladem obrovské proměny může být právě uváděná pražská Palmovka na Praze 8. Pokud se podíváme na Palmovku, stojí na velmi dobrém místě v blízkosti centra. Obrovskou výhodou také je dobrá dopravní dostupnost do centra, na Můstek se metrem dostanete za 10 minut. Je zde tramvajový uzel, tramvaje vás rychle odvezou na Holešovice, Florenc nebo na Žižkov.  Autobusy zase míří do odlehlejších částí Prahy. Nedaleko na Libni či na Vysočanech jsou zase vlaková nádraží.

Ač situace na Palmovce stále není ideální, je zde vysoká kriminalita, zájem o tuto část Prahy je velký. Na Palmovce se postavily nové byty, které se řadí k těm nejdražším v Praze. Například v developerském projektu Dock dosahovaly ceny bytů více než 70 000 Kč za metr čtvereční, projekt získal cenu odborné poroty pro rok 2012 a je z velké části obsazen. Činil se také developer Orco, hned vedle vznikl projekt V Mezihoří, kde jsou už dostupnější byty. Palmovka se nejspíše zbavuje své špatné pověsti. Privatizace bytového fondu naopak znamená pro určité skupiny lidí možnost, jak se stát milionáři. 

Patrik Nacher, který nejen provozuje server bankovnípoplatky.com, se zaměřuje se i na problematiku sociálně vyloučených skupin a je také jedním z obyvatelů pražské Palmovky. Ta podle něj prošla podle něj v posledních letech velkou změnou, prostředí však podle něj stále nevypadá vábně: Pokud se procházíte, pak se musíte vyhýbat psím výkalům. Večer se shromažďují, především v okolí metra, divné existence, uvádí Nacher. Nejhůře podle něj vypadá samotné autobusové nádraží. Podle něj by pomohlo, kdyby se tam například vystavěly kanceláře či obchodní centrum. Hned by to vypadalo lépe. Jakmile lidé bydlí v hezkém prostředí, pak se i o ně starají a odhodí tam také méně papírů a nedopalků od cigaret, dodal Nacher.

Palmovka ale nezůstala osamocena, výrazně se také proměnil na jihozápadě pražský Karlín, kde se koncentrují moderní kanceláře. Developeři oceňují znovu dobrou dopravní dostupnost, rizikem jsou však zde povodně.

Obrovskou obměnou, možná i největší ze všech jmenovaných, prošla Praha 9, především oblast okolo Vysočan.  Vysočany se z průmyslového centra Prahy staly místem, kde se lidé nestydí bydlet. Během 10 let zde došlo ke vzniku dvou obchodních center, kancelářských budov, cyklostezky či nových bytových domů, především kolem cyklostezky. Vznikla tady také nejvyšší rezidenční budova v České republice – Eliška.

Stavba rezidenčního mrakodrapu Eliška
Autor: GAUDÍ, s.r.o

Stavba rezidenčního mrakodrapu Eliška

Kriminalita v Praze – dlouhodobý pokles

Kriminalita od roku 1993 výrazně v Praze klesla a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Kvůli amnestii sice v roce 2013 dramaticky vzrostla, i tak se jednalo ale o 4. nejlepší výsledek od roku 1993 a je pravděpodobné, že pokud nedojde k vyhlášení další amnestie či poklesu výkonu policie, pak bude klesat nadále. Bude k tomu přispívat i skladba obyvatel. Koneckonců ghetta už jsou Praze téměř ojedinělá, vznikají většinou jako dědictví minulosti či kvůli rozhodnutí místní správy, která se například rozhodne hromadně stavět sociální byty apod.

V některých zemích ale může být situace mnohem horší, podívejte se do následující fotogalerie, kde najdete ghetta a slumy v některých světových městech:

Kde jsou v Česku ghetta?

Sdílejte fotografie nevábných míst pro bydlení v České republice. Fotografie nám můžete posílat na emailovou adresu redakce@mesec.cz nebo je zveřejňovat na Twitteru, kde prosím uveďte hashtag #czghetta. Případně můžete použít naši zeď na Facebooku.

Je-li to možné, k fotografii prosíme uveďte jméno jejího autora.

Praha není městem zaslíbeným a řadu lidí připraví o iluze

Nízkopříjmové sociální skupiny tak Prahu opouštějí. Bohužel ani Praha není z hlediska práce městem zaslíbeným, u nízkokvalifikované pracovní síly existuje velký přetlak nabídky nad poptávkou, mzdy se udržují velice nízko. Nezaměstnanost tu koneckonců přesáhla 5 % hranici, mzdy taky zde v posledních letech klesaly

V některých sektorech navíc situace není dobrá. Mzdy v maloobchodu jsou položeny velmi nízko, slušný život, zvláště v případě, kdy si zaměstnanec pronajímá v Praze byt, není téměř možný. Pracovní úvazky v maloobchodě jsou ve velké části jen na dobu určitou, řada lidí také vykonává práci na černo (oficiálně je jim vyplácena jen část mzdy). K tomu řada lidí nemůže najít v Praze práci. Například ředitelé prodejen od nových prodavačů nejen požadují reprezentativní vystupování, praxi přímo v dané oblasti (Příklad: Prodával jste oblečení? Pak hodinky prodávat nemůžete, to není relevantní praxe), ale také znalost anglického, německého či ruského jazyka. Nesplňujete požadavky? Pak zde práci nehledejte.

Na hranicích Česka budou vznikat ghetta

Řada lidí, která tyto podmínky nesplňuje, tak nemůže dlouhodobě ani v Praze najít práci a přesunuje se do levnějších oblastí České republiky. To ale může být obrovským problémem, neboť přesun těchto lidí může v daných lokalitách, kde jsou už dneska nízké ceny bytů, vést k dalšímu poklesu cen, nárůstu kriminality a zhoršování kvality životy pracujících obyvatel. Státní sociální politika přitom selhává. Dovolila vznik ubytoven a nové mafiánské elity, která na těchto sociálních případech, kvůli politice státu, vydělává. Koneckonců není to záležitost jen Prahy, ale také dalších větších a bohatších měst v České republice.

Každopádně, pokud se sociální politika v tomto ohledu nezmění, pak se lze obávat, že zatímco v Praze se situace bude nadále zlepšovat a bude „výkladní skříní“ České republiky, život na pohraničních oblastech bude téměř nemožný, bude zde docházet k emigraci pracujících a produktivních lidí, zatímco ghetta se budou rozšiřovat a pohltí celé čtvrti a později i města. Problém je zřejmý. Ono stačí, aby se do bytového domu přistěhoval problémový člověk a výrazně sníží komfort a kvalitu bydlení všem kolem, uvádí Nacher a dodává: Dojde také ke znehodnocení bydlení v daném místě, což může zase lákat k bydlení v této lokalitě další problémové skupiny,. Podle něj je problém v tom, že řada těchto problémových lidí si uvědomuje svá práva, ale nikoliv své povinnosti: Primární úlohou státu by mělo být ochránit daňové poplatníky – ty, kteří pracují a chtějí v klidu žít. uzavírá Nacher.

Našli jste v článku chybu?