Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Pračky zlevnily, ale jako spotřebitelé neušetříte

bob
bob (neregistrovaný) 194.228.18.---
8. 2. 2013 6:30 Nový

dražší není lepší

celé vlákno

To že pračky vydrží méně je asi jasné. Ale především neplatí, že dražší je lepší. Raději si koupím 3x pračku za 5 tisíc než jednou drahou za 15 co možná odejde za stejných pár let jako ta levná. Navíc tím, že častěji přístroj měním mám šanci že další model bude mít o něco lepší vlastnosti.

Příklad: příbuzná si koupila vcelku levnou pračku tak za 6 tisíc, 6 let dozadu, po 6 letech odešla. Nyní koupil víceméně úplně tu samou už za 5 tisíc ale navíc má hezký displej co ukazuje kdy dopere apod. A za dalších 5 let si možná koupí za 4 tisíce ještě lepší. :-)

Rob
Rob (neregistrovaný) 188.175.191.---
8. 2. 2013 9:47 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

..navíc má hezký displej.
To mě rozsekalo!

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 2. 2013 15:02 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

A ta další pračka už nebude mít topné těleso. V Německu odstaví jaderky a prát se bude ve studené vodě. Nevěříte? Viděl jsem na germánské televizi krásnou agitku na toto téma. Do pračky pouštěli bubliny vzduchu a prali ve studené vodě.

Miloš
Miloš (neregistrovaný) 193.245.34.---
14. 2. 2013 9:52 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

Ve studené vodě s bublinkami peru už teď - mám pračku Samsung s Eco Bubble. Prádlo je po vyprání čisté, ale používám ten program jen na málo zašpiněné věci.

Olí
Olí (neregistrovaný) ---.eprona.cz
20. 2. 2013 10:31 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

Ale to už tady bylo asi před 10 - 15 lety, pračky byly krásné, ale asi nešly na odbyt.

bob
bob (neregistrovaný) ---.starnet.cz
9. 2. 2013 12:39 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

Asi nikdy neperete. Už X-krát by se nám hodilo vidět kdy pračka dopere. Každý program pere jinak a ani to co je v návodu neodpovídá. Tedy ano, displej i když stojí pár kaček je docela zásadní vylepšení!

xls
xls (neregistrovaný) ---.75.broadband6.iol.cz
8. 2. 2013 10:04 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

Ne vždycky je lepší jít po nejnižší ceně, občas se vyplatí jít do osvědčené značky - pak je podstatný rozdíl nejen v životnosti, ale i v chování výrobku. Důležité je také zohlednit, jak výrobce šetří: jestli tím, že použije nejlevnější řešení a vyrábí v Evropě (ČR, Rumunsko, Polsko) - tak vznikne nefalšovaný šmejd, nebo investuje do špičkový techniky a pak to masově vyrábí ve fabrice v Číně - to pak už tak tragické není.

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz
8. 2. 2013 12:03 Nový

Re: dražší není lepší

celé vlákno

Jako že Hyundai i30 vyráběný v Nošovicích je nefalšovaný šmejd, zatímco i20 vyráběný v Turecku (nebo dříve v Indii) je super kvalita?

Václav
Václav (neregistrovaný) ---.205.broadband15.iol.cz
8. 2. 2013 7:14 Nový

Kurvítka

celé vlákno

Vydržela cca 2 roky a šla kukat... Dnes už člověk ví (z diskuzí, hodnocení apod), že Whirlpool stojí za vyliž..., ale v době kdy jsem jí kupoval byly Whirlpoolky celkem chváleny a s modelem, který jsem koupil ještě zkušenosti nebyly. Po měsících provozu, kdy se začla srát, a člověk zpětně kouknul, tak model v hodnoceních totálně propad a byly na něj velké stížnosti. To samé se mi stalo s chladničkou té samé značky. Možná to byla náhoda, ale i kdyby se zlepšili, tak už si od nich nic nekoupím. Kdyby se alespoň Whirlpool chytil za nos a zákazníkům se za tento "povedený" model omluvil a nabídl nějakou reparaci... Ale tak to holt dneska nefunguje... Jinak na chatě máme stále funkční Tatramatku přes 30 let starou... :-P

Pedros
Pedros (neregistrovaný) ---.140.broadband7.iol.cz
8. 2. 2013 10:56 Nový

Re: Kurvítka

celé vlákno

Tatramatka tehdy stála to co dnes třeba Miele. Ta vydrží to co tatramatka (nebo už potom průmyslová pračka). Zohlednit je třeba také spotřebu energie, vody a výslednou kvalitu vyprání + třeba u mě na bytě hlučnost. Takže třeba za mě - pračku za 15 - 20 let už nechci z důvodu nevyhovující spotřeby, funkcí a hlučnosti a stejně koupím novou.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
10. 2. 2013 0:06 Nový

Re: Kurvítka

celé vlákno

Vy víte, jaké vlastnosti budou mít pračky za 15–20 let?

Ono zlepšování se zpomaluje, protože to naráží na různé meze dané fyzikálními zákony i jiné.

Třeba před 15 roky koupení nového PC každé dva roky byl obrovský krok vpřed. Dnes už nepoznáte rozdíl za dva roky.

Můj názor je, že za 15 let nebudou pračky o moc lepší, než dnes. Ani o moc lepší spotřebu a další. Ale budou se velmi rychle rozpadat a budou mít setinovou spolehlivost co dnes.

A nebo se něco stane, a buď lidstvo zničí samo sebe svým „udržitelným růstem“, či nastanou problémy rázu, že lidstvo bude muset „exponenciální růst“ přehodnotit.

czhunter
czhunter (neregistrovaný) 213.168.177.---
11. 2. 2013 11:27 Nový

Re: Kurvítka

celé vlákno

Třeba nebudou za 20 let pračky vůbec potřeba.

Už dnes existují průmyslové a experimentálně vyráběné samočistící nanotextilie ... třeba se z toho bude za 20 let běžně vyrábět oblečení v afrických továrnách ...

jindra
jindra (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 2. 2013 11:26 Nový

Dceři odešla

pračka Zanussi stará 3 roky. Pere max. 1x týdně. Výměna ovládacího panelu by stála 3.500 Kč, tak koupila novou. Samozřejmě ne Zanussi. Přítelkyně má Whirlpool starou asi 20 let. Připadá mi šílené vyrábět tak masivní stroje a po pár letech je pracně likvidovat. Jak se píše v článku, je to začarovaný kruh. Konkurenční boj, nekvalita. Asi je rozumnější koupit výrobek o 100% dražší a užívat ho mnohem delší dobu. Jenomže skoro vždy zvítězí momentální úspora. Digestoř Fagor mi odešla za 4 roky. Oprava by byla dražší než nová digestoř.

Martin Prokeš
Martin Prokeš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 2. 2013 12:04 Nový

je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

Je opravdu smutné, že racionální chování nás vede k čím dál šílenějšímu roztáčení plundrování zdrojů a vyhazování funkčních věcí.

Nám se v pračce po 5 letech zadřelo ložisko (cena cca 50 Kč), které je ale zalisované v motoru v ceně 4000 Kč a nejde vyměnit! Nová pračka tohoto typu stojí 6000Kč. Je tohle normální?

Tento systém není dlouhodobě udržitelný!

Mantrid
Mantrid (neregistrovaný) ---.isp.mcnet.cz
8. 2. 2013 12:54 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

Dokud nepodraží základní zdroje, tak ceny budou možná ještě dál klesat. Všechny firmy potřebují neustále mít stabilní zisky a to při dnešní konkurenci a nasycení trhu není jednoduché. Takže tak jak stavební firmy nemohou neustále stavět ve velkém nové satelity, tak výrobci spotřebičů si logicky našli cenu, jak si při stávajícím systému zajistit neustálý odbyt.
Hodně věcí by vyřešila docházející ropa, kdy by se omezily mezinárodní transporty a opět by se místo výroby přiblížilo místu spotřeby.

Hrom
Hrom (neregistrovaný) ---.196.broadband3.iol.cz
8. 2. 2013 21:58 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

Je to tak... Něco je na tomto kapitalismu špatně, ale když toto řeknete, okamžitě budete označen za komouše, který má odtáhnout do Severní Koreje.

Flasi
Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
9. 2. 2013 9:30 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

Docházející ropa by to rozhodně vyřešila, protože to by vyvolalo ve třetím světě takové otřesy a války, že bysme hnedle měli jiné starosti.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
10. 2. 2013 0:13 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

A nebo možná by přestal důvod, proč do určitých států „zavádět demokracii“ a humanitárně tam bojovat.

Na jiné starosti si bohatě vystačíme sami, na to není třeba třetí svět.

Vzhledem k tomu, že Evropa se snaží silou mocí spáchat sebevraždu a postupně se jí to daří – není třeba žádná asistence třetího světa. Zvládneme to i bez třetího světa a bez nedostatku ropy. Na tuty.

Nedostatek ropy by měl pouze tu příznivou odezvu, že by se leccos znormalizovalo. A třeba by se podpořily lokální věci.

Flasi
Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
10. 2. 2013 11:37 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

To, že Evropa páchá sebevraždu, to se shodneme. To se shodne většina lidí. Ale pak už se většinou neshodne, čím tu sebevraždu páchá a co by se mělo a nemělo dělat.

V mnoha zemích třetího světa značně narostla populace. Narostla tak, že když se zdraží ropa, tak se:
-zdraží potraviny (kterých nemají nazbyt),
-zdraží základní potřeby nutné k jejich životu,
-zdraží cokoliv, co produkují.

A protože nikoho nebaví umírat hlady a vidět umírat hlady své děti, tak začnou bouře a války, které ovlivní i nás.

(Významené) Zdražení ropy bude průšvih, který si těžko dokážeme představit. Pokud si myslíte, že zdražení ropy bude pozitivní věc, tak buď prostě nedomýšlíte a nechápete význam ceny energie v globalizovaném světě.
Anebo jste hnusná zrůda, které by se líbílo, kdyby desítky a stovky milionů lidí zemřely - jenom když se potom nebude vozit zboží z druhého konce planety a lidé nebudou cestovat jako o závod.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
10. 2. 2013 16:59 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

„V mnoha zemích třetího světa značně narostla populace. Narostla tak, že když se zdraží ropa, tak se: -zdraží potraviny (kterých nemají nazbyt),
-zdraží základní potřeby nutné k jejich životu, -zdraží cokoliv, co produkují.“

Lidé by si měli uvědomit, že to co lidi živí, nejsou peníze. Pořád doporučuji ztroskotat na pustém ostrově, který má jenom holé skály, žádné stromy, zvířata, nic, se sto miliardami dolarů v kufru. Případně se 100 tuny zlata v kufru. Pak velmi rychle pochopíte, co člověka skutečně živí, a že to peníze nejsou.

Základní problém při předvídání situací a následků lidí je to, že se vše odvíjí v myslích lidí pouze od finančního toku. Jakmile se věci začnou zdražovat, země ani lidé nejsou automaticky v háji. To závisí na tom, nakolik jsou schopni si pěstovat či lovit věci k obživě sami. Protože jednou ze snah finančních korporací a bank je zlikvidovat zemědělskou a potravinovou soběstačnost zemí (což mimo jiné bylo zařízeno i v Česku) a tak učinit obyvatel vydané na milost a nemilost bankám a finanční smetánce a korporacím.

Potraviny se zdražují – a byly z toho milióny mrtvých také proto, že my jim tam jako západní civilizace zasahujeme. Například pěstování biopaliv v zemích třetího světa má na svědomí mnoho miliónů mrtvých. Protože půda vydávající biopaliva chybí v produkci potravin. Stejně tak jako pěstování kvůli produkci různých palmových olejů jako levné náhražky za tuk v potravinách, abychom mohli koupit pančované potraviny.


„A protože nikoho nebaví umírat hlady a vidět umírat hlady své děti, tak začnou bouře a války, které ovlivní i nás.“

Každý člověk chce přirozeně do země, kde se bude mít lépe. My jsme za totality také toužili po tom být v západním Německu, nebo v Americe.

A kolik lidí tam emigrovalo! A to jsme neumírali hlady.

Člověk jde přirozeně tam, kde je lépe, může-li. A s hladem to nemusí souviset.

Pak je druhá věc, jak se k tomu postaví ty země, kam se jim sáčkují ti, kteří se chtějí mít lépe. Pokud je přijímají v libovolném množství, pak je jenom otázkou času, než vznikne občanská válka.


„(Významené) Zdražení ropy bude průšvih, který si těžko dokážeme představit. Pokud si myslíte, že zdražení ropy bude pozitivní věc, tak buď prostě nedomýšlíte a nechápete význam ceny energie v globalizovaném světě.“

Přeceňujete to. Prostě významné zdražení ropy bude mít především za důsledek, že zkolabuje dálková doprava.

Ropa není jediná energie.


„Anebo jste hnusná zrůda, které by se líbílo, kdyby desítky a stovky milionů lidí zemřely - jenom když se potom nebude vozit zboží z druhého konce planety a lidé nebudou cestovat jako o závod.“

Ano, pane morální anděli. Jsem hnusná zrůda, chcete-li si spravit pošramocené sebevědomí.

Nepřeji si ničí smrt. Můj názor je, že když se nebude zběsile vozit zboží po celém světě, umře mnohem méně lidí, než s dnešním statusem quo.

Pomíjím to, že i unás v Česku bude umírat více lidí, protože globalizace. Jednak peníze budou odtékat do zahraničí, což se projeví v chudnutí čekých lidí. A jednak globalizace neznamená jenom světovou výměnu zboží, jak si představují ekonomicky zaměřené mozky, ale také celosvětovou výmenu infekcí, nemocí a parazitů – což brzy uvidíte i v České republice.

Kromě toho v řadě států třetího světa dokázali žít i bez euroatlantické civilizace. A vcelku nevymřeli.

Flasi
Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2013 11:37 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

Přečetl jsem to! Ale reagovat na to grafomanství už fakt nebudu.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 2. 2013 15:05 Nový

Re: je mi z toho zle a doufám, že lidstvo brzo vymře

celé vlákno

To je přínos výrobců k ochraně životního prostředí.

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
8. 2. 2013 13:25 Nový

Budoucnost

celé vlákno

Jsee zvedav a desim se, jak dlouho bude trvat, az bude nutne vsechny domaci spotrebice po 2 letech zaruky vyhodit a koupit nove. Predstavte si kazde 2 roky kupovat pracku, lednicku, mikrovlnku, pocitac, vysavac, atd. Rychle k tomu totiz smerujeme. A dost pochybuji, ze takovy spotrebic s presne zarukovou zivotnosti bude stat pakatel.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
10. 2. 2013 0:20 Nový

Re: Budoucnost

celé vlákno

Koupil jsem už několikátou pračku (několika lidem) Whirlpool. Pokaždé jsem si něco připlatil na pětiletou záruku.

S elektrickými spotřebiči, nejen pračkami, to často dělám tak, že kupuji model, u kterého výrobce je ochoten za příplatek dát delší záruku. I když bych si jí nekoupil.

Jedinou výjimkou je firma Dell, její počítače jsou strašný odpad, i když jejich záruka funguje.

Také nekupuji některé značky. Například nikdy nic od Sony. Pračku jsme poprvé koupil Fagor, na té bych na opravách projel moc, kdybych si jí neopravoval sám. Ledničku jsem koupil Electrolux a už nikdy více.

U počítače máte možnost si ho postavit sám. Pak vydrží i velmi dlouho. Pokud víte co stavíte a nečtete počítačové weby, kde kromě herní krátkoživotnostní mašiny vám nic jiného poradit neumějí.

Přijde mi zajímavější koncept, kdy si několik rodin pořídí dohromady pračku a další věci. Ty věci musí vydržet dva roky, a to i když jsou používány několikanásobně častěji, protože je používá několik rodin. Když ne, tak záruka.

Co považuji za tragický omyl je jakkolik dávat do spojitosti cenu a kvalitu či životnost. To už nemá spolu žádný vztah.

Martin Prokeš
Martin Prokeš (neregistrovaný) ---.103.broadband4.iol.cz
10. 2. 2013 13:15 Nový

Re: Budoucnost

celé vlákno

To jste si ale zapomněl přečíst část "výluky" u té úžasné prodloužené záruky Whirlpool.

Přímo opravář mi říkal, že se ten příplatek nevyplatí, protože z toho je vyloučeno všechno, co se může brzy pokazit. Např. u ledničky je ze záruky vyjmut kompresor a nic jiného se u ledničky prakticky pokazit nemůže :)

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
10. 2. 2013 16:41 Nový

Re: Budoucnost

celé vlákno

Já jsem kupoval pouze pračky Whirlpool.

Pokud mi něco říákal pan opravář, je to pro mě to samé, jako by to psali v Blesku v rubrice humor. To samé, když mi říká prodavač, apod.

Mám to štěstí, že elektronice rozumím, stejně jako dalšímu. Řemeslníci říkají často takové ptákoviny, až mi to hlava nebere.

Pokud něco říká opravář, prodavač, řemeslník, novinář, apod. – tak si to ověřím, jinak to beru za polopravdu.

V případě Whirlpool se to vyplatí. Prodlouženou záruku si můžete koupit kdykoli během dvou let – tedy dokud platí normální dvouletá záruka. Můžete si vybrat, zda chcete prodlouženou záruku na náhradní díly nebo na kompletní opravu.

Pokud máte od Whirlpool kus, který evidetně musel být v záruční době několikrát opravován, není co váhat – prodloužená záruka se jednoznačně vyplatí.

Pětiletá záruka na pračku za dodatečných 1900 Kč mi přijde jako velmi slušná investice.

Od Whirlpool kupuji pouze pračky. Takže lidničky mě vcelku nezajímají. A tam jsem si samozřejmě celou smlouvu přečetl. Nějak jsem pochopil, že různé značky dělají dobré věci jen v některých výrobcích. Například od Génius bych si nekoupil nikdy počítačovou myš. Od Logitech bych si zase nikdy nekoupil počítačovou klávesnici, ale jejich myši kupuji stále. Od Whirlpool kupuji pouze pračky a to i příbuzným a naprostá spokojenost.

TomTom
TomTom (neregistrovaný) ---.109.broadband7.iol.cz
1. 3. 2013 22:17 Nový

Re: Budoucnost

celé vlákno

No s pračkou je to jednoduché... Pokud nebudu mít na jinou, dojdu do lesa na pár prken a zrobím necky.
Místo lednice vezmu krompáč a za chalupou si vykutám sklep.
Za vysavač poslouží koště s z březovýho proutí no a místo sedění u PC budem s děckama venku hrát na skovku...

Po staletí to tak bylo a lidé byli spokojení...

nick
nick (neregistrovaný) 193.245.34.---
8. 2. 2013 14:19 Nový

Story of stuff

Doporučuji shlédnout video Story of stuff. Je fakt že plundrujeme zdroje a otravujeme planetu svým dětem abychom se dneska užili. Když se na každém vyrobeném přístroji musí uživit armáda příživníků, kteří žádnou přidanou hodnotu nepřidávají

http://www.storyofstuff.org/movies-all/story-of-electronics/

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
8. 2. 2013 20:02 Nový

Fen Braun

Mame doma fen Braun nekdy z roku 1975. Stale ho pouzivame a funguje dodnes. Existuje dnes vubec srovnatelne kvalitni vyrobek ?

Osobně
Osobně (neregistrovaný) 91.228.45.---
10. 2. 2013 13:44 Nový

Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Koupená v rakousku, jeden ze základních modelů. Je nezničitelná!! Žádná elektronika-kurvítka. I při imbecilním protisměrném programování obsluhou, mechanický programátor(mul­tispínač) vydržel. Pouze netěsní čerpadlo, sehnáno novější z vyhozené stejné pračky. A vyměněn elektrický dveřní zámek. A 2x ložiska, gufera bubnu. Vše jsem si opravil sám. DOPORUČUJI nekupovat pračky s elektronickým řízením a kupovat s mechanickým programátorem a nechat si odeklovat zadní kryt a skouknout zda je motor a buben rozebíratelný.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
11. 2. 2013 3:44 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Akorát, že na koupení takové pračky budete brzy potřebovat stroj času. Pokud není potřeba už teď.

thr aura:85
11. 2. 2013 11:02 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Co pamatuji z dětství, tak 3 ze 4 oprav automatické pračky se týkaly právě těch mechanických programátorů, které tu opěvujete...
Ona totiž v reálu je elektronika sama o sobě poruchová minimálně, malér je se vším, co se hýbá. Takže třeba u té elektroniky se nejspíš rozsypou tlačítka a "kurvítko" spočívá v tom, že jsou někdy přímo na základní desce. Tohle průser je, ale to není o elektronice jako takové :-(

Nox
Nox (neregistrovaný) ---.sattnet.cz
11. 2. 2013 15:02 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

U elektroniky staci pouzit mizerne kondenzatory a kurvitko je na svete.

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
11. 2. 2013 17:17 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Kupodivu ty kondenzátory se dají velmi levně a snadno vyměnit.

Daleko lepším kurvítkem v elektornice je sama Evropská Unie. Od té doby co ve svém svatém honu proti olovu a rtuti (rtuť v úsporných zářivkách samozřejmě nevadí, dvojí metr není u EU ničím zvláštním) zakázala letovat klasickou pájkou – tedy směsí 60 % cínu a 40 % olova.

Olovo má ale tu vlastnost, že je pružné a elastické a spoje letované kovem s přídavkem olova tedy není náchylné na otřesy a vyschnutí.

Takže se používají bezolovnaté pájky pro letování, a ty se do dvou let vydrolí nebo při sebemenším otřesu přestanou vodit elektřinu. A studené spoje jsou daleko drsnější kurvítko.

Takže ekologové a EU zajistila přímo svým nařízením, že v každé elektronice musí být kurvítko, které má potenciál do dvou let, ale i dříve přestat fungovat.

Zřejmě je daleko ekologičtější každé dva roky vyrobit nový elektrický spotřebič, než vyrobit ho jednou s daleko delší životností.

Ale toto se oficiálně nedozvíte, protože média, ti „hlídací psi demokracie“ v Česku sloužívcí Němcům a mající převážně německé majitele nemají zájem kritzovat EU.

Takže velká část potentovaných elektrických spotřebičů má na svědomí kurvítko nařízené EU kvůli „oichraně přírody“.

Takže pračka s programátorem mohla vydržet tolik let také proto, že má spoje letované ještě kvalitní olovnatou pájkou.

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
12. 2. 2013 0:53 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Nejen olovo ale i BGA technologie pajeni chipu na desku. Ta se ne vzdy povede bez ohledu na cenu vyrobku (klasicky priklad jsou napriklad jinak dobre a velmi drahe notebooky ThinkPad rady T4x, kde vetsina zakladnich desek odesla prave kvuli spatne navrzene desce a odlomeni BGA chipu).

Ohledne olova, desim se toho az se EU dozvi, ze v nasem dome mame jeste vodovodni trubky z olova. Mozna nas nakonec vsechny izoluje kvuli "nakaze" a pak postrili :-)

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 62.216.147.---
12. 2. 2013 7:24 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Jen poznámka, za bezolovnaté pájky může Philips, který si napřed vybudoval linky pro bezolovnaté pájení a pak proloboval v EU zákaz olovnatých pájek, čímž chtěl zlikvidovat konkurenci. No, nějak se mu to nepovedlo. A Philips, pokud se nemýlím, není německá firma.

thr aura:85
12. 2. 2013 8:46 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Bezolovnaté pájení jako takové není zas tak zlé, po jeho nástupu jsem si s tím docela hrál a troufnu si tvrdit, že když je dobře udělané, tak funguje, představa, že se za dva roky vydrolí je hodně mimo realitu.
Průšvih je v tom pojmu "dobře udělané", co dnes vidím, tak je běžně na pohled složitá deska s hromadou obvodů perfektní a bezporuchová, protože to osadí automat a pájí vlna, ovšem totálně zprasené jsou na pohled triviální spoje u propojovacích kablíků atd. A tady je problém, on to asiat mizerně pájel odjakživa, jenže u olova byla přeci jen míra "blbuvzdornosti" vyšší a tak to dopadá dnes hůře. Prostě bezolovnaté pájení třeba u toho níže zmíněného Philipsu by asi nebylo problém, problém je v kombinaci RoHS s maximálním tlakem na cenu a výrobu všeho v Číně :-(

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
12. 2. 2013 17:33 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Tvrdit, že bezlovnaté pájení není zlé je pravda. Jenom to má vyšší nároky na pájení, nesnese to otřesy, nesnese to tepelné námáhání a špatné spoje se objeví daleko rychleji.

Jinak řečeno lidsky a jednoduše, bezolovnaté spoje jsou méně spolehlivé.

Dokonce jsem slyšel, že některé druhy průmyslu si vyjednaly výjimky, protože jinak by situace byla katastrofální.

Měl jsem v ruce několik velmi seriózních studií, které porovnávaly bezolovnaté pájení s olovnatým, včetně NASA, které to studovaly dokonce po celé 4 roky, aby vidělo výsledky s časem.

Všude bylo, že bezolovnatá pájka stojí za (autocenzura).

Celé je to o tom, že tyto studie se dělají proto, že se zjišťuje, že bezolovnaté pájení způsobuje katastrofální škody a katastrofální nespolehlivost – třeba v automobilovém nebo kosmickém průmyslu – a škody jsou miliardové.

Já sám doma pájím jenom olovem.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) 62.216.147.---
13. 2. 2013 7:13 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Výjimky platí všude tam, kde opravdu spolehlivost rozhoduje. Zabezpečovací zařízení, lékařská technika, řízení jaderných elektráren a další. Z toho je vidět, že už při schvalování tohoto nesmyslu jeho navrhovatelé moc dobře věděli, že prosazují horší a dražší technologii. Docela by mě zajímalo, kolik si na tom vydělali.

Osobně
Osobně (neregistrovaný) 91.228.45.---
13. 2. 2013 20:30 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Osobně prakticky novou elektroniku nekupuji, at globální kapitál zkrachuje. Výrobu všeho díky své chamtivosti, lakotě a konkurenčnímu boji globální kapitál prakticky komplet odstěhoval do číny. A v USA, EU, česku lidi "nemají práci a co žrát". I na "staré" elektronice je i po 2letech od koupě nutné měnit kondíky, jinak záhadně nepravidelně blbne. Typicky LCD TV, sat příjmač, PC. Vše samozřejmě made in china. Samostatnou kapitolou bude "odolnost" novodobé "elektroniky ve všem" v případě velké geomagnetické solární bouře....

Méďa Béďa
Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz
13. 2. 2013 21:01 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

Nebo v případě tsunami jdoucí těsně pod Říp, což je asi stejně pravděpodobné...

Flasi
Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
13. 2. 2013 23:23 Nový

Re: Máme slovinskou pračku Gorenje 22let!!!

celé vlákno

No záleží jak se to vezme. Cunami pod Říp je asi stejně pravděpodobná jako magnetická bouře, která bude ničit běžnou elektroniku na povrchu Země.

Magnetická bouře, která umlčí všechny družice na orbitě a způsobí značné výpadky i v ostatní komunikaci - ta je plusmínus stejně pravděpodobná jako cunami, co spláchla Fukušimu. Možná si počkáme roky, možná staletí, možná pár tisíciletí, ale je to jenom otázka času.

Skřetík
Skřetík (neregistrovaný) 81.19.2.---
11. 2. 2013 10:56 Nový

kurvítka jsou všude

celé vlákno

Přesně jak píše autor, levnější nevydrží. V čem nemá pravdu: dražší vydrží. Nejen že ne nutně vydrží déle, ale současně mají i víc součástek (především elektroniky), a to už vám normální opravář neopraví. Místo toho je potřeba vyměnit čip, občas celou desku což vyjde na pěkné pálky.

Před týdnem jsem si koupil nový překapávací kávovar, nechtěl jsem to "nejlevnější" za cca 400-500. Vzal jsem Presto od ETY. Po prvním dni se mi zlomil kryt na nádobě. Někdo se totiž rozhodl, že ušetří 60 haléřů na kovové osičce, a dá tam jen plastové "čudle". Jenže při vkládání konvice do kávovaru (zcela dle návodu) je tam tlak na to víčko, a plastový čudl upadl. V obchodě mi řekli "no jo pane, to se láme pořád". Takže kvůli výlisku víčka (odhadem výrobní cena 3 Kč) absolvuji "reklamaci". Prý se to pošle technikovi, ten to bude 7-10 dní posuzovat ale "oni jsou na ty plastové věci hákliví, to vám neuznají". A včil babo raď. Kávovar za litr, konvice za 300, kvůli výlisku za pár korun projetý benzin, čas... jedno je jisté. Od ETY už nikdy nic nekoupím.

Martin Prokeš
Martin Prokeš (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
11. 2. 2013 12:18 Nový

Re: kurvítka jsou všude

celé vlákno

Protože ETA = Čína

V ČR už vyházeli snad všechny kromě marketingu, už ani návrh ani design se tu nedělá

Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz
11. 2. 2013 17:09 Nový

Re: kurvítka jsou všude

celé vlákno

Už jste tkaé přišel na to, že Eta je nejhorší kvalita, horší, než tajwanské nebo čínské smetí.

Cokoli koupíte od Ety, koupil jste to nejhorší, nejnekvalitnější co jste vůbec v Česku kdy mohl koupit včetně noname značek na čínských a vietnamských stáncích za 5 Kč.

Není nic horšího v kvalitě než je Eta – v Česku.

Mino
Mino (neregistrovaný) 193.29.76.---
22. 10. 2013 17:04 Nový

Re: kurvítka jsou všude

celé vlákno

Značku ETA jsem považoval za vynikající až do nedávna, měla firemní prodejny s náhradními díly (používal jsem skleněnou rychlovarnou konvici téměř 15let - měnil jsem jen 2x bimetal). Někdy kolem r. 2007 jsem si připlatil a koupil vysavač Eta 7450 Proximo a odešel přesně po skončení záruky - spálený motor. Protože jsem měl k němu sadu na klepání koberců koupil jsem ho zas a stejná porucha opět těsně po záruce tentokrát i s poruchou el. regulátoru. Podotýkám, že nebyl levný (cca 4tis.) a teď ho nahradil Elektrolux z Tesca za 999,-Kč a tím jsem skončil s připlácením za "(ne)kvalitu". Není to jediná zkušenost, podobnou jsem udělal i s mikrovlnkou Whirlpool aj. - výrobci si mě zkrátka vychovali. Podívejte se na dokument který to popisuje v širších souvislostech 'Žárovková konspirace ... aneb zamlčený příběh plánovaného zastarávání'.

Martin
Martin (neregistrovaný) 212.47.30.---
25. 3. 2014 9:05 Nový

Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci

Jako při všem se nevyplácí kupovat levné věci, takže pokud pračku, tak střední segment okolo 14t korun. Svého času jsem se ptal známých opravářů praček, která značka je nejlepší a bylo mi řečeno, že Miele (počáteční cena okolo 30t) s plánovanou životností 20let, potom je to už celkem jedno - dobré prý jsou ještě AEG/Electrolux (koupil jsem) a Whirlpool (jdou lépe opravit, mají modulové řešení). AEG používám už 7 let, peru cca 300cyklů za rok, většinou na 40C a zkrácené cykly, odstřeďování 1600ot (motor dostává zabrat). Zatím absolutně bez problémů, pouze mi pračka začíná rezavět odspodu. Bylo mi řešeno, že ty kvalitnější značky by měly vydržet tak 8-10let. Pokud si spočítáte, že můžete koupit Miele za 30t s životností 20let anebo průměr za 14t s životností 10let, tak jste na tom stejně. Rozhodně ale jste na tom líp než koupit něco stylu Baumatic, Fagor za 5t a po 2 letech znovu, za těch 10 let do těch krámů vrazíte 25t!

fdh
fdh (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
5. 7. 2014 13:12 Nový

Svařené nerozebiratelné vany praček

Dnes je bohužel problém, že u většiny nových praček udělali výrobci svařenou vanu. Takže když vám odejdou ložiska, tak není moc šance je opravit doma. A nová vana včetně bubnu člověka přijde jako koupi nové pračky. Ale našel jsem firmu Elektra Dvořák, která se zabývá repasí pracích van. Rozříznou vanu, vymění ložiska a gufero a opět svaří. Celé mi to udělali během několika dní a mohli jsme opět prát. Úspora velká, protože oprava mě přišla na 1500 Kč.