Hlavní navigace

PPF se nebude účastnit aukce nových kmitočtů. Co na to akcie společnosti Telefónica O2?

30. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

PPF oznámila, že se nehodlá účastnit aukce nových kmitočtů. Zvyšování šancí, že na trhu nevznikne čtvrtý mobilní operátor může potěšit akcie těch ostatních.

Dnes PPF zveřejnila, že se nehodlá účastnit aukce nových kmitočtů, což jsme hodnotili pozitivně vzhledem k zvýšené šanci, že by na trhu nevznikl čtvrtý mobilní operátor. PPF svůj krok odůvodnila nepřijatelnými podmínkami aukce a to především v zákazu transferu vysoutěžených kmitočtů i v případě akvizice (fúze) některým ze současných operátorů. Dodatečnou informací je, že PPF odprodala svou společnost PPF Mobile Services dosavadnímu řediteli panu Budníkovi.

Z aktuálně známých informací vyvozujeme několik scénářů.

a)     Nedá se zcela vyloučit, že PPF nadále usiluje o účast na mobilním trhu a to prostřednictvím akvizice na domácím trhu. Na trhu se již delší dobu spekuluje, že PPF má zájem o některého současného operátora. Domníváme se, že v případě, že je tato informace pravdivá má největší šanci na úspěch transakce s Vodafone. Pro TEF CR by to znamenalo, že spekulace na její akvizici by byla lichá. To by bylo mírně nepříznivé, ale z našeho pohledu by měla tato transakce i tak nízkou pravděpodobnost úspěchu s odkazem na kompromisní realizační cenu a pokračující zájem mateřské společnosti (TEF SM) na evropských aktivech (viz zvýšení prezence v Telecom Italia). Na druhou stranu by to znamenalo, že je zde stále zájem o telekomunikační aktiva v ČR. Transakce s Vodafone by mohla znamenat ostřejší průběh aukce, ale celkově by neměla příliš zvýšit dosavadní konkurenční prostředí. Vzhledem k solidní ziskovosti nám nepřipadá ani transakce s T-Mobile jako pravděpodobná.

Samozřejmě spekulace nad akvizicí některého z dosavadních operátorů ze strany PPF se může ukázat jako lichá a PPF prostě nemusí usilovat o vstup na telekomunikační trh. Důvody mohou být různé včetně aktivit v Rusku, kde nedávné zprávy mohou naznačovat poněkud ostřejší prostředí. Tato informace by byla pro TEF CR příznivá vzhledem k tomu, že by se na současné tržní situaci nic neměnilo.

Účto_tip_změny21

b)    Prodej telekomunikačních aktivit PPF (PPF Mobile Services) do rukou dosavadního ředitele nemusí nutně znamenat neúčast v připravované aukci. Společnost jako taková se může nadále účastnit aukce (podléhá následnému schválení ČTÚ). V tomto případě však vnímáme nutnost profinancování investice do nových kmitočtů, což může být bez podpory PPF pro společnost výraznou překážkou. Účast společnosti PPF Mobile Services v aukci považujeme za spíše málo pravděpodobnou vzhledem k tomu, že současná pravidla aukce omezují rychlou návratnost investice.

Výše popsané scénáře nás nadále vedou k závěru, že aktuální informace by měly být pozitivní pro TEF CR. Samozřejmě stěžejní bude až zítřejší zveřejnění všech zájemců o aukci ze strany ČTÚ, kde stále existuje riziko více zájemců. Prozatím tedy hodnotíme dosavadní stav za mírně příznivý pro TEF CR. Navíc jen zopakujeme, že se investoři mohou začít více přiklánět k dividendě (10% hrubý div. výnos), která se s titulem obchoduje do 9.10.2013.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).