Hlavní navigace

PPF plánuje rozdělit O2 na dvě společnosti. Co to přinese akcionářům?

13. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zástupci O2 ani PPF zatím nechtějí změny komentovat. Otázkou zůstává, co by se stalo s akcionářskými podíly.

 Hlavní události

PPF plánuje rozdělit O2 Czech Republic na dvě společnosti.

Evropské burzy by dnes měly otevřít v plusu.

Klíčovým makroekonomickým indikátorem budou dnes ve Spojených státech červencové maloobchodní tržby. V Evropě se dočkáme průmyslové výroby za červen.

Kvartální výsledky dnes po uzavření amerických trhů zveřejní americká softwarová společnost Cisco Systems, v Evropě dnes ráno publikoval výsledky například německý E.ON, jehož čistý zisk překonal odhady a firma potvrdila výhled na letošní rok.

Société Générale snížila doporučení pro britskou těžební společnost Ophir Energy na držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy zakončily včerejší seanci se ztrátami. Index S&P 500 odepsal zhruba dvě desetiny procenta a korigoval tak předchozí dvoudenní růst o 1,4 %. Včera se nedařilo především akciím energetických společností poté, co cena severomořské ropy Brent klesla na 13měsíční minimum. Geopolitická rizika zůstávají stále velmi vysoká. O nejistotě na trzích vypovídá i včera zveřejněný německý index ZEW, který výrazně propadl.

Asijské trhy přešlapují mezi zisky a ztrátami. Mezi nejztrátovějšími akciemi se nacházejí čínské (-0,4 %), které reagují na zklamání u tvorby nových úvěrů. Japonské indexy rostou zhruba o dvě desetiny procenta, zveřejněné údaje o tamějším HDP za Q2 (-1,7 % q/q) příliš velkou reakci na trhu nevyvolaly. Necelé jedno procento si dnes připisují jihokorejské akcie.

Účto_tip_změny21

O2 Czech Republic

Skupina PPF plánuje rozdělit společnost O2 na dvě firmy. S největší pravděpodobností by dle Hospodářských novin došlo k vyčlenění pevných linek a infrastruktury, nebude ale přímo poskytovat služby zákazníkům, jen je velkoobchodně přeprodávat dalším operátorům. V samotném O2 by pak měla zůstat mobilní část, další služby a jejich prodej. Tím by se i firma vymanila z regulace, která dopadá jen na monopolní pozici v pevných sítích. Nicméně to by nemělo společnost omezovat v zamýšleném poskytování balíčků mobilního volání, internetu a televize po pevné lince tak, jak je tomu dnes kvůli antimonopolním pravidlům.

Zástupci O2, ani PPF nechtěli případné chystané změny komentovat. Záviset bude především na tom, co vše se nakonec z největšího operátora vyčlení a co v něm zůstane. Otázkou rovněž zůstává, co by se stalo s akcionářskými podíly. Zda by minoritní vlastníci dostali podíl i v nově vzniklé firmě, či by se PPF pokusila podíly znovu vykoupit.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).