Hlavní navigace

Pozornost investorů začíná přitahovat Asie

Lubos Merta

Nejvyšší představitelé Číny se tento týden setkají na ekonomické konferenci, kde by měli stanovit priority pro rok 2015. Spekuluje se o snížení cílů růstu HDP, což by celkové náladě na trzích příliš neprospělo.

Po silném pátečním růstu zejména v Evropě dnes zahájily akciové trhy nový týden vlažně. Německý index DAX se během dne ustálil na úrovni okolo –0,4 % a také futures na americké indexy naznačovaly slabší otevírací hodnoty. Svoji roli tak zřejmě sehrála slabá makroekonomická data z Číny, především ta, která se týkají zahraničního obchodu. Nejvyšší představitelé této země se navíc tento týden setkají na ekonomické konferenci v Pekingu, na které by měli stanovit priority pro rok 2015. Spekuluje se o snížení cílů růstu HDP, což by celkové náladě na trzích příliš neprospělo.

Obchodování na pražské burze dnes nepřineslo výraznější překvapení, smíšený vývoj v lehce záporném teritoriu tak odpovídal dění v Evropě. Největší objemy obchodů zaznamenaly opět akcie ČEZ a Komerční banky, ke kterým se v poslední době připojují i akcie O2 ČR. Investory do českých společností tak dnes potěšila jen Pegas Nonwovens, jejíž akcie přidaly 0,62 % a udržely úroveň 650 Kč.

dan_nemovitost

Americké akciové trhy otevřely níže zhruba o 0,3 %, poté měly snahu tento rozdíl vymazat. Nejrychleji se to podařilo technologickému Nasdaqu, který v poslední době vykazuje stabilně lepší výkonnost, než zbytek trhu. Svými výsledky i výhledem zklamala společnost McDonald's, jejíž akcie se po otevření propadly o 3,33 % na 93,10 USD. Zajímavostí je akvizice výrobce antibiotik Cubist Farmaceuticals společností Merck. Akcie Cubist Farma zareagovaly skokovým nárůstem o 35 % na rovných 100 USD.

Závěrem bych chtěl upozornit na vývoj ceny ropy. Ta zřejmě v nejbližší době nebude mít příliš mnoho důvodů k návratu na původní hodnoty (WTI dnes –3 % na 64 USD za barel). Naopak se zdá, že svůj propad ještě prohloubí, jak naznačují snížené výhledy předních bankovních domů.

Našli jste v článku chybu?