Hlavní navigace

Pozornost investorů začíná přitahovat Asie

8. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejvyšší představitelé Číny se tento týden setkají na ekonomické konferenci, kde by měli stanovit priority pro rok 2015. Spekuluje se o snížení cílů růstu HDP, což by celkové náladě na trzích příliš neprospělo.

Po silném pátečním růstu zejména v Evropě dnes zahájily akciové trhy nový týden vlažně. Německý index DAX se během dne ustálil na úrovni okolo –0,4 % a také futures na americké indexy naznačovaly slabší otevírací hodnoty. Svoji roli tak zřejmě sehrála slabá makroekonomická data z Číny, především ta, která se týkají zahraničního obchodu. Nejvyšší představitelé této země se navíc tento týden setkají na ekonomické konferenci v Pekingu, na které by měli stanovit priority pro rok 2015. Spekuluje se o snížení cílů růstu HDP, což by celkové náladě na trzích příliš neprospělo.

Obchodování na pražské burze dnes nepřineslo výraznější překvapení, smíšený vývoj v lehce záporném teritoriu tak odpovídal dění v Evropě. Největší objemy obchodů zaznamenaly opět akcie ČEZ a Komerční banky, ke kterým se v poslední době připojují i akcie O2 ČR. Investory do českých společností tak dnes potěšila jen Pegas Nonwovens, jejíž akcie přidaly 0,62 % a udržely úroveň 650 Kč.

Americké akciové trhy otevřely níže zhruba o 0,3 %, poté měly snahu tento rozdíl vymazat. Nejrychleji se to podařilo technologickému Nasdaqu, který v poslední době vykazuje stabilně lepší výkonnost, než zbytek trhu. Svými výsledky i výhledem zklamala společnost McDonald's, jejíž akcie se po otevření propadly o 3,33 % na 93,10 USD. Zajímavostí je akvizice výrobce antibiotik Cubist Farmaceuticals společností Merck. Akcie Cubist Farma zareagovaly skokovým nárůstem o 35 % na rovných 100 USD.

Závěrem bych chtěl upozornit na vývoj ceny ropy. Ta zřejmě v nejbližší době nebude mít příliš mnoho důvodů k návratu na původní hodnoty (WTI dnes –3 % na 64 USD za barel). Naopak se zdá, že svůj propad ještě prohloubí, jak naznačují snížené výhledy předních bankovních domů.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).