Hlavní navigace

Pozornost akciových trhů se přesune na makroekonomické indikátory

14. 11. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Černé scénáře mohutných výprodejů v případě zvolení Donalda Trumpa jako nové hlavy Spojených států se nenaplnily. Naopak.

Hlavní události

Nájezd elektrárny Prunéřov komplikují insolvence některých dodavatelů zařízení a systémů.

MSCI dnes zveřejní revizi svých indexů. Akcie Monety jsou kandidátem na zařazení, bude se rozhodovat i o osudu O2.

Západoevropské akcie by měly do nového týdne vstoupit mírným růstem.

Makroekonomický kalendář ve Spojených státech je prázdný, o to zajímavější však budou údaje během týdne, kdy se dočkáme maloobchodních tržeb, spotřebitelské inflace, průmyslové výroby nebo statistik z trhu nemovitostí. Starý kontinent dnes nabízí průmyslovou výrobu za EMU, během týdne se pak pozornost bude soustředit na HDP a indexy CPI.

Výsledková sezóna se blíží ke svému konci. V rámci amerického indexu S&P 500 a evropského Stoxx 600 reportovalo již více jak 90 % společností. Dnes zveřejní výsledky hospodaření několik menších amerických i evropských firem.

Obchodování na zámořských trzích

Černé scénáře mohutných výprodejů v případě zvolení Donalda Trumpa jako nové hlavy Spojených států se nenaplnily. Naopak americký index S&P 500 zaznamenal nejlepší týdenní rallye od roku 2014, když vzrostl o 3,8 %, přičemž během páteční seance ze svého růstu umazal 0,1 %. Průmyslový Dow Jones dokonce vystoupal na svoje historické maximum. U vývoje společností s malou tržní kapitalizací pak byl pohyb ještě výraznější. Index Russel 2000 za posledních pět seancí vydělal více jak 10 %, což byl nejlepší týdenní výsledek od prosince 2011.

Asijské trhy nový týden ve většině případů odstartovaly poklesem, ztráty se pohybují do jednoho procenta. Daří se však japonským akciím, když Nikkei 225 zakončil seanci se ziskem 1,7 % poté, co úřady zveřejnily lepší než očekávaný růst HDP a JPY se vůči dolaru propadl na 5měsíční minimum. V mírném plusu dnes uzavřely i pevninské indexy v Číně (+0,4 %), naopak obchodování v Hongkongu končí s mínusem okolo 1,5 %.

skoleni_29_6

Po výrazné rallye v minulém týdnu je možné do jisté míry očekávat určitou korekci na trzích. Nemyslíme si, že by se nová volba prezidenta měla na obchodování s akciemi dále nějak výrazně promítat. Pozornost se přesune na makroekonomické statistiky (maloobchodní tržby, inflace, průmysl, trh nemovitostí v USA; HDP, inflace v Evropě), které budou mimo jiné důležité z pohledu nastavení měnové politiky ve Spojených státech. Trh nyní kalkuluje již s 84% pravděpodobností, že ke zvýšení sazeb dojde. Proto případně lepší makroekonomické údaje by se na trzích měly projevit zájmem o akcie, tedy růstem jejich cen. 

ČEZ

Tři zmodernizované bloky elektrárny Prunéřov za 32 mld. CZK běží od srpna letošního roku ve zkušebním provozu, který potrvá dva roky. Náběh elektrárny však komplikuje fakt, že část dodavatelů zařízení a systémů se ocitla v insolvenci, a proto si ČEZ dle ředitele elektrárny Otakara Tučka závady opravuje sám. Díky modernizaci bude zapotřebí pro výrobu elektřiny a tepla o 15 % uhlí méně než před obnovou. Zprávu vnímáme neutrálně.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).