Hlavní navigace

Poznejte všechny svíčkové formace u svíčkových grafů

3. 7. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V další části seriálu o technické analýze si představíme nové typy svíčkových formací.

Dnes vám přinášíme druhou část dílu o svíčkových formacích. Přečtěte si také: Praktický průvodce technickou analýzou. Jak se vyznat ve svíčkovém grafu?

Doji star

Tato formace je podobná Evening star a Evening Doji star. Rozdíl je v tom, že pro tuto formaci posuzujeme pouze dvě svíčky. První svíčka by měla být dlouhá a zelená. Doji svíčka otevře nad tělem dlouhé, zelené svíčky, takže vytvoří mezeru (gap). Vznik gapu ukazuje na silný nákupní přetlak. Vytvoření gapu zvyšuje pravděpodobnost, že cena bude chtít testovat nazpět do oblasti gapu. Doji svíčka nám naznačuje, že na trhu panuje nerozhodnost. Nerozhodnost po vytvoření gapu dále zvyšuje pravděpodobnost, že cena bude chtít v oblasti gapu testovat.

Harami cross

Tato formace je totožná s formací Harami. Jediný rozdíl je v tom, že inside svíčka je Doji. Stejně jako u jiných formací Doji svíčka značí nerozhodnost. Pokud po Doji svíčce začne cena klesat, jde o dobrou indicii toho, že po nerozhodnosti na trhu momentálně dominují prodávající a je vyšší pravděpodobnost, že cena bude pokračovat v poklesu. Čtěte také: Vyznejte se v umístění klíčových cen grafů

Hanging man

Tato formace je tvořena pouze jednou svíčkou. Tato svíčka má malé tělo, které je blízko high. Důležité také je, že tělo svíčky vytvoří mezi tělem předchozí svíčky mezeru (gap). Svíčka je také specifická tím, že má stín pouze od otevírací ceny dolů. Stín by měl být alespoň dvakrát delší než tělo.

V rostoucím trendu je vhodné při této formaci být obezřetný. Z předchozích dílů našeho seriálu víme, že tento typ svíčky nám ukazuje, že v daném časovém úseku byli prodejci schopni stlačit cenu k low svíčky, ale tam do trhu vstoupili nakupující, kteří vytlačili cenu zpět nahoru a vytvořili tak malé tělo svíčky. Čtěte také: Býčí nebo medvědí. Jak se vyznat v názvech svíček grafů?

Tento vstup nakupujících nabourává dominanci prodávajících a hrozí, že předchozí rostoucí trend bude pokračovat.

Shooting star

Tato formace má větší váhu než Hanging man. Stejně jako Hanging man má tato svíčka malé tělo, které vytvoří mezi tělem předchozí svíčky mezeru (gap). I tato svíčka má dlouhý stín, ale ten je od high k zavírací ceně.

Jelikož stín je u této svíčky tvořen od high, tak nám to naznačuje, že okolo high do trhu vstoupili prodávající a byli schopni stlačit cenu až k úrovni close a vytvořit tak malé tělo. Vstup prodávajících do trhu v rostoucím trendu nahrává tomu, že prodejci alespoň krátkodobě ovládají trh a že cena bude pokračovat v poklesu. Přečtěte si také: Co jsou svíčkové formace u svíčkových grafů?

3 black crows

Tato formace seskládá z tří dlouhých, červených svíček, které následují po sobě. Na vrcholu rostoucího trendu jsou silným znamením, že se trend mění. Ovšem i u této formace je třeba být obezřetný, protože je velká pravděpodobnost, že po nich bude následovat růstová korekce.

Bearish Belt hold

Tato formace je tvořena medvědí, otevírací svíčkou Marubozu. Co nám značí svíčka Marubozu, již víme z předchozího dílu našeho seriálu. Čtěte více: Svíčkové formace u svíčkových grafů II.

Downtrend

Stejně jako existují formace, které nám naznačí možné otočení rostoucího trendu, tak máme formace, které nás upozorní na možnou změnu klesajícího trendu.

Piercing line

V klesajícím trendu se vytvoří dlouhá, červená svíčka a po ní následuje dlouhá, zelená svíčka, jejíž otevírací cena je pod low předchozí (červené) svíčky. Stávající (zelená) svíčka zavírá v těle předcházející (červené) svíčky a nad jejím středem.

Tato formace nám naznačuje, že po období, kdy trh kontrolovali prodávající, se cena dostala pod low předchozí červené svíčky, ale dále neklesala, protože na trh vstoupili nakupující a vytlačili cenu až nad polovinu předchozí (červené) svíčky.

Otevírací / Zavírací obrat

V klesajícím trendu se vytvoří svíčka s nižší high a nižší low cenou. Otevírací cena stávající svíčky je blízko jejího low a je také níže, než low předchozí svíčky. High stávající svíčky je níže než low předchozí svíčky.

Taková svíčka vám vznikne pouze v případě, že trh otevře gapem. Už samotný gap zvyšuje pravděpodobnost, že cena bude chtít testovat nazpět do oblasti gapu.

Zavírací cena stávající svíčky je blízko high a výše než její otevírací cena. Pokud si vzpomenete na naše předchozí články o typech svíček, tak vám tato formace ukazuje to, že prodávající po určitou dobu dominovali trhu a cena tudíž rostla. Poslední svíčka otevřela gapem, což ukazuje na silný prodejní přetlak.

Důležité ale je, že poslední svíčka zavírá výše a ukazuje na větší sílu prodávajících. Gap nad touto svíčkou můžeme vnímat jako jakýsi magnet, kam by cena měla směřovat. Taková obratová formace bude mít velkou šanci na úspěch.

skoleni_29_6

Býčí engulfing

Tato formace je lehce vizuálně identifikovatelná. V klesajícím trendu identifikujete červenou svíčku, po níž následuje dlouhá, býčí, zelená svíčka, která pohlcuje celou předchozí červenou svíčku.
Tato svíčková formace nám dává najevo, že trh po určitou dobu klesal a byl tudíž ovládán prodávajícími. Poslední engulfing svíčka nám ukazuje na silný vstup nakupujících a výrazný růst ceny.

Seriál o technické analýze pro vás připravuje Česká Národní Asociace Technické Analýzy (ČNATA), která pořádá praktické workshopy, setkání obchodníků a semináře. Na jedno z pracovních setkání je možné se zajít bezplatně podívat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).