Hlavní navigace

Pozitivní sentiment se na euru dlouho neudržel

4. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pozitivní nálada z výsledků evropského summitu euro rychle opustila. Optimismus vyprchal poté, co se Finsko a Nizozemsko v pondělí postavili proti tomu, aby ESM nakupoval dluhopisy členských zemí na sekundárním trhu.

S blížícím se čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky se do zorného úhlu investorů stále více dostává rozhodnutí bankovní rady o výši klíčové úrokové sazby eurozóny. Ta by měla být vyhlášena v 13:45 našeho času. Očekává se, že ECB podpoří monetární politiku krizi sužované Evropy a sníží úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0.75 procent. Takovéto usnesení by mělo za následek další oslabování eura vůči ostatním měnám.

Navíc proti euru momentálně hrají i pozitivní data z USA. Nové objednávky zboží v květnu stouply oproti dubnu o 0.7 procenta. Analytici přitom očekávali nárůst pouze ve výši 0.2 procenta. Na zvýšení nových objednávek se podílela většina průmyslových segmentů. Jde teprve o druhý měsíc za posledních pět let, kdy se hodnota nových průmyslových objednávek v USA zvýšila. Toto číslo je pro americký průmysl malou naději, že by mohl být nejenom schopen se šířící se nákazou z Evropy bojovat, ale rovněž ji porazit.

Autor článku

Autorka je analytičkou finančních trhů společnosti BOSSA.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).