Hlavní navigace

Pozice Republikánů a Demokratů se přiblížily

18. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po nedělním návrhu republikána Boehnera, že přistoupí na zvýšení daní pro bohaté, pokud se bude vztahovat jen na ty s příjmy nad 1mil. USD, a který Bílý dům okamžitě odmítl, se včera Boehner sešel s Obamou.

Večer pak unikla zpráva, že Obama navrhl zvýšení limitu z 250 tis. na 400. A navíc prý nemusí jít o konečnou nabídku. Obama se také přiblížil Bohnerovu návrhu v tom, o kolik by se měli zvýšit daňové výnosy v následujících deseti letech (z 1,4 bil šel na 1,2 bil, Boehner navrhnoval 1 bil.). Vypadá to, že obě strany pomalu směřují k dohodě. Nejžhavějším bodem sporu teď asi je, o kolik se má posunout dluhový strop. Obama chce prostor na 2 roky, Republikáni nabízejí jen jeden výměnou za škrty. Evidentně by rádi po roce vyjednali další škrty. Dolar nereagoval, drží se okolo 1,316, kam se dostal už v pátek. Výnosy amerických bondů se posunuly na dvouměsíční maxima.

Zpráva EK a ECB, která hodnotí situaci Řecka varuje před rizikem, že Řecko neprosadí všechny slibované reformy. Kromě slabé politické vůle vidí riziko v soudech, které by mohly některé reformy zarazit.

Spekulace na změnu v chování tamní centrální banky poslala dolů maďarský forint. Ten oslabil o více než 1% z 284 na 288 k euru. CB údajně zvažuje, že by úplně zastavila prodej dvoutýdenních poukázek, což je její hlavní nástroj na řízení likvidity na trhu. Pokud by na něj rezignovala, přebytek likvidity by logicky vedl k oslabení forintu. CB tyto spekulace poměrně rychle odmítla, trh ale evidentně nepřesvědčila. Ostatně v případě Maďarska se ani není moc co divit. To se do myslí investorů zapisuje především díky svým eufemisticky řečeno nestandardním krokům už více jak dva roky. Pravda ale je, že nám takový krok nedává moc smysl. Pokud chce CB uvolňovat měnovou politiku, tak může dále snižovat sazby. A oslabovat forint určitě moc nechce, domácnosti stále drží slušnou porci hypoték v cizí měně (hlavně CHF). 

legislativni_zmeny_21

Dnes zároveň zasedá BR maďarské CB. A očekává se další cut, tak jako na posledních 4 zasedáních, kdy sazby klesly o 1 p.b. na 6 %. K dalšímu snížení by asi došlo i bez ohledu na data (důsledek souboje Simorova a Orbánova křídla). I ta ale mluví stále více pro uvolnění. Inflace včetně výhledu klesá (reálné sazby jsou kladné), ekonomický výhled zase o něco horší. Mimochodem, příští rok vyprší Simorovi mandát a Orbán si do jeho křesla bude moct dosadit někoho svému srdci bližšího, takže se dá předpokládat, že CB půjde vládě ještě více na ruku.

V Polsku dnes vycházejí data z trhu práce. Ten pokračuje ve své stagnaci, zaměstnanost by měla lehce klesnout. Nominální mzdy sice porostou, ale reálně se opět o něco propadnou, tak jako v několika předchozích měsících. Pokud bude inflace pokračovat ve volném pádu, mohly by se reálné mzdy brzy vrátit do černých čísel. Nominálně ale žádné zlepšení nečekáme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).